V rámci projektu Nitra – Európske mesto športu dostane 14 nitrianskych základných škôl nové športové vybavenie na gymnastiku

Ilustračné foto SGFNitra (SGF) - Slovenská gymnastická federácia (SGF) v spolupráci s mestom Nitra, ktoré nesie tento rok titul Európske mesto športu, prináša do miestnych základných škôl nový pohľad na vyučovanie telesnej výchovy vrátane vybavenia telocviční atraktívnym a bezpečným gymnastickým náradím určeným pre základné školy. Cieľom projektu je zastaviť negatívny trend znižovania pohybovej zdatnosti detí, motivovať ich k športovaniu a zatraktívniť pre ne prostredie v telocvičniach. Žiaci sa tak môžu tešiť na moderné gymnastické náradie a pedagógovia na odbornú pomoc a podporu školiteľov zo SGF. 

Pohybová úroveň detí za posledné roky klesá z dôvodu zníženia pohybových aktivít v rodinách i na  školách. Navyše sa gymnastika v poslednom čase vytráca aj z vyučovacieho procesu. SGF identifikovala ako jeden z dôvodov slabé vybavenie telocviční gymnastickým náradím. „Jedným z našich kľúčových cieľov je rozširovať spoluprácu s deťmi a mládežou, preto sa v rámci svojho programu Gymnastika pre všetkých snažíme dlhodobo spolupracovať na zlepšení vybavenia, ako aj úrovne športového vzdelávania na školách. Partnerstvo s mestom Nitra nám tento rok umožní zabezpečiť potrebné materiálne vybavenie pre školy a poskytnúť vyučujúcim odborné zastrešenie,“ hovorí prezident SGF Ján Novák. Podľa neho je motivujúce prostredie jedným z rozhodujúcich faktorov, ako pritiahnuť deti k pohybu a vytvoriť im bezpečné a atraktívne podmienky na cvičenie. Zároveň je to aj zaujímavá príležitosť pre pedagógov, ktorých zástupcovia SGF vyškolia v rámci svojich metodických seminárov, ako náradie správne používať pri cvičení s deťmi. 

Iniciatíva nadväzuje na minuloročnú úspešnú spoluprácu s Banskou Bystricou, ktorá v rámci spolupráce so Slovenskou gymnastickou federáciou v minulom roku vybavila novým gymnastickým náradím 11 základných škôl v meste. „Budeme samozrejme radi, keď sa nám podarí projekt v budúcnosti rozšíriť aj na ďalšie mestá. Gymnastika je základ pohybovej prípravy nielen pre vrcholovú gymnastiku, ale aj ako pohybovú prípravu pre iné športové odvetvia a v neposlednom rade aj pre zdravý život a dobrú kondíciu každého jedného človeka. Preto jej opodstatnenie vidíme už v detskom veku,“ vysvetľuje generálna sekretárka SGF Monika Šišková.

Mesto Nitra vyčlenilo na podporu tohto projektu 35-tisíc eur.  Medzitým mesto dostalo aj dotáciu z rezervy predsedu vlády SR na nákup športového vybavenia – lopty, náradie a pod. nielen na ZŠ, ale aj na materské školy. Ako uviedol primátor Jozef Dvonč, šport má v meste pevnú tradíciu, vyrástlo tam množstvo špičkových reprezentantov a podpora pohybu patrí medzi priority mesta. „Investície do športového rozvoja detí považujem za zmysluplné a prínosné, preto vítame spoluprácu so Slovenskou gymnastickou federáciou. Verím, že aj vďaka tomuto projektu naštartujeme chuť aktívne sa hýbať a športovať u najmladšej generácie. Ktovie, možno práve vďaka dobre vybaveným telocvičniam z brán našich škôl vyjdú napríklad budúci skvelí Tóthovci, Stümpelovci či Moravčíkovci,“ hovorí primátor. 

Nové prístupy v pedagogickej praxi chce SGF predstaviť v rámci odborných školení a seminárov pre učiteľov telesnej výchovy. „Fakt je, že pohybová zdatnosť detí dlhodobo klesá. Dnes je pre žiakov problém spraviť aj obyčajný kotúľ. Nové gymnastické náradie je veľmi pekné, moderné a zároveň aj bezpečné, keďže nemá žiadne kovové a drevené prvky.  Myslím, že sa deťom bude páčiť a nebudú sa báť na ňom cvičiť. Ak sa navyše všetci učitelia naučia ako s ním pracovať, budeme mať určite všetci radosť a prispejeme k zdravému a šťastnému vývoju našich detí,“ hovorí učiteľka 1. stupňa s aprobáciou telesnej výchovy na ZŠ Tulipánová Mária Hollá, ktorá je zároveň trénerkou modernej gymnastiky na športovom gymnáziu v Nitre.

Autor: SGF

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím