Športové aktuality
9 min. čítania

V Riu de Janeiro v súčasnosti prebiehajú tri testovacie predolympijské podujatia s účasťou Slovákov – Listopadová na úvod tretia na 100 m motýlik

Ľubomír Souček, Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO 15. apríla (vyslaný redaktor www.olympic.sk ĽUBOMÍR SOUČEK) – V brazílskom Riu de Janeiro v týchto dňoch pokračuje séria predolympijských testovacích súťaží tromi podujatiami – v športovej streľbe, plávaní a v športovej gymnastike. Na všetkých štartujú aj Slováci. Všetkých zaskočila nezvyčaj

Tenisový areál v Olympijskom parku.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

ná horúčava, ktorá tu ani podľa miestnych v apríli nie je bežná. Vo štvrtok ešte o pol ôsmej večer bolo vonku 35 stupňov! Pocitovo horúčavu ešte zhoršuje vysoká vlhkosť vzduchu.

Zo strelcov začali ako prví trapisti, Kovačócy po prvom dni dvanásty Športoví strelci majú v areáli Deodoro preteky Svetového pohára, na ktorých sa všetci len zoznamujú s touto strelnicou. Svoje súťaže odštartovali už v piatok 15. apríla a ukončia ich až v nedeľu 24. apríla. Zo Slovákov sa na podujatí predstavia: Juraj Tužinský, Pavol Kopp (obaja športová aj ľubovoľná pištoľ), Marián Kovačócy, Roman Čavara (trap – Kovačócy by mal na OH využiť miestenku Rehák Štefečekovej, ktorá je na materskej), Jana Mezeiová (trap – v prípade, že medzinárodná federácia neodsúhlasí zámenu Štefečekovej miestenky pre muža, išla by na OH ona), Hubert Andrzej Olejnik (dvojitý trap) a na záver bude strieľať Danka Barteková (skeet).
 
V trape mužov aj žien sa súťaže začali už v piatok, v akcii teda bola aj trojica Slovákov. Najlepšie si v úvodných položkách počínal Marián Kovačócy, ktorý trafil 47 z 50 terčov a po prvom dni je na 12. mieste. Ďalší Slovák Roman Čavara je so 46 bodmi na 23. mieste. Španiel Alberto Fernandez a Čech Jiří Lipták aj v náročných klimatických podmienkach trafili všetkých 50 terčov. Medzi ženami je Jana Mezeiová po prvom dni tridsiata, keď v dvoch položkách trafila spolu 38 terčov – vedúca Austrálčanka Catherine Skinnerová o 10 viac. Výsledky prvého dňa – trap, muži: 1. Fernandez (Šp.) a Lipták (ČR) po 50, 3. Černogoraz (Chorv.) 49, ... 12. Marián Kovačócy 47, 23. Roman Čavara (obaja SR) 46, ženy: 1. Skinnerová 48, 2. Scanlanová (obe Aus.) 47, 3. Scheiblová (Nem.) 47, ... 30. Jana Mezeiová (SR) 38.
 
Viacero strelcov, vrátane našich, má problémy s novými typmi vrhačiek, ktoré dávajú terčom trochu vyššiu počiatočnú rýchlosť. Prakticky nikto nemal možnosť poriadne si to odskúšať, pretože pre organizačný chaos sa nám štvrtkový jediný oficiálny tréning poriadne skomplikoval. Strelnica v Deodore je vojenský objekt a organizátori si neuvedomili, že vo vojenskom zariadení nemôžu predávať strelivo. Takže trénovať sme spočiatku nemohli, pretože sme nemali strelivo. Napokon problém vyriešili tak, že strelivo nepredávali, ale rozdávali – to zakázané nie je...,“ prezradil pikantériu tréner našich trapistov Branislav Slamka, ktorý sa však na adresu brokárskej strelnice vyjadril pozitívne: „Je naozaj pekná a streliská sú dobré. Je však nezvyčajné, že nie sú kryté strechami, takže v tejto horúčave strelci poriadne trpia. Našťastie, olympiáda bude v auguste, čiže v čase brazílskej zimy, takže vtedy by to nemal byť problém.“
    
Pôvodne mal v Riu štartovať aj dvojnásobný majster sveta v trape (2014 a 2015) Erik Varga, ktorému však pre oslabenú imunitu lekár cestu do Brazílie neodporučil. Okrem Erika tu štartuje prakticky celá svetová špička trapistov. Chýbajú akurát Kuvajťania, ktorých národný olympijský výbor je suspendovaný,” komentoval Branislav Slamka.
 

Na 100 m motýlik Listopadová tretia, Mišendová siedma

 
Olympijská aquatické centrum pri pohľade zvonku... FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Olympijská aquatické centrum pri pohľade zvonku...
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

...a zvnútra. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
...a zvnútra.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

V Olympijskom aquatickom centre súťažia od 15. až do 20. apríla bazénoví plavci na mítingu

Maria Lenk Trophy. V akcii máme šesť reprezentantov: Tomáš Klobučník (100 a 200 m prsia), Katarína Listopadová (50 m v. sp., 100 m v. sp., 200 m v. sp., 400 m v. sp., 100 m znak, 100 m motýlik), Karolína Hájková (100 a 200 m znak), Andrea Podmaníková (100 a 200 m prsia, 200 m pol. pret.), Barbora Mišendová (50 m v. sp., 100 m v. sp., 100 m motýlik) a Katarína Filová (50 m v. sp., 100 m v. sp.). Všetci sa sťažovali na horúčavu – nielen na otvorenom rozplavovacom 25-metrovom bazéne, ale aj vo vnútri hlavného štadióna, ktorý je síce krytý, ale jeho bočné steny tvorí len sieťovina.
 
Traja Slováci sa v konkurencii, kde je účasť Európanov minimálna a v štartovom poli okrem Brazílčanov (pre nich sú tieto preteky internou kvalifikáciou na OH) prevažujú prete
Kataréna Listopadová (vpravo!) na stupni víťaziek. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Kataréna Listopadová (vpravo!) na stupni víťaziek.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

kári z ďalších juhoamerických krajín, predstavili hneď v úvodný deň. Na 100 m motýlik obe Slovenky postúpili do finále – Katarína Listopadová časom 58,99 s z druhého a Barbora Mišendová časom 1:00,35 min zo siedmeho miesta. Vo finále Listopadová skončila tretia za domácimi Brazílčankami Diasovou a Paulovou (58,07, resp. 53,38 s), keď časom 58,71 s opätovne prekonala olympijský A-limit. Barbora Mišendová skončila časom 1:00,00 min siedma, keď vyrovnala svoje osobné maximum spred dvoch rokov (vtedy to na ME junioriek znamenalo bronz). Na olympijskú účasť však aj ona potrebuje A-limit, ktorého hodnota je 58,74 min.
 
„Miešajú sa vo mne rôznorodé pocity. Na jednej strane som rada, že si vďaka Slovenskej plaveckej federácii môžem aj s ďalšími našimi plavcami odskúšať olympijský bazén a navyše som sa dostala na stupeň víťaziek. Na druhej strane ma strašne mrzí a hnevá totálne pokazený dohmat. Absolútne mi nevyšiel. Nebyť toho, možno by som si utvorila aj nové osobné maximum. Ale úprimne povedané, dosiahnutý čas ma aj tak prekvapil, pretože som sem išla prakticky z plného tréningu. Vlani môjmu podobnému výkonu predchádzalo ladenie formy,“ hovorila Katarína Listopadová.
 
Barbora Mišendová pred štartom finále na 100 m motýlik. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Barbora Mišendová pred štartom finále na 100 m motýlik.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Barbora Mišendová

, ktorá po päťdesiatke obracala ako tretia, nespokojne krútila hlavou: „Po dlhej ceste a pri päťhodinovom časovom posune je to dosť náročné, ale plávalo sa mi celkom dobre. Strašne ma mrzí, že som nepokorila minútovú hranicu. Chýbala mi na to len stotina sekundy. B-limit som na tejto trati splnila viackrát. ,Áčko´ zatiaľ vyzerá dosť ďaleko, ale urobím všetko, aby sa mi to podarilo. Mám pocit, že cesta na olympiádu je pre mňa reálnejšia cez túto disciplínu, než cez krauliarsky šprint, kde mi na A-limit chýba až osem desatín. Teraz som formu neladila, to príde až pred májovými majstrovstvami Európy.“
 
Tomáš Klobučník. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Tomáš Klobučník.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Tomáš Klobučník

, ktorý už bol vo finále na vrcholných súťažiach, v piatok skončil v rozplavbách na 100 m prsia časom 1:03,44 min až na 25. mieste. Borec, ktorý už má olympiádu istú, to však nebral nijako tragicky. „Mám za sebou veľkú objemovú prípravu a momentálne som príliš unavený. Potrebujem ešte čas. Celá moja príprava smeruje k olympiáde, na nej chcem zúročiť štvorročné úsilie. Ja som sem neprišiel plniť limity, ale zoznámiť sa s prostredím, v ktorom sa budú konať olympijské hry a získať všetky potrebné informácie, aby som na OH mohol zo seba vydať maximum,“ hovoril triezvo.
 
Všetkých troch našich plavcov sme sa pýtali na dojmy z Olympijského aquatického centra, aj z celého Olympijského parku a
Katarína Listopadová. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Katarína Listopadová.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

z Ria ako takého.
 
Tomáš Klobučník: „Čakal som, že to tu bude dostavanejšie. Je tu ešte dosť veľa práce. Ako veľký problém vnímam, že ľudia tu prakticky vôbec nevedia po anglicky. Pokiaľ ide o bazén, mám pocit, že bude veľmi rýchly.“
 
Barbora Mišendová: „Naozaj to tu zatiaľ nevyzerá tak, že už v auguste by mala byť olympiáda... Bazén je pekný, ale v okolí treba ešte veľa dostavať a dokončiť.“
 
Katarína Listopadová: „Z cudziny je tu síce málo plavcov, ale keďže Brazílčania tu bojujú o olympiádu, plávajú sa kvalitné časy. Bazén je super a voda rýchla. Okolie je nedokončené, ale hádam to do začiatku augusta stihnú...“
 
Keď naši plavci hovoria o nedokončenom okolí,
Nešťastný velodrom. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Nešťastný velodrom.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

ani nemuseli príliš doširoka otvárať oči. Značná časť Olympijského parku totiž zatiaľ ešte vyzerá ako stavenisko, aj keď športoviská sú už takmer dokončené. Najhoršie z nich vyzerá cyklistický velodrom, kde mešká nielen pokládka dráhy, ale nie je hotový ani zvonku... Jeho steny ešte pôsobia „surovo“.

Na velodrome sa na prelome apríla a mája mala konať predolympijská testovacia súťaž, ale vzhľadom na meškanie výstavby ju museli zušiť a jej preloženie je zatiaľ neurčité.


Mokošová mala pódiový tréning, o olympiádu zabojuje v nedeľu

 
Barbora Mokošová s trénerom Martinom Zvalom počas pódiového tréningu. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Barbora Mokošová s trénerom Martinom Zvalom počas pódiového tréningu.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

V HSBC Aréne

, ktorá takisto leží v Olympijskom parku v novo vybudovanej mestskej časti Barra de Tijuca, sa koná druhá a posledná fáza kvalifikácie na OH vo všetkých olympijských odvetviach gymnastiky. Náš najviac zaujíma nedeľňajšia súťaž vo viacboji športových gymnastiek, v ktorej od 13. hodiny miestneho času (t.j. od 18:00 SELČ) bude o olympijskú miestenku bojovať Barbora Mokošová. Tá v piatok v rovnakom čase absolvovala pódiový tréning. Zastúpenie máme v tejto súťaži aj medzi rozhodkyňami. V Riu našu športovú gymnastiku zastupuje Ľubica Rísová.
 
Na predolympijskej súťaži sa o postup na OH pokúsia všetci špičkoví gymnasti, ktorým sa nepodarilo postúpiť z vlaňajších majstrovstiev sveta. V štartovom poli sú aj štyria olympijskí víťazi – Holanďan Epke Jan Zonderland, Talian Arthur Zanetti, Rumunka Catalina Ponorová a už 40-ročná Uzbečka Oksana Čusovitinová, ktorá sa pokúsi prebojovať  už na sbvoju siedmu olympiádu. Z borcov zvučných mien budú štartovať napríklad aj Ukrajinec Oleg Verňajev, Grék Elefterios Petrounias, či Nemci Marcel Nguyen a Fabian Hambüchen.
Pohľad zvnútra na gymnasticku HSBC Arénu. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Pohľad zvnútra na gymnasticku HSBC Arénu.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK


 

Matej Beňuš bude v Riu trénovať od pondelka

Od pondelka bude navyše v Riu de Janeiro trénovať aj singlkanoista Matej Beňuš, jediný náš vodný slalomár, ktorý už má istý štart na OH. Olympijský areál v Deodore dobre pozná z predošlých pobytov v novembri (vtedy sa tam konali predolympijské preteky) a z marcového kempu. Tentoraz bude z našich reprezentantov na olympijskom kanáli trénovať sám, pretože ostatní adepti na olympijský štart sa pripravujú na rozhodujúci boj o olympijské miestenky na májových majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši.
Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV