4 min. čítania

V slalome SP vo Flachau triumf Veroniky Velez Zuzulovej, Petra Vlhová šiesta + FOTOGALÉRIA

Flachau 12. januára (TASR) - Slovenská zjazdárka Veronika Velez Zuzulová vyhrala utorňajší nočný slalom Svetového pohára v rakúskom Flachau. Slávila tak svoje tretie víťazstvo v SP a druhé v klasických hustých bránkach. Petra Vlhová vďaka najlepšej jazde v 2. kole obsadila šieste miesto, keď na krajanku stratila v súčte 1,42 sekundy. Druhá skončila Češka Šárka Strachová, ktorá za Velez Zuzulovou zaostala o 31 stotín. Tretia priečka patrila Švédke Fride Hansdotterovej (+1,05), ktorá si tak s 425 bodmi udržala vedenie v priebežnej klasifikácii disciplíny pred Strachovou s 351 bodmi. Velez Zuzulová je v nej s 320 bodmi tretia, Vlhová piata (260).

Velez Zuzulová jasne ovládla 1. kolo, keď viedla o 54 stotín sekundy pred Švajčiarkou Holdenerovou, na tretej pozícii bola Strachová (+0,84 s). Súťaž poznačilo husté sneženie, Petra Vlhová sa so štartovým číslom 14 musela vyrovnať so sťaženými podmienkami. Figurovala na priebežnej jedenástej priečke s mankom 2,04, s číslom 59 súťaž nedokončila Barbara Kantorová.

Veronika Velez Zuzulová s víťaznou trofejou. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, Flachau
Veronika Velez Zuzulová s víťaznou trofejou.
ĽUBOMÍR SOUČEK, Flachau

"Pred pretekmi som sa naozaj cítila veľmi dobre a na prehliadke som povedala manželovi i ocinovi, že idem atakovať. A celá tá pohoda vyvrcholila v to, že som zatiaľ prvá," referovala

pre TASR Velez Zuzulová. Podľa vlastných slov jej vyšli všetky okolnosti dňa, ale štartovým číslam nepripisovala prílišnú váhu: "Myslím si, že moje štartové číslo mohlo byť výhodné, ale tá trať sa po tých predjazdcoch až tak rýchlo nerozbíjala, a keď som išla, tiež už boli ryhy. V každom prípade bolo treba atakovať a nemyslieť na to, čo je pod nohami."

Petra Vlhová naopak nemala v cieľových priestoroch príliš dobrú náladu, jej ambície sú vždy najvyššie. Cítila, že číslo 14 nebolo v utorok príliš šťastné, ale na nič sa nevyhovárala: "Trať bola úplne inakšia ako predchádzajúce sveťáky, ale nevidím v tom nejaké negatívum. Dalo sa ísť, ale mne to kolo vôbec nevyšlo. Chybu som neurobila, ale išla som veľmi opatrne a nešla som na sto percent. V druhom kole sa to budem snažiť zmeniť."

Do druhej jazdy sa Vlhová pustila s vervou. Veľmi dobre sa vyrovnala s nástrahami trate a vďaka agresívnej jazde s maximálnym rizikom sa dostala do vedenia. Jej čas, najlepší v 2. kole, naznačoval výrazný posun vo výsledkovej listine a napokon z toho bola 6. priečka. Dosiahla tak svoje tretie najlepšie umiestnenie v SP po triumfe v Aare a 3. mieste v Lienzi.

Velez Zuzulová si v druhom kole výborne počínala na rozbitej trati, ktorej kurz vytýčil jej manžel Romain Velez. Vo vrchnej pasáži ešte zvýšila svoj náskok a umnou jazdou svoje vedenie dotiahla až do cieľa. "Nebolo to jednoduché. Snažila som sa čo najlepšie skoncentrovať na druhú jazdu a vyšlo mi to. Musím povedať, že trať bola náročná, poriadne rozbitá, bol to boj od začiatku až do konca. Na tejto trati som nemala inú možnosť, ako ísť agresívne. Toto víťazstvo je pre mňa veľkým zadosťučinením a chcem sa zaň poďakovať najmä môjmu otcovi. Som na neho veľmi hrdá, lebo si v mojej kariére toho užil veľa, musel bojovať s rôznymi nepríjemnými vecami. Som veľmi šťastná, že mi to opäť po čase vyšlo. Na začiatku sezóny som mala problémy s materiálom a nejako som sa nevedela stotožniť s niektorými vecami. Bolo to pre mňa veľmi ťažké. Po Santa Caterine som zmenila lyžiarky a dnes som vlastne išla s novými. Je dôležité mať svoju pohodu, potom človek ide na súťaž s odhodlaním ako napríklad dnes," vyznala sa pre TASR Veronika.

Petra Vlhová v debate so slovenskými novinármi. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, Flachau
Petra Vlhová v debate so slovenskými novinármi.

Radostné chvíle prežívala aj Vlhová. "Podarilo sa mi zajazdiť tak, ako som si predstavovala. Viac som už asi nemohla urobiť, keď som dosiahla najlepší čas v druhom kole. Som veľmi spokojná s mojím umiestnením vzhľadom na to, že mi 1. kolo nevyšlo. Hlavne je to veľký deň pre slovenské lyžovanie, teším sa z Veronikinho úspechu," povedala Vlhová pre TASR.

Výsledky slalomu SP žien vo Flachau: 1. Veronika VELEZ ZUZULOVÁ (SR) 1:46,58 min (52,15-54,43), 2. Strachová (ČR) +0,31 (52,99-53,90), 3. Hansdotterová (Švéd.) +1,05 (53,47-54,16), 4. Holdenerová (Švajč.) +1,13, 5. Lösethová (Nór.) +1,28, 6. Petra VLHOVÁ (SR) +1,42 (54,19-53,81), Barbara KANTOROVÁ (SR) nedokončila 1. kolo. Celkové poradie v SP (po 18 z 41 súťaží): 1. Gutová (Švajč.) 738 bodov, 2. Vonnová (USA) 700, 3. Hansdotterová 581, ... 10. VELEZ-ZUZULOVÁ 320, 16. VLHOVÁ 260. Priebežné poradie v slalome (po 6 z 11): 1. Hansdotterová 425, 2. Strachová 351, 3. VELEZ ZUZULOVÁ 320, 4. Holdenerová 262, 5. VLHOVÁ 260, 6. Lösethová 251.