V stredu 30. októbra večer v Soči spustia odpočítavanie posledných sto dní do slávnostného otvorenia zimných olympijských hier 2014

SOV (Ľubomír Souček) - Prípravy na XXII. zimné olympijské hry v ruskom Soči sa dostávajú do konečnej fázy. V stredu 30. októbra večer v meste na pobreží Čierneho mora slávnostne spustia odpočítavanie posledných sto dní do ich slávnostného otvorenia. Podľa správy, ktorú organizátori zverejnili tento pondelok, sa samotné otvorenie ZOH 2014 začne v piatok 7. februára o 20:14 h miestneho času (t. j. o 17:14 h SEČ). "Čas začiatku symbolizuje rok konania prvých ZOH v Rusku," uvádza sa vo vyhlásení organizačného výboru. Ceremoniál Olympijskom štadióne Fišt má trvať približne tri hodiny.
Prezident MOV Thomas Bach a prezident Ruska Vladimír Putin pri otváraní železničného terminálu v sočskej mestskej časti Adler. FOTO TASR/APDva dni pred spustením odpočítavania poslednej stovky dní do začiatku ZOH do Soči zavítal novozvolený prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Spoločne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý osobne dozerá na prípravy hier a na rokovania vlády požaduje pravidelne predkladanie informácií o ich stave, v pondelok otvorili obrovský železničný terminál v sočskej mestskej časti Adler, v blízkosti Olympijského parku. Podľa odhadu organizátorov by terminál mal zvládnuť hodinovú záťaž 15 000 cestujúcich. Cez terminál pôjdu tak ľudia prichádzajúci do Olympijského parku, ako aj návštevníci horských športovísk v Červenej Poľane.
Prezident MOV pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že ZOH v Soči budú mať vysokú úroveň. "Soči a celý región urobili veľmi veľký a úspešný posun vpred a sme ním naozaj očarení," konštatoval Bach. Predovšetkým v reakcii na rozsiahlu medzinárodnú kritiku, ktorá sa spustila po nedávnom prijatí ruského zákona o zákaze propagácie menšinovej sexuálnej orientácie typu LGBT, Vladimir Putin ubezpečil Thomasa Bacha, že urobí všetko pre to, aby sa športovci i návštevníci ZOH v Soči cítili dobre bez ohľadu na národnosť, rasu či sexuálnu orientáciu. Po pondelňajšom stretnuti s Vladimirom Putinom a jeho prísľube Thomas Bach pre americký portál Around the Rings spokojne povedal: „Nemožno to povedať jasnejšie, ako to odznelo na našom mítingu aj potom – že každý bude v Soči vítaný a na ZOH nebude žiadna forma diskriminácie. Sme veľmi spokojní s týmto potvrdením jeho postoja.“ Pre ATR ešte dodal: „Jasne môžete cítiť veľkú zaangažovanosť prezidenta do týchto hier.“Pohľad na Olympijský park v Soči. FOTO FLICKR SOCHI 2014 WINTER GAMES
Hodno pripomenúť, že prezident MOV predtým viackrát ruských predstaviteľov varoval, že MOV na hrách nebude tolerovať diskrimináciu žiadneho druhu. „MOV nie je ako vláda, ktorá určuje zákony a obmedzenia. Ale dávame jasne najavo, že nebudeme tolerovať žiadnu formu diskriminácie. Úloha MOV je, aby sa stopercentne dodržiavala Olympijská charta,“ vyhlásil Bach po slávnostnom zapálení ohňa pre ZOH v Soči 29. septembra v antickej Olympii. Podľa Olympijskej charty je „akákoľvek diskriminácia voči štátu alebo osobe z dôvodu rasy, náboženstva, politického presvedčenia, pohlavia alebo z akéhokoľvek iného dôvodu“ nezlučiteľná s príslušnosťou k olympijskému hnutiu.
Vyše sto dní pred otvorením zimných olympijských hier bolo v subtropickom Soči krásne počasie. V meste bola teplota plus osemnásť a nad neďalekými horami žiarila krásna modrá obloha. Pred týždňom na horách Západného Kaukazu napadol prvý sneh – údajne skôr, než je v týchto končinách zvyčajné. Organizátori hier veria, že v tejto zime bude na horách snehu dosť, ale poistili sa aj pre prípad jeho nedostatku. Od predošlej zimy skladujú pod izolačnými fóliami zhruba 500.000 kubíkov lanského snehu. Ak by však boli naozaj nútení ho použiť, olympijské lyžiarske a biatlonové súťaže v prímorskom regióne s nestálym a vlhkým počasím by sa vzhľadom na miešanie rôznych snehov mohli zmeniť na ozajstnú servismanskú lotériu...
Biatlonový a bežecký areál. FOTO FLICKR SOCHI 2014 WINTER GAMESPekné počasie čaká aj na účastníkov celosvetovej konferencie MOV Šport a životné prostredie, ktorá sa v sočskom hoteli Radisson Blu uskutoční od 30. októbra do 1. novembra. Podľa informácií priamo z dejiska ZOH 2014 sa účastníci konferencie z celého sveta (Slovenský olympijský výbor vyslal predsedu environmentálnej komisie SOV Juraja Bobulu) na vlastné presvedčia, že desiatky tisícok robotníkov v olympijskej regióne počas zvyšných sto dní čaká ešte množstvo práce. Pritom na zrejme najväčšom stavenisku sveta neustále pracujú na tri smeny.
 
Olympijská štafeta zatiaľ púta oveľa pozornosť Ruska, než zahraničia. Štafeta pokračuje v 65.000 kilometrov dlhej púti po území najväčšej krajiny sveta, ktorá sa začala 7. septembra a vzhľadom na rekordne dlhú národnú trasu potrvá rovné štyri mesiace – až do slávnostného otvorenia ZOH 7. februára. Hodno však pripomenúť, že na rozdiel od predošlých ZOH sa v Soči a v Červenej Poľane olympijské súťaže (v krasokorčuľovaní, snoubordingu a v akrobatickom lyžovaní) rozbehnú už deň pred oficiálnym otvorením hier.
Štafeta sa na jednotlivých miestach Ruska stretáva s obrovským záujmom. Minulý týždeň ju privítali v jednom z najstarších miest Ruska - v Novgorode. Na uvítacom ceremoniáli na mieste pôvodného osídlenia z 9. storočia olympijský oheň privítalo 73.000 ľudí! Pochodeň minulý týždeň srdečne pozdravovali aj v Petrohrade i v najzápadnejšom ruskom meste Kaliningrad, ale 25. októbra ju najväčší atómový ľadoborec na svete priviezol aj na ľudoprázdny Severný pól. Na budúci týždeň – 7. novembra – olympijskú pochodeň (samozrejme, zhasnutú) vynesú prvý raz v histórii aj do kozmu, na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.Prímorská olympijská dedina. FOTO FLICKR SOCHI 2014 WINTER GAMES
 
Pokiaľ ide o slovenské prípravy, predbežne sa na ZOH v Soči predpokladá účasť 56 – 60 našich športovcov. Momentálne má Slovensko istých 34 miesteniek – 23 pre tím hokejistov, 10 pre biatlon a 1 pre krasokorčuľovanie. V ďalších športoch kvalifikačný proces ešte beží. Z lyžiarov sú v rebríčkoch FIS na pozíciách, ktoré zaručujú olympijskú účasť, momentálne 10 zjazdári, 4 bežci a 2 akrobati, ale to sa ešte môže meniť. Sánkari počítajú až so 6 pretekármi, bobisti so 4, šort trek a snoubording s jedným. Okrem toho krasokorčuliarsky tanečný pár Testová – Csӧlley je po nedávnej olympijskej kvalifikácii na pozícii prvých náhradníkov a je dosť pravdepodobné, že napokon sa na ZOH predstaví.
 

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím