Športové aktuality
6 min. čítania

Vedúci slovenskej výpravy v Lillehammeri Jozef Gönci je spokojný s náladou v tíme a verí v umiestnenia do 5. miesta

Mojmír Gaško

Lillehammer, 10. februára (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Slovenská výprava sa dnes prebudila do mrazivého rána už v dejisku II. zimných olympijských hier mládeže v Lillehammeri. Olympijská dedina sa už pomaly začína zapĺňať výpravami z celého sveta. Hry sa začnú v piatok 12. februára. Dovtedy majú naši športovci čas zoznámiť sa so športoviskami, prípadne na nich aj absolvovať prvé tréningy. Vedúcemu slovenskej výpravy Jozefovi Göncimu sa atmosféra v našom tíme krátko pred začiatkom podujatia páči. „Musím povedať, že mám dobrý pocit z celého tímu. Jeho členovia sú zdravo nabudení. Niektorí sa napríklad báli letu, (resp. leteli prvý raz) no tá atmosféra z podujatia všetky obavy zatienila. Celá zostava vyzerá ako naozaj veľmi dobrý tím. Prejavovalo sa to už počas cesty, a tak dúfam, že v podobnom duchu sa to bude niesť aj naďalej.“
 

Prvý krok v Nórsku výpravu naštartoval

Ako sa hovorí, prvý krok je vždy najdôležitejší. Ten slovenskej výprave spríjemnila prítomnosť zamestnancov slovenského veľvyslanectva v Nórsku už na letisku. Ochota pomôcť pri vybavení drobných problémov, ale aj priateľská atmosféra od všetkých na čele s veľvyslancom Františkom Kašickým a jeho manželkou pomohla celému tímu správne naštartovať svoje pôsobenie na severe Európy. „Bolo vidieť, že to celej výprave padlo vhod, predsa len boli sme v cudzej krajine a človeka vždy poteší, keď ho privítajú krajania. Aj to nám pomohlo vytvoriť dobrú náladu v tíme,“ pokračoval vedúci našej výpravy.
 
Aj keď sa môže zdať, že slovenská výprava prišla do dejiska podujatia skoro, na zabezpečení chodu každého športu intenzívne pracujú všetci členovia vedenia výpravy. „Zatiaľ stále zaisťujeme základné logistické veci, ktoré musia
Slovenský dom v Olympijskej dedine, v ktorom našla svoj domov jedna časť našej výpravy. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Slovenský dom v Olympijskej dedine, v ktorom našla svoj domov jedna časť našej výpravy.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
byť nastavené pre každú športovú skupinu zvlášť. Všetci tréneri a vedúci športov dostali informácie o športovom materiáli, športoviskách a dozvedeli sa ich základný program. Všetky športy by však už mali mať celé zázemie pripravené, prišiel nám aj tovar, ktorý sme posielali nákladnou dopravou,“
vyratúva súčasné úlohy vedenia výpravy jej šéf Jozef Gönci.
 

Skromné ubytovanie núti hľadať alternatívne riešenia

Už prvotné informácie prichádzajúce z Nórska upozorňovali, že športovci v Lillehammeri by nemali rátať s príliš veľkým priestorovým komfortom. Aj napriek tomu veľkosť izieb viacerých členov výpravy prekvapila. „Rozloha miestností nášho ubytovania mňa ani môjho zástupcu Romana Hanzela príliš neprekvapila. Boli sme tu už v novembri, a tak sme tieto podmienky videli na vlastné oči už skôr. Upozorňovali sme na to aj členov štábu, no samozrejme raz vidieť je lepšie než stokrát počuť.“ Pravdou je, že výpravy z celého sveta boli navyknuté z predošlých podujatí na trochu komfortnejšie prostredie, v Nórsku je možné všade vidieť typickú severskú účelnosť. Pokračuje vedúci slovenskej výpravy: „Podmienky sú stiesnené to je pravda. Ak to porovnám s inými mestami, kde som pôsobil či už ako vedúci
Polovica typickej izby v Olympijskej dedine. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Polovica typickej izby v Olympijskej dedine.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
výpravy alebo na inej funkcii, tak musím povedať, že ten rozdiel je viditeľný. Mne osobne chýba v Olympijskej dedine len jedna, resp. dve veci. Lekár nemá ambulanciu, v ktorej by mohol ordinovať a ani fyzioterapeut nemá miestnosť vyhradenú na masáže a regeneráciu športovcov. To je naozaj nedostatok, ktorý neprispieva na pohode. Samozrejme vyriešime to, aj keď podmienky sú stiesnené.“

 

Nová skúsenosť nielen pre športovcov

Pre drvivú väčšinu športovcov sú hry v Lillehammeri úplne novou skúsenosťou. Do tohto pocitu sa vie vcítiť aj člen výkonného výboru Slovenského olympijského výboru Jozef Gönci, pre ktorého ide o premiéru na zimnom podujatí: „Mám skúsenosti so zimnými športami najmä z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Medzi športovcami, ktorí pod stredisko patria sú biatlonisti, bežeckí lyžiari a iní. Avšak samozrejme je to iné, keď človek prevezme zodpovednosť za celú výpravu na takýchto hrách. Nastavenie ľudí je iné. Aj samotné súťaženie je oproti letným športom trochu iné. Nesúťažia napríklad ráno, ako zväčša letní športovci, ale bežne majú súťaže na obed alebo poobede. Aj metodika prípravy prebieha trochu iným spôsobom a treba to vedieť pochopiť. Snažím sa počúvať trénerov a ich požiadavky a pomáhať im vytvoriť také podmienky, aby mohli ich zverenci podať najlepšie výkony.“
 

Spokojnosť s umiestnením do piateho miesta, medaila ako bonus

Pravidelná otázka na vedúcich jednotlivých športových výprav je ich očakávanie o počte medailí, resp.
Improvizovaná pracovňa v obývačke slovenského domčeka v Olympijskej dedine. Na fotografii zástupca vedúceho výpravy Roman Hanzel. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Improvizovaná pracovňa v obývačke slovenského domčeka v Olympijskej dedine. Na fotografii zástupca vedúceho výpravy Roman Hanzel.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
o dosiahnutých športových výsledkoch. Dvojnásobný olympijský medailista si uvedomuje, že vedenie svoje úlohy splnilo, teraz sú na rade športovci a realizačné tímy: „V prvom rade bolo našim cieľom poskytnúť všetkým športom najlepšie zabezpečenie. Nielen materiálne, ale napríklad aj z pohľadu personálneho zabezpečenia. Snažili sme sa im vyjsť v ústrety všetkým práve preto, aby sme boli konkurencieschopní voči svetovým športovcom. Všetky parametre sme teda v maximálnej možnej miere nastavili tak, aby sa úspech dostavil. V akom rozsahu príde, to si netrúfam odhadnúť. Je nám jasné, že každý chce dosiahnuť najlepší možný výsledok. Osobne budem rád, ak sa športovci dostanú na úroveň svojich osobných rekordov. Ak sa toto naplní, pozrieme sa, aké umiestnenie nám to prinesie a podľa toho budeme môcť hodnotiť úroveň mládežníckeho športu na Slovensku.“ Na naliehanie však predsa len svoj odhad povedal, no konkrétne mená športovcov si nechal pre seba. „Chcel by som, aby sme mali tri umiestnenia do 5. miesta. Zisk medaily by bol ako pomyselná čerešnička na torte a veľmi by sme sa potešili. Reálne ale budem spokojný aj s umiestneniami v prvej päťke a takéto priečky pre Slovákov sú v Lillehammeri možné.“
 

Vlajkonosičom hokejista, zápas hokejistiek predbehne otvárací ceremoniál

Vedenie slovenskej výpravy dnes určilo aj vlajkonosiča, ktorý bude mať česť niesť slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli. Bude ním 15-ročný hokejista Sebastian Čederle, ktorý sa v Lillehammeri predstaví v hokejovej súťaži zručností. Práve na tohto športovca sa upierajú najväčšie slovenské medailové nádeje. Hry sa oficiálne začnú otváracím ceremoniálom, ktorý je plánovaný na 19:00 hod. Ešte pred jeho začiatkom sa ale odohrajú súťaže v hokeji a curlingu. Do úvodného zápasu zasiahnu aj naše hokejové reprezentantky, ktoré sa predstavia v dôležitom súboji s domácimi Nórkami.

Kompletný program Slovákov.

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV