Veľvyslanec SR v Rusku Jozef Migaš navštívil necelý mesiac pred otvorením ZOH v Soči Slovenský olympijský výbor

Po stretnutí na pôde SOV zľava generálny sekretár SOV Jozef Liba, vedúca našej výpravy na ZOH v Soči Janka Gantnerová, veľvyslanec SR v Rusku Jozef Migaš s manželkou a prezident SOV František Chmelár. FOTO MOJMÍR GAŠKOBRATISLAVA 8. januára (SOV) – Na hodinovú návštevu zavítal v stredu 8. januára na pôdu Slovenského olympijského výboru veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii Jozef Migaš, sprevádzaný manželkou Evou. Necelý mesiac pred otvorením XXII. zimných olympijských hier v ruskom Soči veľvyslanec debatoval s predstaviteľmi aj pracovníkmi Slovenského olympijského výboru (SOV) o prípravách SOV na ZOH v Soči, ako aj o príprave pobytu slovenských ústavných činiteľov v dejisku hier. Na pretrase boli logistické otázky, akreditácie, protokol, aj reprezentačné aktivity. „Som spokojný so spoluprácou so Slovenským olympijským výborom, aj s našou celkovou pripravenosťou na to, čo nás čaká,“ konštatoval po rokovaní veľvyslanec.

Z radov slovenských ústavných činiteľov o účasti na ZOH v Soči uvažujú prezident SR Ivan Gašparovič, podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Vzhľadom na to, že na rozdiel od predchádzajúcich olympiád v Soči nebude Slovenský dom, veľvyslanec Jozef Migaš zástupcov SOV informoval, že slovenská ambasáda v Rusku zabezpečila na menšie spoločenské stretnutia a prípadné pracovné rokovania priestory v oblasti Chosta, pri ceste zo Soči do Červenej Poľany. „V rámci našich možností sme zabezpečili určité zázemie,“ uviedol.

V debate Jozef Migaš zmienil, že bol očitý svedok výraznej premeny Soči aj Červenej Poľany v posledných rokoch. „Za štyri roky som olympijský región navštívil viackrát, dokonca aj v zime. Musím povedať, že už na prvý pohľad sa tam za ten čas zmenilo veľmi veľa. Pribudlo množstvo stavieb všeobecnej infraštruktúry – diaľnica, rýchlodráha, obrovský železničný terminál, nové hotely a dalo by sa ešte dlhšie pokračovať. Vznikol tam vlastne úplne nový rezort. Samozrejme, veľa sa diskutuje o budúcej využiteľnosti nových turistických zariadení,“ povedal a dodal: „Rusko urobilo veľmi veľa, aby ZOH v Soči boli na vysokej úrovni a som si istý, že do začiatku hier tam stihnú všetko dokončiť.“

Veľmi veľa sa v poslednom období – najmä po nedávnych dvoch teoriristických útokoch vo Volgograde – v súvislosti so ZOH v Soči diskutuje o bezpečnosti. Pochopiteľne, naša ambasáda v Rusku situáciu pozorne sleduje a vyhodnocuje. „Je zrejmé, že v Soči budú doteraz najprísnejšie bezpečnostné opatrenia,“ konštatoval veľvyslanec SR v Rusku Jozef Migaš na záver návštevy na pôde SOV.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri