5 min. čítania

Vlček s Tarrom na MS vyhrali v K2 aj neolympijskú päťstovku, štvorkajak na 1000 m piaty, Kmeťová s Kohlovou v K2 na 200 m šieste

Moskva 10. augusta (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr slávil na MS v Moskve zlatý double, keď po triumfe na olympijskom kilometri nenašiel premožiteľa ani na neolympijskej 500 m trati. V dramatickom finále zvíťazil na kanáli v Krylatskom vďaka skvelému finišu o dve desatiny pred maďarskou posádkou Rudolf Domby, Gergely Boros. Slovenský tandem bol po úvodných 250 m tretí, v druhej časti však dokázal vystupňovať tempo a v závere prešprintoval aj Maďarov, ktorí si po dojazde do cieľa najskôr mysleli, že majú zlato.

Erik Vlček sa stal so ziskom deviatich zlatých medailí z MS najúspešnejším slovenským rýchlostným kanoistom keď o jeden najcennejší kov prekonal zápis Michala Riszdorfera. Po triumfe na päťstovke mal obrovskú radosť. "S dvoma zlatými medailami sme pred štartom MS vôbec nerátali, je to fantastický výsledok. Vedeli sme, že s Maďarmi sa pobijeme o popredné umiestnenie. Povedali sme si pred štartom finále, že sa nebudeme moc obzerať. Tušili sme, že ak sa počas pretekov ocitneme tesne za nim, budeme mať šancu na medailu a ak budeme pred nimi, cenný kov dostane ešte reálnejšie kontúry. Snažili sme sa s nimi držať krok a vo finiši sme to úplne rozbalili. Našťastie to vyšlo a vyhrali sme fotofinišom. V cieli sme mali najprv pocit, že sme druhí za Maďarmi a začali sme sa uspokojovať so striebrom. Keď vypísali neoficiálne na tabuli, že sme prví, veľmi nás to potešilo," povedal pre TASR Erik Vlček.

Pre Juraja Tarra je to tretia zlatá medaila z MS. "Nemám slov, ani v najtajnejšom kútiku duše som nedúfal. že v Moskve môžeme získať dve zlaté. Cítil som, že aj na päťstovke máme na medailu, no na titul som nemyslel. Favoritmi boli skôr Maďari, Bielorusi či Nemci. Mám z toho teraz také zmiešané pocity. Mal som dojem, že Maďari boli pred nami, až keď sa na tabuli objavili naše mená na prvom mieste, vedel som, že máme druhé zlato. Zvolili sme s Erikom dobrú taktiku. Dohodli sme sa, že silno odštartujeme a v druhej časti trate nasadíme vysoké tempo. Pred pretekmi sme si povedali, že sa musíme k tomu postaviť ako profesionáli. Mali sme už vo vrecku zlato z kilometra, no ešte nás čakala päťstovka a nemohli sme sa na ňu vykašľať. Zúročili sme kvalitnú prípravu, ktorú sme absolvovali v Szolnoku, obchádzali nás aj choroby. Teší ma, že Erik získal už deviate zlato z MS, prepísali sme tak históriu."

Slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin obsadil v A-finále K4 na olympijskej 1000 m  trati piate miesto. Strieborní medailisti z ME v nemeckom Brandenburgu zaostali o 2,5 s za víťaznou favorizovanou českou loďou v zostave Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Ján Štěrba. V porovnaní z vlaňajším svetovým šampionátom v Duisburgu si Slováci polepšili o dve priečky. "Nie sme spokojní, bolo tam viacero vecí, ktoré negatívne ovplyvnili náš výkon. Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie. Traja z nás mali veľké zdravotné problémy, navyše nám trochu odišla forma. Nešli sme v takej pohode, ako na ME v Brandenburgu," povedal Matej Michálek pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky www.canoe.sk. Tréner mladého štvorkajaka Felix Masár však bol s vystúpením svojich zverencov spokojný. "Z môjho pohľadu to hodnotím veľmi pozitívne. Boli tam rôzne sprievodné javy, medzi MS a ME sme mali málo času na prípravu, navyše každý je z iného mesta. Pre chalanov to však bola veľká škola. V Moskve potvrdili, že idú dopredu a postupne sa etablujú vo svetovej špičke."

V ďalšej olympijskej discipline – K2 žien na 200 m – obsadil slovenský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová v A-finále šieste miesto. Zverenky trénera Filipa Petrlu zaostali o vyše sekundu za víťazným maďarským tandemom v zostave Anna Kárászová, Ninetta Vadová. Martina Kohlová bola po finále šprintu spokojná. "Šieste miesto na MS vôbec nie je zlé. Aj keď ambície sme mali vyššie, výsledok v prvej šestke je fajn. Určite je to super náplasť za päťstovku, kde sme skončili v silnej konkurencii na 11. miest. Budúci rok na MS v Miláne sa vynasnažíme napraviť si reputáciu. Všetko nasmerujeme k tomu, aby sme sa dostali na olympiádu do Ria," povedala pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky www.canoe.sk.

Miroslav Zaťko finišoval v A-finále K1 na 200 m na poslednej deviatej priečke. "Štartoval som v prvom seniorskom finále v kariére a s tým môžem vyjadriť spokojnosť. Ale túžil som zdolať aspoň jednu loď. Nič sa nedá robiť, jazda bola super, až na malé zaváhanie na štarte, nespravil som žiadnu chybu. Verím, že tie najlepšie výsledky mám ešte pred sebou," povedal.

Z výsledkov A-finále - 500 m, K2 muži: 1. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 1:28,187, 2. Domby, Boros (Maď.) 1:28,203, 3. Piatrušenka, Machnev (Biel.) 1:29,292, C1: 1. Dos Santos (Br.) 1:47,916, ... 8. Rastislav KOHÚT (SR) 1:53,482, 200 m – K1 muži: 1. De Jonge (Kan.) 33,961, ... 9. Miroslav ZAŤKO (SR) 34,674, K2 ženy: 1. Kárászová, Vadová (Maď.) 35,869, ... 6. Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ (SR) 36,941, 1000 m – K4 muži: 1. Česko (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba (ČR) 2:46,724, 2. Portugalsko 2:46,939, 3. Maďarsko 2:48,039, ... 5. SLOVENSKO (Marek KRAJČOVIČ, Matej MICHÁLEK, Gábor JAKUBÍK, Viktor DEMIN) 2:49,194.