Vlček s Tarrom získali na MS zlato v K2 na 1000 m, Gelle šiesty

Zlatá radosť Erika Vlčeka a Juraja Tarra. FOTO TASR/APMoskva 9. augusta (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na MS v Moskve zlatú medailu v K2 na 1000 m. Bronzoví medailisti z ME v nemeckom Brandenburgu triumfovali vo finále tejto olympijskej disciplíny na kanáli v Krylatskom suverénnym spôsobom s takmer sekundovým náskokom pred austrálskym tandemom Kenny Wallace, Lachlan Tame, bronz získali Srbi Marko Tomičevič, Vladimir Torubarov.

Pre Vlčeka je to druhé zlato z MS v K2, v roku 2011 v Szegede triumfoval spoločne s Petrom Gellem. Slovenská kádvojka bola po štarte na štvrtom mieste, po polovice trate sa prepracovala na čelo a prvú priečku si s prehľadom udržala až do cieľa. Erik Vlček mal zo zisku zlata veľkú radosť. "Sme maximálne spokojní, s týmto sme nepočítali ani v tom najtajnejšom sne. Cítili sme sa vo forme, všetko bolo fajn, ale na to, aby človek vyhral "svet", to niekedy bohužiaľ nestačí. Treba mať šťastie, na dráhu i na súperov, dobre stáť, dobre sa rozjazdiť, všetko musí klapnúť. Teraz to klaplo a je z toho zlato. Najprv sme si mysleli, že deviata dráha bude nevýhodná, pretože nás nebude mať kto potiahnuť a nepodarí sa nám udržať kontakt so súpermi, no napokon nám prospela. Nikto si nás nevšímal, išli sme si svoje tempo, išli sme koncentrovane a to bol kľúč k úspechu," povedal pre TASR dvojnásobný olympijský medailista v K4.

Erik Vlček (vpredu) a Juraj Tarr na ceste za titulom majstrov sveta. FOTO TASR/APVlček sa pokúsil porovnať zlaté medaily v K2 z MS 2014 a MS 2011. "Aj v Szegede to bola celkom neočakávaná zlatá medaila, no vtedy sme s Peťom Gellem zaútočili zozadu. Teraz to trochu viac bolelo. Bolo to asi tým, že môj štýl jazdenia na kilometri je iný. Zvyknem nasadiť vyššie traťové tempo a v závere to rozbaliť. Keď som sa 250 metrov pred cieľom obzrel a nevidel som maďarskú posádku, ktorá má svoju kvalitu, vedel som, že sme na tom dobre s výrazným náskokom. Mali sme aj dobrý záver, dokázali sme udržať rýchlosť i balans a ešte sme zvýšili náš náskok."

Juraj Tarr si po dojazde dlho neuvedomoval, že dosiahol životný úspech v debli. "Ešte si to veľmi neuvedomujem čo sa stalo. Rozjazda bola dobrá i semifinále, no so zlatom sme príliš nepočítali. Dobre sme odštartovali a podarilo sa nám vyhrať, čo je paráda. Je to pre nás s Erikom satisfakcia za vlaňajší svetový šampionát v Duisburgu, kde nám finále kilometra ani päťstovky nevyšlo podľa predstáv. Včera večer pred spaním sme si povedali, čoho sa musíme vyvarovať. Máme viac skúsenosti a sme zjazdenejší ako vlani. Sto metrov pred cieľom, keď som videl červené bójky a zbadal som, že pred Austrálčanmi máme náskok lode, som si povedal, že toto už doklepnem. Trénovali sme s nimi na sústredení v maďarskom Szolnoku a vedeli sme, že majú excelentný záver, no tentokrát sme ich udržali na dištanc. V K2 s Erikom sme získali novú motiváciu a po posledných neúspechoch v K4 sme museli urobiť niečo nové. Chvalabohu sa darí nám, aj Petrovi Gellemu v K1, aj mladej K4, tak sa to pekne rozdelilo a dúfam, že to bude ešte pokračovať," povedal zadák slovenského dvojkajaku.

Peter Gelle skončil v A-finále K1 na 1000 m šiesty a o jednu priečku si vylepšil umiestenie z Duisburgu. Zo zisku zlata sa tešil nečakane Čech Josef Dostál. "Išiel som si svoje tempo, nebláznil som sa, to je môj štýl pretekania. Aj keď som na začiatku vzadu, nevadí, moja psychika to zvláda. Nakoniec dokážem nakopnúť motor a urobiť dobrý záver. A tak to bolo aj teraz. Nie som úplne stopercentne spokojný, tak ako v semifinále, posledných 200 metrov som nedokázal tak zrýchliť ako tam, ale aj tak je šieste miesto výborné. Vylepšil som si pozíciu z minuloročných MS a je to dobrý základ pre vyjazdenie si miestenky na olympiádu v Riu. Dúfam že do budúceho roku to ešte viac vyšpičkujem," povedal Erik Gelle pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky www.canoe.sk.

Singlkanoista Matej Rusnák finišoval v B-finále C1 na 1000 m piaty, celkovo ho klasifikovali na 14. priečke. V C1 na 5000 m skončil štvrtý. Člen Dukly Trenčín tak zopakoval umiestenie z vlaňajšieho šampionátu v Duisburgu, od zisku bronzu ho delilo necelých osem sekúnd. Z titulu sa tešil Nemec Sebastian Brendel.

Z výsledkov A-finále - 1000 m, muži, K2: 1. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 3:08,784, 2. Wallace, Tame (Austr.) 2:09,637, 3. Tomičevič, Torubarov (Srb.) 3:09,887, K1: 1. Dostál (ČR) 3:25,092, 2. Kirchev (Bul.) 3:26,409, 3. Holten Poulsen (Dán.) 3:26,482, ... 6. Peter GELLE (SR) 3:27,357.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím