6 min. čítania

Vo finále medzinárodnej vedomostnej súťaže stredoškolákov o olympizme v Budapešti víťazstvo Gymnázia Körmend, družstvo Spojenej školy Nováky tretie

Ľubomír Souček

BUDAPEŠŤ 14. februára (SOV) – V budapeštianskej reštaurácii Larus sa v sobotu 13. februára uskutočnilo finále medzinárodnej vedomostnej súťaže stredoškolákov o olympizme s názvom Olympic Quiz. Kvalifikovali sa doň po štyri najlepšie maďarské i slovenské družstvá, ktoré vzišli z jesennej prvej časti súťaže. Tá prebiehala v angličtine v štyroch kolách online cez internet, s účasťou dovedna 30 stredných škôl (6 maďarských a až 24 slovenských). Z Maďarska však napokon vo finále Olympic Quizu súťažili len tri družstvá. Každá škola mohla postaviť štvorčlenný tím.

Víťazné družstvo Gymnázia Ferenca Kölcseyho z maďarského Körmendu. Foto ĽUBOMÍR SOUČEK

Suverénnym víťazom celej súťaže sa družstvo Gymnázia Ferenca Kölcseyho

z maďarského Körmendu, ktoré pritom súťažilo len v trojici. Družstvo zo školy, ktorá tradične dominuje v maďarských vedomostných súťažiach o olympizme, chybne odpovedalo len na jednu otázku a získalo spolu 173 bodov z maximálneho počtu 175! Okrem knih a ďalších olympijských suvenírov, aké dostali aj členovia ostatných družstiev, sa členovia víťazného tria mohli tešiť aj z nových tabletov. Škola si zároveň vybojovala právo účasť na májovom medzinárodnom seminári študentov stredných škôl v Piešťanoch. Vzhľadom na skutočnosť, že všetci členovia víťazného družstva sa budú v tom čase intenzívne pripravovať na maturity, do Piešťan prídu z tejto školy priaznivci olympizmu z mladších ročníkov.

Aj na druhom mieste skončilo v budapeštianskom finále domáce družstvo - z Boronkayho gymnázia vo Váci so 115 bodmi. O tretie miesto vybojovali tesný súboj dve slovenské družstvá, ktoré napokon v konečnom účtovaní delili len dva body. Tretie miesto obsadilo družstvo Spojenej školy Nováky (v zložení Michal Š
Bronzové družstvo Spojenej školy Nováky spoločne s predstaviteľmi SOV a SOA. Foto ĽUBOMÍR SOUČEK

rámka, Šimon Fusatý, Oliver Midale, Matej Klement

, pedagóg Pavel Oršula) s 98 bodmi, štvrté skončilo družstvo Gymnázia Pavla Horova Michalovce (v zložení Stanislav Žužo, Andrej Tomči, Martin Kolesár, Milan Tomáš, pedagóg Milan Holej) s 96 bodmi.

Piate miesto so ziskom 86 bodov obsadilo družstvo Gymnázia Malacky (v zložení Daniel Kvetoslav Jursa, Gabriel Havlík, Martin Prušanský, David Trutz, pedagóg Martin Čižmár) a siedme miesto za domácim tímom Eötvösovho gymnázia z Nyíregyházy (79 bodov) so 72 bodmi družstvo Obchodnej akadémie Košice (v zložení Radoslava Straková, Filip Forrai, Ernest Seliga, Matej Šlauka, pedagógovia Ľudmila Dratvová Jaroslav Lipták).

Celkove štvrté skončilo družstvo Gymnázia Pavla Horova Michalovce. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Celkove štvrté skončilo družstvo Gymnázia Pavla Horova Michalovce.
ĽUBOMÍR SOUČEK

Finále súťaže prebiehalo vo forme osemkolového kvízu, všetko sa komunikovalo v angličtine. Odpovede jednotlivých družstvo posudzovala porota, ktorej čestným predsedom bol 81-ročný György Kárpáti, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom póle.

Čestný predseda poroty György Kárpáti, trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom póle. Foto ĽUBOMÍR SOUČEK

Zo Slovenska boli v porote viceprezident Slovenského olympijského výboru (SOV) pre olympizmus Vladimír Miller, predseda Slovenskej olympijskej akadémie (SOA) Miroslav Bobrík a podpredseda SOA Ján Grexa, za hostiteľskú stranu zase predstavitelia Maďarskej olympijskej akadémie na čele s jej generálnou sekretárkou Máriou Jakabházy-Mezöovou. Súťaž moderovali Lilla Szíjjová Ľubomír Souček.

Celkove piate skončilo družstvo Gymnázia Malacky. Foto ĽUBOMÍR SOUČEK

Členovia všetkých slovenských družstiev strávili noc pred ranným sobotňajším odchodom do Budapešti v Bratislave. Okrem už uvedených zo Slovenska boli na historickom finále prvej medzinárodnej súťaže aj Ivana MotolíkováSilvia Remiášová z oddelenia olympizmu SOV, predsedníčka Olympijského klubu Bratislava Mária Mračnová, predsedníčka komisie vzdelávania SOA Viera Bebčáková a zástupcovia Olympijského klubu Alojza Szokolyiho Šahy František a Angelika Révészovci. Tí v prípade potreby počas neformálnej komunikácie Slovákov s Maďarmi pred súťažou i po nej, ako aj v čase prestávok, pôsobili ako prekladatelia.

Otázky na finále pripravili zástupcovia Maďarskej olympijskej akadémie (MOA), ktorí ich poskytli slovenskej strane na konzultáciu. V Maďarsku majú s takouto formou vedomostnej súťaže skúsenosti už z predošlých dvoch rokov, preto sa jej prvá časť realizovala cez server MOA. Celá súťaž prebiehala v angličtine. V základnej časti každú školu mohlo súťažiť len jedno družstvo so 4 – 8 členmi, v každom kole sa mohlo prihlásiť a odpovedať na otázky len raz, pričom muselo dodržať stanovený časový limit. Po skončení jednotlivých online kôl súťaže si na konci každého týždňa študenti mohli pozrieť správne odpovede na otázky. Vo finále mohli súťažiť len štvorčlenné družstvá. V každom kole bol znovu časový limit na odpovedanie.

Siedme miesto obsadilo družstvo Obchodnej akadémie Košice. Foto ĽUBOMÍR SOUČEK

V školskom roku 2015/16 sa takáto súťaž po prvý raz realizovala medzinárodne. Boli stanovené tri tematické okruhy: 1. Olympijské symboly, medaily, plagáty, maskoti, 2. Hry XXVI. olympiády Atlanta 1996 (všeobecné informácie, umiestenia na 1. – 3. mieste so zameraním na výsledky slovenských a maďarských športovcov), 3. Rýchlostná kanoistika a vodný slalom (olympijské hry od Atlanty 1996 po Londýn 2012, maďarskí a slovenskí olympijskí medailisti v určenom období).

Celkove možno povedať, že mnohé otázky boli veľmi náročné. V prvom finálovom kole síce až päť družstiev získalo plný počet bodov, no v ďalších kolách sa jasne preukázala dominancia družstva Gymnázia Ferenca Kölcseyho z Körmendu. Mimochodom, táto škola vyhrala na jeseň aj základnú časť súťaže, keď jej družstvo vtedy získalo 206 z maximálneho počtu 207 bodov. Ďalších desať miest obsadili výlučne slovenské školy v poradí: 2. Gymnázium Pavla Horova Masarykova 1, Michalovce (205 bodov), 3. Obchodná akadémia Watsonova 61, Košice (200 bodov), 4. Gymnázium Malacky, Ul. 1. mája 8 (195 bodov) a Spojená škola Nováky, Chemikov 84/8 (194 bodov), 6. Gymnázium SNP 3/5 Spišská Stará Ves (192 bodov), 7. Gymnázium Grӧsslingova 18 Bratislava (190), 8. Športové gymnázium Staničná 6, Trenčín (190), 9. Gymnázium Andreja Sládkoviča Krupina (190) a Gymnázium Pierra de Coubertin Piešťany (188 bodov). Všetkých 24 zúčastnených škôl zo Slovenska dostalo od SOV čestné uznanie za účasť v súťaži.

Pohľad na porotu finále medzinárodnej súťaže stredoškolákov o olympizme. FOTO: SILVIA REMIÁŠOVÁ
Pohľad na porotu finále medzinárodnej súťaže stredoškolákov o olympizme.
SILVIA REMIÁŠOVÁ

Po vyhodnotení premiérového ročníka medzinárodnej vedomostnej súťaže o olympizme na pôde SOV i SOA, a po novembrových voľbách všetkých orgánov Slovenského olympijského výboru sa rozhodne, či a akým spôsobom sa bude v novom formáte súťaženia pokračovať.

Finálové výsledky Olympic Quizu, I. ročníka medzinárodnej vedomostnej súťaže stredoškolákov o olympizme (2015/2016): 1. Gymnázium Ferenca Kölcseyho Körmend (Maď.) 173 bodov, 2. Boronkayovo gymnázium Vác (Maď.) 115, 3.  Spojená škola Nováky 98, 4. Gymnázium Pavla Horova Michalovce 96, 5. Gymnázium Malacky 86, 6. Eötvösovo gymnázium Nyíregyháza (Maď.) 79, 7. Obchodná akadémia Košice 72.

Spoločná fotografia na záver návštevy v komplexe Elements Resort. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Spoločná fotografia na záver návštevy v komplexe Elements Resort.