Vo štvrtok sa uskutoční sľub našej olympijskej výpravy, v piatok odlet jej hlavnej časti do Soči

BRATISLAVA 29. januára (sou) - Vo štvrtok 30. januára sa na bratislavskom Hrade uskutoční slávnostný sľub slovenskej výpravy do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Účasť prisľúbilo viac než 80 členov olympijskej výpravy. V mene všetkých sľub zložia obhajkyňa zlata i striebra z Vancouvru 2010, biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach, už päťnásobný olympionik Martin Bajčičák. Na sľube sa zúčastní viac než 40 športovcov zo slovenskej výpravy – napríklad všetci športovci z biatlonu, sánkovania, bobov, väčšina zjazdárov aj bežcov na lyžiach, obe pretekárky v akrobatickom lyžovaní, jedna v šort treku a menšia časť hokejistov spolu s viacerými náhradníkmi, plus 40 členov ich sprievodu.

Hneď po sľube sa uskutoční prezentácia slovenskej poštovej známky, aj prezentácia slovenskej kolekcie euromincí k ZOH v Soči.

Slovenská pošta, a. s., vydala 15. januára 2014 poštovú známku k XXII. zimným olympijským hrám v Soči. Známka s nominálnou hodnotou 0,90 € zobrazuje typický zimný šport – biatlon. Je na nej stvárnený detail športovkyne počas streľby v stoji. Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa (FDC) a domicilom mesta Bratislava na pečiatke. Motívom prítlače FDC je šprint biatlonistiek do cieľa. Na FDC pečiatke je stvárnený beh biatlonistky na lyžiach. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a  FDC ako aj návrhu FDC pečiatky je akad. mal. Igor Piačka.V spolupráci Mincovne Kremnica, štátny podnik, s Národnou bankou Slovenska a so Slovenským olympijským výborom vychádza k ZOH v Soči súbor slovenských obehových mincí s ročníkom razby 2014. Súbor euromincí Soči 2014 pokračuje v úspešnej edícii s motívom olympijských hier. Samotný súbor pozostáva z farebného papierového obalu s potlačou a textami viažúcimi sa k OH v Soči a mincí  uložených v ochrannej priehľadnej fólii. Obálke dominuje fotografia z legendárneho samostatného nájazdu slovenského hokejistu Pavla Demitru, ktorý na ZOH 2010 vo Vancouvri rozhodol o víťazstve nášho tímu nad Ruskom.

V piatok 31. januára odletí do Soči špeciálom z Viedne hlavná časť slovenskej výpravys viac než 70 členmi. Oficiálne prijatie Slovenska v olympijskej rodine sa uskutoční 5. februára na poludnie v horskej olympijskej dedine v Červenej Poľane, kde bude v tom čase najväčšia koncentrácia našich olympionikov.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím