Vo štvrtok sa uskutoční sľub našej olympijskej výpravy, v piatok odlet jej hlavnej časti do Soči

BRATISLAVA 29. januára (sou) - Vo štvrtok 30. januára sa na bratislavskom Hrade uskutoční slávnostný sľub slovenskej výpravy do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Účasť prisľúbilo viac než 80 členov olympijskej výpravy. V mene všetkých sľub zložia obhajkyňa zlata i striebra z Vancouvru 2010, biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach, už päťnásobný olympionik Martin Bajčičák. Na sľube sa zúčastní viac než 40 športovcov zo slovenskej výpravy – napríklad všetci športovci z biatlonu, sánkovania, bobov, väčšina zjazdárov aj bežcov na lyžiach, obe pretekárky v akrobatickom lyžovaní, jedna v šort treku a menšia časť hokejistov spolu s viacerými náhradníkmi, plus 40 členov ich sprievodu.

Hneď po sľube sa uskutoční prezentácia slovenskej poštovej známky, aj prezentácia slovenskej kolekcie euromincí k ZOH v Soči.

Slovenská pošta, a. s., vydala 15. januára 2014 poštovú známku k XXII. zimným olympijským hrám v Soči. Známka s nominálnou hodnotou 0,90 € zobrazuje typický zimný šport – biatlon. Je na nej stvárnený detail športovkyne počas streľby v stoji. Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa (FDC) a domicilom mesta Bratislava na pečiatke. Motívom prítlače FDC je šprint biatlonistiek do cieľa. Na FDC pečiatke je stvárnený beh biatlonistky na lyžiach. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a  FDC ako aj návrhu FDC pečiatky je akad. mal. Igor Piačka.V spolupráci Mincovne Kremnica, štátny podnik, s Národnou bankou Slovenska a so Slovenským olympijským výborom vychádza k ZOH v Soči súbor slovenských obehových mincí s ročníkom razby 2014. Súbor euromincí Soči 2014 pokračuje v úspešnej edícii s motívom olympijských hier. Samotný súbor pozostáva z farebného papierového obalu s potlačou a textami viažúcimi sa k OH v Soči a mincí  uložených v ochrannej priehľadnej fólii. Obálke dominuje fotografia z legendárneho samostatného nájazdu slovenského hokejistu Pavla Demitru, ktorý na ZOH 2010 vo Vancouvri rozhodol o víťazstve nášho tímu nad Ruskom.

V piatok 31. januára odletí do Soči špeciálom z Viedne hlavná časť slovenskej výpravys viac než 70 členmi. Oficiálne prijatie Slovenska v olympijskej rodine sa uskutoční 5. februára na poludnie v horskej olympijskej dedine v Červenej Poľane, kde bude v tom čase najväčšia koncentrácia našich olympionikov.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri