Vo veku 64 rokov zomrela plavecká olympionička a bývalá európska rekordérka Oľga Richter Kozičová

Oľga Kozičová v roku 1968, keď bola na vrchole plaveckej kariéry. FOTO ARCHÍVWIENER NEUSTADT/BRATISLAVA 26. januára (sou) – Z rakúskeho Wiener Neustadtu prišla v utorok popoludní smutná správa. Vo veku 64 rokov tam po dlhej a ťažkej chorobe zomrela plavecká olympionička Oľga Richter Kozičová (nar. 25. júna 1951 v Bratislave). Pod vedením trénerky Vlasty Wawrovej sa jej ako prvej slovenskej plavkyni v histórii podarilo prebojovať do olympijského finále. Na OH 1968 v Mexico City skončila na 200 m voľný spôsob ôsma, pričom štartovala aj na polovičnej trati. Na krauliarskej dvojstovke predtým v priebehu roka dvakrát prekonala európsky rekord.

Mimochodom, práve na základe príkladu Oľgy Kozičovej piešťanská trénerka Věra Čamborová dlhodobo pripravovala Martinu Moravcovú hlavne na túto trať. A na krauliarskej dvojstovke sa Martina stala majsterkou sveta i viacnásobnou majsterkou Európy v krátkom bazéne a na OH 2000 v Sydney a dvakrát i na majstrovstvách sveta v dlhom bazéne na nej získala striebro.


Po skončení kariéry pôsobila Oľga Kozičová ako trénerka najprv v Bratislave a potom v Rakúsku, kde sa usadila. Po sobáši tam používala meno OľgaOĽga Riochter-Kozičová na stretnutí našich olympionikov-seniorov v roku 2014. FOTO JÁN SÚKUP Kozičová Gubza. Mala však stále čulé kontakty s vlasťou a so školským klubom z Wiener Neustadtu často navštevovala Piešťany. Zúčastňovala sa aj na stretnutiach slovenských olympionikov – seniorov. V posledných rokoch mala vážne zdravotné problémy a žila s transplantovanou pečeňou.

Oľga Kozičová bola historicky druhá slovenská plavkyňa po medailistke z ME 1958 Marte Skupilovej, ktorá sa presadila do širšej európskej i svetovej špičky. Česť jej pamiatke!

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X