Vo veku 86 rokov zomrela popredná krasokorčuliarska trénera Ľudmila Lojkovičová-Dulková, viedla Drahovú, Bartosiewicza aj Sabovčíka

BRATISLAVA (zle) - Vo veku 86 rokov zomrela 16. marca 2014 v Bratislave známa krasokorčuliarka a trénerka Ľudmila Lojkovičová, rodená Dulková. Narodila sa 14. decembra 1927 v Bratislave. Bola najstaršia z tria sestier Dulkových, ktoré v 40. rokoch minulého storočia patrilo do silného zoskupenia bratislavských krasokorčuliarov okolo trénera Jozefa Šturma - I. Mauera, M. Duchoňa, J. Lojkoviča, H. Melkovú, J. Golonkovú, E. Skákalu. Bola majsterka Slovenska v roku 1947. Okrem sólového krasokorčuľovania sa venovala aj tancom na ľade. S partnerom Emilom Skákalom sa predstavili aj na majstrovstvách Európy v roku 1947.
Trénerka Ľudmila Lojkovičová s malým Jozefom Sabovčíkom. FOTO ARCHÍV MTK V SR
Na ľade sa Ľudmila Lojkovičová zoznámila aj so svojím životným partnerom Jozefom Lojkovičom, s ktorým vychovala dve dcéry Katarínu a Zuzanu. Spoločne s manželom a s Ottom Prokopom stáli v roku 1953 pri zrode prvého krasokorčuliarskeho oddielu  v Žiline - TJ Iskra Slovena. V Žiline Ľudmila Lojkovičová s manželom pôsobila až do opätovného návratu do Bratislavy v roku 1969. V hlavnom meste od roku 1975 trénovala v Stredisku vrcholového športu spoločne s  Hildou Múdrou a s Agnesou Buřilovou- Wlachovskou.

Najúspešnejšou zverenkyňou Ľudmily Lojkovičovej bola Liana Drahová, ktorá pod jej vedením získala bronzovú medailu v súťaži žien na ME 1974 v Záhrebe. Úspešná trénerka stála aj pri začiatkoch a raste Petra Bartosiewicza, ktorý po maturite odišiel študovať do Bratislavy a ako prvý Žilinčan bol účastníkom v kategórii športových dvojíc na ZOH 1964 aj 1968. Osem rokov viedla aj neskoršieho bronzového olympijského medailistu zo ZOH 1984 Jozefa Sabovčíka, pod jej vedením sa zdokonalil najmä v trojitých skokoch.

Na počesť jej manžela, Jozefa Lojkoviča, trénera, funkcionára a významného medzinárodného rozhodcu sú pomenované aj preteky Slovenského pohára v krasokorčuľovaní, ktorý organizuje Kraso klub Žilina.

Posledná rozlúčka s Ľudmilou Lojkovičovou bude vo štvrtok 20. marca 2014 o 13. h na Martinskom cintoríne v Bratislave.

Česť jej pamiatke!

Autor: Zdenka Letenayová

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím