Vo veku 91 rokov zomrel čestný predseda Slovenského zväzu vodného póla a držiteľ Zlatého odznaku SOV František Jarušek

Bratislava 29. júla (SOV/TASR) – Vo veku 91 rokov zomrel 25. júla dlhoročný vodný pólista a doživotný čestný predseda Slovenského zväzu vodného póla František Jarušek. Slovenský olympijský výbor v roku 2003 ocenil zásluhy Františka Jarušeka v slovenskom športu udelením Bronzových kruhov SOV a v roku 2013 mu udelil Zlatý odznak SOV.

Rodák z Bratislavy začínal ako plavec a vodný pólista v roku 1936 v Slovenskom plaveckom klube Bratislava. František Jarušek bol dorastenecký majster republiky v plávaní, člen dorasteneckého výberu Slovenska a ligový hráč SPK Bratislava a ATK Praha. Pokračoval ako tréner, bol člen trénerskej rady zväzu a rozhodcovskej komisie. Už v roku 1943 sa stal funkcionárom na zväzovej úrovni a bol medzinárodným tajomníkom Slovenského plaveckého zväzu. V roku 1945 bol iniciátor a spoluzakladateľ Československého amatérskeho plaveckého zväzu. Od roku 1968 do roku 1979 pôsobil ako predseda úseku československého vodného póla a následne ako predseda slovenského a I. podpredseda československého zväzu plaveckých športov. Mal významný podiel na vzniku samostatného Československého zväzu vodného póla (1990), keď bol zvolený aj za jeho doživotného čestného predsedu.

Od roku 1952 bol medzinárodný rozhodca FINA a LEN, v rokoch 1970 - 1991 delegát EWPC (európska komisia vodného póla) pre medzinárodné súťaže. V roku 1972 na OH v Mníchove a I. majstrovstvách sveta vo vodnom póle v roku 1973 v Belehrade bol sekretár pre hodnotenie výkonov rozhodcov, v roku 1980 na OH v Moskve člen rozhodcovského zboru. Dlhoročnou aktívnou účasťou prispieval k formovaniu pravidiel vodného póla v medzinárodnom meradle a spolupracoval na metódach a systémoch hodnotenia výkonnosti rozhodcov. V roku 1961 založil prvý a vtedy jediný československý medzinárodný turnaj vo vodnom póle "Dunajský pohár", ktorý sa stal trvalou súčasťou kalendára EWPC až do súčasnosti. V roku 1964 pôsobil krátkodobo na Kube ako poradca pri rozvoji vodného póla tejto krajiny. Od roku 1969 bol 11 rokov člen výkonného výboru Medzinárodnej asociácie vodnopólových rozhodcov (AIAWP). Vypracoval prvý štatút tejto celosvetovej organizácie . V roku 1993 bol vyznamenaný "Zlatým odznakom" AIAWP. Dlhé roky sa v súčinnosti s rezortom školstva sa venoval odstraňovaniu plaveckej negramotnosti žiakov. Vydal viacero publikácií so športovou tematikou.

Posledná rozlúčka s Františkom Jarušekom sa uskutoční v piatok 1. augusta o 14:00 h v bratislavskom krematóriu. Česť jeho pamiatke!

Autor: SOV/TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri