Vyšlo druhé tohtoročné číslo časopiseckého magazínu SOV – OLYMPIA jeseň/zima 2016

BRATISLAVA 21. novembra (sou) – Tento týždeň sa do predaja dostáva druhé tohtoročné číslo časopiseckého magazínu Slovenského olympijského výboru (SOV) – OLYMPIA jeseň/zima 2016. Takisto ako OLYMPIA 1/2015, ktorá vyšla v auguste 2015 a OLYMPIA jar 2016, ktorá vyšla v máji (obe predošlé čísla si verejnosť môže stiahnuť zo stránky www.olympic.sk, kde sú umiestnené v sekcii Publikácie), aj toto číslo vyšlo v spolupráci s vydavateľstvom Mediage vo výpravnej podobe na 100 plnofarebných strán.
 
K čitateľom sa časopisecký magazín SOV dostáva v období tesne pred nadchádzajúcim 51. valným zhromaždením SOV, ktoré v sobotu 26. novembra zvolí orgány SOV na nasledujúci štvorročný olympijský cyklus. OLYMPIA jeseň/zima 2016 je v predaji za cenu 2,70 EUR. Časopis zostavil Boris Vanya a na jeho tvorbe sa podieľalo viacero známych publicistov aj fotografov.
 

Dominantné návraty k olympijskému Riu

Tematicky časopisu dominujú dozvuky augustových Hier XXXI. olympiády v Riu de Janeiro. Po editoriale prezidenta SOV Františka Chmelára s názvom Slovenský šport potrebuje tímový duch z Ria sa v texte Tajné sny šampiónov až na šiestich stranách môžete podrobnejšie zoznámiť s našimi olympijskými šampiónmi vo vodnoslalomárskej kategórii C2 Ladislavom a Petrom Škantárovcami, ktorí prezradili aj dosť zo svojho súkromia.
 
Na ďalších dvoch stranách s titulkom Slovenské Rio stálo za to! nájdete bilancovanie najväčších úspechov našej výpravy na októbrovom galavečere SOV Olympic Gala Rio 2016 a upútavku na knižnú pamätnicu SOV Rio 2016, ktorá slovom aj obrazom zachytáva kľúčové dianie na najväčšom a najvýznamnejšom športovcom podujatí roka. Na ďalších troch časopiseckých stranách s názvom Rio očami Slovákovolympijské snímky fotoamatérov z radov členov našej výpravy a ďalších Slovákov v Riu.
 
Šesť strán s titulkom Čo si budeme pamätať z Ria stručne slovom aj obrazom zaznamenáva emotívne a výnimočné športové príbehy z olympijského Ria v podaní slovenských, ale najmä zahraničných aktérov.
 
Päť časopiseckých strán s názvom Vládca vody, zlata i piatich kruhov je venovaných osobnosti amerického plaveckého fenoména Michaela Phelpsa – suverénne najúspešnejšieho olympionika histórie, ktorý v Riu dominoval už na štvrtých olympijských hrách v sérii. K OH 2016 sa viaže aj dvojstrana Utečenci súťažili za celý svet o téme olympionikov-utečencov, ktorí v Riu premiérovo štartovali v samostatnom tíme pod vlajkou s piatimi kruhmi.
 
Väzbu na olympijské hry 2016 majú aj ďalšie tri materiály v OLYMPII jeseň/zima 2016. Jeden štvorstranový s titulkom Meldónium – jasný doping, či liek? je venovaný téme, ktorá v médiách tohto roku mimoriadne rezonovala. Až na piatich stranách si môžete prečítať polemický text Tenis a päť kruhov – vydarené manželstvo? o rozdielnom prístupe tenisových hviezd k olympijským turnajom. A dvojstrana s titulkom Olympijská šanca pre nováčikov je venovaná piatim novým olympijským športom v programe OH 2020 v Tokiu, o ktorých zaradení rozhodol Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí v Riu de Janeiro práve počas OH 2016.
 

Zimný blok – predstavenie Pjongčangu, návrat Kuzminovej i nový hokejový šéf Kohút

Samozrejme, na prahu predolympijskej zimnej sezóny sú v Olympii aj zimné témy. Pod titulkom Nové horizonty na obzore nájdete štvorstranové predstavenie juhokórejského Pjongčangu – dejiska ZOH 2018.
 
Smerom k tomuto podujatiu upiera svoj zrak aj naša dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová, ktorá sa po pôrode druhého dieťaťa, dcérky Olivie, vracia na svetovú biatlonovú scénu. Viac sa o jej návrate dozviete v trojstranovom rozhovore Rodinná pohoda cinká viac ako medaily. Práve fotografia Anastasie Kuzminovej s oboma deťmi dominuje titulnej strane časopisu.
 
Zo zimných športov Slováci najviac sledujú ľadový hokej. Už od polovice júla stojí na čele Slovenského zväzu ľadového hokeja podnikateľ Martin Kohút, ktorý v trojstranovom rozhovore prezentuje svoju víziu do budúcnosti. Okrem toho aj tú, ktorá je zvýraznená v titulku Musíme vychovať hráčov 21. storočia.
 

Z ďalších tém: rozlúčkový rozhovor s Františkom Chmelárom, statočná diva Věra Čáslavská, aj ikonický Muhammad Ali

Teraz v novembri po 17 rokoch končí svoje pôsobenie na čele Slovenského olympijského výboru František Chmelár. V rozlúčkovom rozhovore s názvom Štát obral športu o autonómiu hovorí nielen o samotnom SOV, ale aj o vlastnom dlhoročnom pôsobení v rôznych funkciách v športe, i o problémoch slovenského športu ako takého.
 
Koncom augusta v Prahe zomrela najvýznamnejšia žena v histórii československého športu a svojho času najpopulárnejšia športovkyňa sveta – bývalá fenomenálna športová gymnastka Věra Čáslavská. Osobnej spomienke na túto výnimočnú osobnosť s mimoriadne pohnutým osudom, ktorá stála aj na čele Československého olympijského výboru a Slovensku pred tromi rokmi venovala dve svoje zlaté olympijské medaily, je venovaný sedemstranový text s titulkom Statočná diva Věra Čáslavská.
 
Ďalšia mimoriadna osobnosť svetového športu, ktorá nás nedávno navždy opustila, bol americký boxer Muhammad Ali – ozajstná ikona 20. storočia. Štvorstranu pútavého čítania o ňom nazval autor Ali bude navždy najväčší.
 
Zaujímavý spomienkový text je venovaný aj olympijskému medailistovi v hode oštepom vo farbách Uhorska na OH 1912 Mórovi Kóczánovi, ktorý prežil 40 rokov na území dnešného Slovenska a reprezentoval aj niekdajšiu ČSR, ale po druhej svetovej vojne sa musel presťahovať do Maďarska. Titulok Silák sa s odsunom nikdy nezmieril naznačuje jeho celoživotnú traumu.
 
Vážnym problémom práce učiteľov telesnej výchovy je venovaná päťstranová analýza s titulkom Učiteľ nemôže byť fackovací panák.
 
V rámci partnerstva SOV so Slovenskou sporiteľňou OLYMPIA v rozhovore predstavuje generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva SLSP Štefana Mája, ktorý je známy aj ako vášnivý športovec.
 
V Olympii jeseň/zima 2016 nájdete aj trojstranové predstavenie lukostrelkyne Alexandry Longovej s titulkom Indiánka z Viničného (pre tento materiál zapózovala s lukom v iniánskom kostýme), text o jubilantke Márii Mračnovej, významnej postave slovenskej atletiky i olympijského hnutia (Prvá dáma slovenského olympizmu), spomienku na historicky prvého generálneho tajomníka SOV Jána Mráza (zosnulého v júli), predstavenie projektu Košíc, ktoré budú v roku 2021 hostiť letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) i štyri strany stručných informácií o domácich olympijských udalostiach pod spoločným názvom Okolo našich olympijských kruhov.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri