Význam športu pre rozvoj a mier narástol do medzinárodného dňa, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov na 6. apríla

New York/Paríž/Monaco/Ženeva 4. apríla (TASR) - Prvýkrát sa 6. apríla tohto roku v mnohých krajinách sveta oslavuje Medzinárodný deň športu pre rozvoj a mier (International Day of Sport for Development and Peace). Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v auguste 2013 rezolúciou A/RES/67/296 vyhlásilo 6. apríl za Medzinárodný deň športu za rozvoj a mier.

Oslavy Medzinárodného dňa športu v službe rozvoja a mieru sú príležitosťou podporiť šport ako novátorský a účinný nástroj na uskutočňovanie pozitívnych zmien v spoločnosti a ľudí v nej žijúcich na celom svete, uviedol pri tejto príležitosti na svojej internetovej stránke Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Cieľom tohto medzinárodného dňa, určeného na oslavu športu, telesnej výchovy a športových či pohybových aktivít, je prispieť k prijatiu zdravého spôsobu života a zároveň k budovaniu mierového sveta. Podľa MOV je nový medzinárodný deň "výbornou tribúnou, z ktorej môžu zaznievať výzvy a žiadosti na vyššie investície do športu, do športových aj rekreačných infraštruktúr a na kvalitnú telesnú výchovu".

Predseda VZ OSN Vuk Jeremič v auguste 2013 v New Yorku privítal historickú chvíľu, vyhlásenie Medzinárodného dňa športu za rozvoj a mier. Na krátkom neoficiálnom stretnutí po vyhlásení tohto dňa boli aj vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge a jeden z najlepších tenistov súčasnosti Novak Djokovič.

"Vyhlásením tohto dňa vzdávame poctu veľkým legendám minulosti, ktorých športové výkony, charakter a morálna sila, si získali čestné miesto v panteóne olympijskej slávy," vyhlásil Vuk Jeremič. "Šport je veľkým spojencom mieru a zmierenia," dodal. "Myslím na takých šampiónov, akým bol napríklad Jesse Owens, ktorý sa vedel postaviť proti nacistickej ideológii svojím obdivuhodným víťazstvom v roku 1936 v Berlíne," pripomenul.

Výber dátumu, 6. apríla, vysvetľuje skutočnosť, že v roku 2002 delegáti na 55. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, čo je orgán Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), povzbudili v rezolúcii WHA 55.23 členské štáty, aby sa každý rok slávil jeden deň s mottom: "Pohybom k zdraviu!" WHO tým chcela poukázať na význam športu, telesnej výchovy a aktivít pre zdravie a dobrý pocit každého človeka. Dátum 6. apríla začali od roku 2003 viaceré občianske spoločnosti využívať na organizovanie "Svetového dňa telesnej výchovy".© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri