Význam športu pre rozvoj a mier narástol do medzinárodného dňa, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov na 6. apríla

New York/Paríž/Monaco/Ženeva 4. apríla (TASR) - Prvýkrát sa 6. apríla tohto roku v mnohých krajinách sveta oslavuje Medzinárodný deň športu pre rozvoj a mier (International Day of Sport for Development and Peace). Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v auguste 2013 rezolúciou A/RES/67/296 vyhlásilo 6. apríl za Medzinárodný deň športu za rozvoj a mier.

Oslavy Medzinárodného dňa športu v službe rozvoja a mieru sú príležitosťou podporiť šport ako novátorský a účinný nástroj na uskutočňovanie pozitívnych zmien v spoločnosti a ľudí v nej žijúcich na celom svete, uviedol pri tejto príležitosti na svojej internetovej stránke Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Cieľom tohto medzinárodného dňa, určeného na oslavu športu, telesnej výchovy a športových či pohybových aktivít, je prispieť k prijatiu zdravého spôsobu života a zároveň k budovaniu mierového sveta. Podľa MOV je nový medzinárodný deň "výbornou tribúnou, z ktorej môžu zaznievať výzvy a žiadosti na vyššie investície do športu, do športových aj rekreačných infraštruktúr a na kvalitnú telesnú výchovu".

Predseda VZ OSN Vuk Jeremič v auguste 2013 v New Yorku privítal historickú chvíľu, vyhlásenie Medzinárodného dňa športu za rozvoj a mier. Na krátkom neoficiálnom stretnutí po vyhlásení tohto dňa boli aj vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge a jeden z najlepších tenistov súčasnosti Novak Djokovič.

"Vyhlásením tohto dňa vzdávame poctu veľkým legendám minulosti, ktorých športové výkony, charakter a morálna sila, si získali čestné miesto v panteóne olympijskej slávy," vyhlásil Vuk Jeremič. "Šport je veľkým spojencom mieru a zmierenia," dodal. "Myslím na takých šampiónov, akým bol napríklad Jesse Owens, ktorý sa vedel postaviť proti nacistickej ideológii svojím obdivuhodným víťazstvom v roku 1936 v Berlíne," pripomenul.

Výber dátumu, 6. apríla, vysvetľuje skutočnosť, že v roku 2002 delegáti na 55. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, čo je orgán Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), povzbudili v rezolúcii WHA 55.23 členské štáty, aby sa každý rok slávil jeden deň s mottom: "Pohybom k zdraviu!" WHO tým chcela poukázať na význam športu, telesnej výchovy a aktivít pre zdravie a dobrý pocit každého človeka. Dátum 6. apríla začali od roku 2003 viaceré občianske spoločnosti využívať na organizovanie "Svetového dňa telesnej výchovy".© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím