Z odovzdávania cien Klubu fair play Českého olympijského výboru za rok 2016

Spoločná fotografia laureátov cien KFP ČOV za rok 2016. FOTO ČOVPRAHA (rác) – V piatok 7. apríla sa v Prahe uskutočnilo slávnostné vyhlásenie cien Klubu fair play Českého olympijského výboru. Vzhľadom na niekdajšiu spoločnú históriu bola už tradične na slávnosť pozvaná predsedníčka Klubu fair play Slobenského olympijského výboru a členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play (EFPM) Katarína Ráczová. Spoločne s basketbalovým velikánom Jiřím Zedníčkom odovzdala Diplom fair play EFPM ďalšiemu bývalému slávnemu basketbalistovi a trénerovi Janovi Bobrovskému. Ten dostal ocenenie za to, že svojich zverencov vždy viedol k rešpektovaniu pravidiel fair play, podľa ktorých sa on sám celý život riadil. „Cena ma prekvapila a zaraďujem ju medzi svoje najväčšie úspechy,“ povedal Bobrovský.
 
Súčasťou podujatia bolo vyhlásenie Školských cien fair play, které udeľuje Ministerstvo mládeže, školstva a telovýchovy ČR v spolupráci s  Klubom fair play ČOV. Ocenenia sa udeľujú v štyroch kategóriach: za záchranu života, príkladný čin počas športového podujatia, čestné športové vystupovanie a celoživotný prínos. Medzi 17 laureátmi ocenení boli napríklad študenti Karlínského gymnázia z Prahy, ktorí sa inšpirovaní prednáškou o darcovstve kostnej drene a motivovaní príkladom triedneho učiteľa nechali zapísať do zoznamu darcov kostnej drene. Ich mená visia na čestnej nástenke školy a slúžia ako príklad ďalším mladým zdravým ľuďom.
 
Ocenenie Klubu fair play Českého olympijského výboru za celoživotný postoj alebo príkladný čin získalo 20 osobností športového života, ako aj tím futbalových junioriek pražskej Sparty. Hlavnú cenu za celoživotný príkladný postoj získal –žiaľ, už in memoriam – úspešný hokejový hráč a tréner Josef Augusta.
 
Jednu z dvoch hlavných cien za čin získal šermiar Jiří Beran, ktorý v prvom kole olympijského turnaja v Riu de Janeiro opravil výrok rozhodcu vo svoj neprospech. Olympijský turnaj sa preňho sa končil už v prvom kole, férové gesto mu však prinieslo zaslúženú pozornosť. 
 
Druhú hlavnú cenu za čin prevzala cyklistka Miroslava Plchová, ktorá minulý rok počas medzinárodných majstrovstiev ČR v extrémnych pretekov trojčlenných štafiet zachránila život cyklistovi.  Plchová práve schádzala na ťažkom úseku do brodu, keď si všimla, že pretekárovi pred ňou sa zasekla noha do pedála, prevrátil sa, spadol do vody a pri údere do hlavy stratil vedomie. Napriek tomu, že jej družstvo bojovalo o druhé miesto, mladá pretekárka neváhala ani minútu, zoskočila z bicykla a utekala zachrániť život súperovi.  „Výsledok súťaže šiel v tom okamihu nabok. Nečakala som, že si tú situaciu niekto všimne a dokonce ma ocení. Myslím si, že človek by sa mal správať férovo k ostatným, aby sa oni správali rovnako k nemu,“ uviedla pri preberaní ceny Plchová.

Autor: Katarína Ráczová

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím