Z tlačovej besedy po návrate hlavnej časti slovenskej výpravy zo ZOH v Soči

Bratislava 25. februára (TASR, SOV) - V utorok v skorých ranných hodinách pricestovala domov hlavná časť slovenskej výpravy zo ZOH v Soči. Podľa slov prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára sa vrátili plní dojmov a pozitívnych pocitov.

"Vrátili sme sa zo ZOH, ktoré boli perfektne zorganizované. Všetko, čo organizátori pripravili predovšetkým pre športovcov - ubytovanie, podmienky na súťaženie, objekty, doprava, stravovanie, veľký počet ochotných dobrovoľníkov - to všetko nám dáva dôvod k názoru, že ZOH v Soči sa zaradia k jedným z najlepšie zorganizovaným zimným hrám. Videli sme množstvo krásnych miest, všetky trate mali skvelé podmienky, organizátori sa veľmi dobre pripravili aj na to teplo, ktoré bolo často v Soči aj v horách. Žiadne obavy, ktoré sme mali pred odchodom, sa nepotvrdili. Vzdávame hold organizátorom," uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii František Chmelár.

K hodnoteniu zimnej olympiády, ktorú v nedeľu uzavrel slávnostný záverečný ceremoniál, sa pripojila aj vedúca výpravy Janka Gantnerová. "Slovenská výprava bola na ZOH v Soči v plnom zoskupení, tak ako sme ju schválili na valnom zhromaždení SOV. Do dejiska sme dostali bez problémov všetkých, aj materiály prišli bez komplikácii. SOV zabezpečil maximálne podmienky, aby sa športovci mohli plne koncentrovať na svoj výkon. Teraz budeme očakávať hodnotiace správy od športových zväzov, ako zhodnotia fungovanie v olympijských dedinách. Treba si však uvedomiť, že SOV nenesie zodpovednosť za športové výkony, ale za prípravu a realizáciu všetkých športových aktivít, ktoré sa počas ZOH vykonávajú. Za športové výkony zodpovedajú zväzy."

Slovenská výprava priniesla pod Tatry jedinú medailu zásluhou biatlonistky Anastasie Kuzminovej, ktorá obhájila zlato v šprinte na 7,5 km. Vedenie výpravy malo pritom pred začiatkom najväčšieho športového sviatku vyššie ambície. "Keď som povedala, že donesieme tri-štyri medaily, neboli to nadnesené ciele. Anastasiine zlato je skvelé. Dokonca sa ospravedlnila za 6. miesto, no my sme jej vďační za každý výkon. Aj ďalšie biatlonové výsledky sú sľubné. Potešil tiež Adam Žampa, ktorý ukázal, že má na dobré výsledky. Myslím si, že aj krasokorčuľovanie dosiahlo úspech, veď Nicole Rajičová sa prebojovala do finálovej dvadsaťštvorky," povedala Gantnerová.
Slovenských reprezentantov, ktorí občas museli čeliť aj kritike za nepresvedčivé výsledky, sa zastal aj Chmelár: "Ak športovec spĺňa kritériá, má morálne oprávnenie štartovať na ZOH a naopak my nemáme morálne oprávnenie mu v tom brániť. Výkony niektorých reprezentantov neboli celkom vydarené, nepoznám však športovca, ktorý by nemal záujem podať čo najlepší výkon. Zoberme si Rajičovú, zajazdila vynikajúco krátky program, žiaľ, nezopakovala to vo voľnej jazde a to ju posunulo na koniec poľa. Jej postup do finále však hovorí o tom, že patrí k 24 najlepším korčuliarkam na svete. Možno sme čakali od niektorých viac, napríklad od Janky Gerekovej, ale to si musí rozobrať biatlonový zväz. "

Traja naši úspešní olympionici zo Soči - Martin Bajčičák, Anastasia Kuzminová a Adam Žampa. FOTO TASR/PAVEL NEUBAUERBiatlonistka Anastasia Kuzminová obhájila v Soči triumf z Vancouvru v pretekoch na 7,5 km. So ziskom dvoch zlatých a jednej striebornej medaily sa stala už najúspešnejšou ženou slovenskej olympijskej histórie. „Keď som získala zlato, cítila som, že všetci tvoríme jeden tím,“ prezradila. „Som rada, že moje súťaže sledovalo na Slovensku množstvo ľudí. V stredu sa s mnohými stretnem na privítaní v Banskej Bystrici. V najbližších dňoch absolvujem nejaké stretnutie s deťmi na školách, ukážem im medailu a hádam sa mi podarí niektoré z nich inšpirovať, aby sa venovali športu. Doma sa však zdržím len týždeň, pretože súťažná sezóna ešte pokračuje. Najviac sa teším, že konečne po dlhom čase uvidím syna.“

Okrem Kuzminovej dosiahol skvelý úspech lyžiar Adam Žampa. V slalome aj v superkombinácii sa dokázal prebojovať do elitnej desiatky a predstihol aj mnohých velikánov zjazdového lyžovania. "Moje účinkovanie hodnotím ako veľmi pozitívne. Sám som nečakal, že by som mohol niečo podobné dosiahnuť. Piate miesto v superkombinácii ma nakoplo. Viac si však cením šieste miesto v slalome," okomentoval svoje vystúpenie talentovaný lyžiar, ktorému bolo ľúto, že sa v Soči nepredstavila Veronika Velez-Zuzulová.
Slovenskú nádej na cenný kov vyradilo zranenie. "Mrzí ma to, mohlo byť o medailu viac. Veronika na to mala, ale verím, že jej čas ešte príde a vynahradí si to." Žampa tiež pochválil Kuzminovú a neodpustil si vtipnú poznámku: "Rád by som vyzdvihol úspech Nasti. A ešte zvlášť, keď sa niekto dokáže ospravedlniť za 6. miesto, až mi je blbé, že ja sa takým výsledkom chválim."

Spokojný sa vrátil z čiernomorského strediska aj bežec na lyžiach Martin Bajčičák, pre ktorého to bola už piata a zrejme posledná účasť pod olympijskými kruhmi. Svoju púť v Soči uzavrel 14. miestom na 50 km voľne s hromadným štartom, čím si splnil predolympijský cieľ. "Výsledky síce neboli najlepšie v mojom živote, ale priblížil som sa k maximom. Chcel som sa dostať do TOP 15, bol to tajný cieľ a asi mi málokto veril. No mne sa to podarilo. Som rád, ak som potešil fanúšikov," uviedol 37-ročný reprezentant, ktorému sa pozdávala celá organizácia ZOH. "Olympiáda bola veľmi dobre pripravená, dedina bola rozprávková. Cítili sme sa tam fakt dobre. Bývali sme vedľa trate, takže to bolo skvelo vyriešené. Hneď po tréningu sme sa mohli venovať regenerácii. V porovnaní s predošlými ZOH to bolo určite lepšie."

Autor: TASR, SOV

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím