Zlato v tímovom šprinte medzi mužmi v Soči získali fínski bežci na lyžiach, naši nepostúpili zo semifinále a skončili na 17. mieste

Červená Poľana 19. februára (TASR) - Fíni Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi získali v bežeckej stope na ZOH v Soči zlaté medaily v tímovom šprinte klasickou technikou. V dramatickom finále triumfovali časom 23:14,89 min a tesným náskokom 0,97 pred striebornými Rusmi Maximom Vylegžaninom a Nikitom Krjukovom, bronz si vybojovali Švédi Emil Jönsson, Teodor Peterson (+15,12). Slováci Peter Mlynár a Martin Bajčičák obsadili v druhom semifinále nepostupové 9. miesto a v celkovom poradí im patrí napokon 17. priečka.

Finále tímšprintu mužov sa rozhodovalo až v druhej polovici trate. Francúzi neodštartovali, zvyšných deväť tímov sa na prvých troch úsekoch držalo bok po boku a až potom sa filtrovali favoriti. Na štvrtej odovzdávke už zaostávali Američania i Česi, na čele sa naopak na piatom úseku vytvorila elitná trojica s Nemcami, Fínmi a Rusmi. Jasne mierili za medailami, finiš ale priniesol drámu s pádom Nemca Tima Tscharnkeho pred cieľovou rovinkou. Z toho profitoval Fín Jauhojärvi, ktorý v závere odrazil útok domáceho Krjukova a prišiel si po zlato. "Smoliari" Nemci napokon zostali bez cenného kovu až na 7. mieste, bronz brali Švédi pred obhajcami triumfu z Vancouveru Nórmi. Nemci okamžite podali proti výsledkom protest, Jauhojärvi totiž podľa nich pred nástupom do finišu skrížil Tscharnkemu cestu. "Nemohol som sa mu vyhnúť," uviedol nemecký reprezentant. Jury však protest zamietla.

Slováci si v druhom semifinále na šiestich okruhoch po 1,8 km v bežeckom areáli Laura držali nádej na postup až do polovice trate. Mlynár prvýkrát odovzdával Bajčičákovi na 6. mieste, druhý člen slovenskej miništafety spadol po 3,8 km o päť priečok nižšie, ale bol stále v kontakte s najlepšími. V polovici semifinále bola vpredu skupina deviatich tímov vrátane Slovákov, na štvrtom úseku ale už Bajčičák začal zaostávať a odovzdával s už výraznou stratou 15,95 s. V závere manko slovenskej dvojice ešte narastalo, v konkurencii 12 štartujúcich si ale udržali 9. miesto so stratou 1:31,93 min na víťazných Fínov.

"Chýbali mi dnes trošku sily, fyzicky som na tom bol horšie," hodnotil v rozhovore pre RTVS Bajčičák. "Na mojom druhom úseku som dostal krízu a stratil kontakt s najlepšími. Nie som šprintér, ale keď sme tu dvaja, tak sme chceli štartovať. Teraz sa sústredím už na päťdesiatku s hromadným štartom." Spokojnejší so svojim výkonom bol Mlynár: "Išlo sa mi vynikajúco, z môjho pohľadu to bol najlepší výkon na olympiáde. Martin sa ale očividne trápil, veď nie je šprintérom. Individuálny šprint mi nevyšiel, dnešok hodnotím pozitívne."

Tímšprint mužov (6x1,8 km):
1. Niskanen, Jauhojärvi (Fín.) 23:14,89 min, 2. Vylegžanin, Krjukov (Rus.) +0,97, 3. Jönsson, Peterson (Švéd.) +15,12, ... zo semifinále nepostúpili: 17. Peter Mlynár, Martin Bajčičák (SR)