6 min. čítania

ZOH: Anastasia Kuzminová má ďalšie striebro, v pretekoch na 15 km sa blysla piatym miestom aj Paulína Fialková

TASR, SOV

Pjongčang 15. februára (TASR, SOV) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová získala na ZOH v Pjongčangu striebornú medailu vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. Olympijskou víťazkou  sa stala Švédka Hanna Öbergová. Kuzminová, ktorá bola strieborná aj v stíhačke, za ňou zaostala 24,7 s, bronzová Nemka Laura Dahlmeierová o 41,2 s. Pre Kuzminovú je to v jej kariére už piata olympijská medaila, čím sa vyrovnala vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi. A hodnotou svojej zbierky ho dokonca prekonala (2-3-0, resp. 2-2-1).

Úspech slovenského biatlonu umocnila na 5. mieste Paulína Fialková. Piatu Paulínu Fialkovú (+1:02,3) delilo od bronzu 21,1 s a dosiahla svoj životný úspech. Ďalšie slovenské biatlonistky Ivona Fialková (1-1-1-3) a Terézia Poliaková (1-4-3-2) zaťažené množstvom trestných minút sa nepresadili, obsadili 64., resp. 87. miesto.

Vytrvalostné preteky sa mali v horskom stredisku Alpensia bežať o deň skôr, nepriaznivé počasie so silným vetrom však spôsobilo odklad. Zdalo sa, že podmienky boli priaznivejšie, aj ortuť teplomera vystúpila na nulu. Vietor tak nevyčíňal, fúkal viacmenej z jedného smeru a uľahčil biatlonistkám mierenie. Taktizovalo sa v nasadení do skupín, kým Kuzminová vybehla na trať ako šiesta, ďalšie veľké favoritky Domračevová 28. a Dahmlmeierová až 80.

Kuzminová mohla pokojne pomýšľať na zlato. Pri jej súčasnej bežeckej forme však bolo treba nabrať čo najmenej trestných minút na strelnici a aj keď táto vzdialenosť jej priniesla v kariére najmenej úspechov zo všetkých disciplín, predsa len sa dvakrát vo svojej kariére dostala až na medailové pódium, vo Svetovom pohári 2. v Östersunde '2013 a 3. v Pokljuke'2009.

Olympijské preteky začala výborne, bez jedinej chyby v prvej streľbe ležmo, v 'stojke' netrafila len štvrtý terč, no na jej čelnom priebežnom postavení sa veľa nezmenilo. Druhá polovica pretekov v podaní Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-1-0) bola podobná. Aj v tretej položke tesne nevybielila štvrtý ležkový terč, pri porovnávanie s konkurenciou však bola na tom neustále výborne. Záverečná streľba stojmo, ktorú odstrieľala za 39,3 sekundy, bola nesmierne napínavá, na posledný terč dlho mierila, nakoniec ho sklopila a šanca na medailu si zvýšila. Predstihla ju napokon len 22-ročná Švédka Öbergová, ktorá vyčistila všetkých 20 terčov. Severanka pripravila značné prekvapenie, nikdy sa neobjavila na medailovom pódiu, v Pjongčangu síce skončila piata v stíhačke, no so zlatom málokto rátal.

Kuzminová sa tak od úvodných metrov sústredila na svoj výkon na trati i na strelnici. Spravila o dve strelecké chyby menej než v strieborných stíhacích pretekoch a zdolala ju iba Švédka Hanna Öbergová, ktorá na to potrebovala životný výkon. Slovenská reprezentantka na pódiu opäť kývala, no už oveľa mohutnejšie než na začiatku.

"Vytrvalostné preteky sú o streľbe, samozrejme, bežecký čas potešil,” povedala po pretekoch. “Som rada, v každej súťaži robím pokrok, som pokojnejšia, ale potrebovala som ešte lepšie strieľať. Som uvoľnená a vnútorne spokojná, šprint bol ako vedro studenej vody, po ktorom som pocítila, že pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Viem, ako dobre sme sa pripravovali na túto sezónu aj na zimné olympijské hry, takže výsledky mali prísť. Nemôže predsa toľko práce odísť len tak. Na trať som prišla ukázať, na čo mám. Už stíhačka sa vydarila a dnes to bol tiež slušný výsledok. Snažila som sa nebyť pod tlakom, každopádne, aj keby to nedopadlo na medailu, stále by to bolo dobré. Takto je to neskutočné."

Bežecká forma slovenskej biatlonistky je už rutinným konštatovaním, okrem poctivého tréningu sa za ňou skrýva aj servis, ktorý nezabudla pochváliť: "Ak sú bežky takto fantasticky pripravené, športovec proste letí, ako keby mal krídla za chrbtom. Samozrejme, na trati som aj unavená a bojujem, ale ide to ľahšie." Kuzminová vďaka behu dokáže o najvyššie pozície súperiť aj s viacerými streleckými chybami, s dvoma sa vo vytrvalostných pretekoch dalo pomýšľať aj na zlato: "Nevravela som si, že musím každú jednu ranu trafiť, ale vypracovať. Žiadnu som nezanedbala, musím sa porozprávať s trénerom, kde boli tie minuté výstrely. Pri poslednom dvadsiatom terči som si uvedomovala, že chyba by znamenala minútu navyše a dala som si záležať. Potom som sa nadýchla, vydýchla a vymerala ho tak, aby padol."

Paulína Fialková dosiahla piatym miestom životný úspech. FOTO: TRASE/MICHAL SVÍTOK
Paulína Fialková dosiahla piatym miestom životný úspech.
TRASE/MICHAL SVÍTOK

Značné šance sa pripisovali aj Paulíne Fialkovej, ktorá túto zimu skončila piata v SP v Östersunde. P. Fialková (1-0-0-0) si pripísala na treťom terči v úvodnej položke trestnú minútu a v polovici pretekom smerovala na veľmi dobré umiestenie. Po tretej streľbe ležmo to už vyzeralo na útok do top desiatky, poslednú stojku taktiež odstrieľala bravúrne a odrazu sa objavila aj možnosť skončiť na pódiovom umiestení. Na medzičase figurovala hneď za Kuzminovou a aj ona v cieli netrpezlivo čakala, kto ju pri životnom výsledku vytlačí z bronzovej priečky. Nepodarilo sa to Talianke Wiererovej, strelecky bezchybnej Preussovej však áno, ako aj ďalšej Nemke Dahlmeierovej.

Paulína Fialková prekvapila všetkých i samu seba. "Som určite spokojná a šťastná, jedna rana zamrzela, keďže bola jedna, no pred olympiádou a po chorobe by nikto nepredpokladal, že takto dopadnem. Cítim sa zo dňa na deň lepšie, ešte mi nejaký krôčik k dokonalosti však chýbal. Dobre, že sa tieto preteky preložili, cítila som v kostiach, že to bude dobré. Vietor sa točil, no potom upokojil a bol podobný ako pri nástrele. Nasťa je fenomenálna a ja sa teraz teším z piateho miesta. A možno príde čoskoro deň, keď všetky terče vybielim. Veľmi som sa na seba sústredila, bežala tak, aby som nemala problémy pri streľbe. Táto disciplína mi priniesla v sezóne najviac radosti, v pretekoch s hromadným štartom sa budem ešte snažiť prekvapiť, aj keď mi kontaktné preteky túto zimu príliš nevychádzali."

Trénerka reprezentácie Anna Murínová prežívala zatiaľ najväčšiu spokojnosť. "Krásny výsledok, Nastin i Paulíny. Pred štartom sme v to nedúfali, no napokon Paulína mohla pridať aj medailu, veľa nechýbalo. Strelnica bola veľmi ťažká a Paula to bravúrne zvládla. Veľmi sme chceli, aby štartovala aj v pretekoch s hromadným štartom, teraz verím, že sa ešte ukáže. Zdravie ju začína viac poslúchať."

Detaily zo štatistiky presviedčali, aké boli preteky dramatické. Na medzičase po záverečnej streľbe bola prvá Öbergová pred Dahlmeierovou (+(31,2) a Kuzminovou (+35,1), no v cieli už Kuzminová Nemku preskočila. Na lyžiach bola zo všetkých najrýchlejšia (7. P. Fialková +1:36,5, 18. I. Fialková +2:14,9). Na medzičase po 1. streľbe figurovala na 1. mieste, až 44. bola P. Fialková (+1:24,9), po druhej bola Kuzminová tretia (+13,7 za Domračevovou), po tretej šiesta (+40,3 za Öbergovou), po štvrtej tretia (+35,1 za Öbergovou). Paulína Fialková sa pozoruhodne predierala vpred, zo 44. priečky postupne na 19. (+1:12,9), 11. (+1:02,6) a 5. (+59,8).

Výsledky vytrvalostných pretekov žien na 15 km: 1. Hanna Öbergová (Švéd.) 41:07,2 (0 tr. min), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +24,7 (2), 3. Laura Dahlmeierová 41,2 (1), 4. Franziska Preussová (obe Nem.) 59,7 (0), 5. Paulína FIALKOVÁ (SR) 1:02,3 (1), 6. Monika Hojniszová (Poľ.) 1:54,8 (1), 7. Dorothea Wiererová (Tal.) 2:08,6 (2), 8. Elisa Gasparinová 2:15,2 (1), ... 64. Ivona FIALKOVÁ 6:57,2 (6), 87. Terézia POLIAKOVÁ (SR) 13:39,1 (10).