2 min. čítania

ZOH: Bežecký maratón vyhral Fín Niskanen, 51. Mlynár, 53. Segeč, Šulek nedokončil

Pjongčang 24. februára (TASR) - Fínsky bežec na lyžiach Iivo Niskanen získal zlatú medailu na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu. V kráľovskej bežeckej disciplíne triumfoval v rezorte Alpensia časom 2:08:22,1 h s náskokom 18,7 s pred Alexandrom Boľšunovom z tímu Olympijských športovcov z Ruska. Bronz si vybojoval ďalší člen tímu OŠR Andrej Larkov s výrazným odstupom 2:37,5 min. Slovenský reprezentant Peter Mlynár obsadil 51. miesto, na Niskanena stratil až 17:52,6 min. Andrej Segeč skončil na 53. priečke s mankom 19:22,2 min, Miroslav Šulek nedokončil.

Slováci od začiatku na najlepších nestačili, Mlynár so Segečom napokon skončili až v poslednej desiatke výsledkovej listiny klasifikovaných pretekárov. Šulek do cieľa nedobehol, jeho misia sa skončila približne v polovici pretekov, keď figuroval na 64. priečke s vyše 11-minútovým mankom.

"Päťdesiatka bola pre nich veľká výzva, predsa len, je to kráľovská disciplína. Aj keď naši pretekári sa skôr orientujú na kratšie trate a šprinty, povedali si, že dajú do toho celé úsilie aj srdce a to sme aj videli na trati. Výsledkové očakávania neboli, skôr sme si želali, aby chlapci zabojovali. Peter Mlynár a Andrej Segeč skončili vyššie v porovnaní s ich nasadením. Cení sa aj to, že prišli do cieľa, keďže veľa športovcov muselo skončiť aj pre meniace sa poveternostné podmienky na trati. Na začiatku bolo stabilnejšie počasie, ale neskôr sa rozsnežilo, ochladilo a padla aj hmla. Všetko sa teda zmenilo, mali sme problémy aj v servisnom tíme. Podľa pravidiel si každý mohol dvakrát vymeniť lyže, naši to využili na sto percent. Čo sa týka Miroslava Šuleka, mal problémy s lyžami, trápil sa v prvom kole, drhlo mu to v stúpaniach. Neskôr sme mu vymenili lyže, ale stálo ho to veľa energie, preto radšej vzdal," informoval vedúci slovenskej výpravy bežcov na lyžiach Michal Malák.

Beh na 50 km klasicky s hromadným štartom: 1. Iivo Niskanen (Fín.) 2:08:22,1 h, 2. Alexander Boľšunov (OŠR) +18,7, 3. Andrej Larkov (OŠR) +2:37,5, 4. Alex Harvey (Kan.) +2:43,6, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +2:43,7, 6. Hans Christer Holund (Nór.) +2:50,1, 7. Daniel Rickardsson (Švéd.) +3:50,4, 8. Martin Jakš (ČR) +4:10,5, ... 51. Peter MLYNÁR +17:52,6, 53. Andrej SEGEČ +19:22,2, Miroslav ŠULEK (všetci SR) nedokončil.