ZOH: Fantastická Kuzminová, v stíhačke sa z 13. miesta vyšvihla k striebru!

Nasťa Kuzminová po zisku striebra žiarila šťastím. FOTO SOVPjongčang 12. februára (TASR) - V stíhacích pretekoch na 10 km na ZOH v Pjongčangu si slovenská biatlonistka Anastasia vybojovala striebornú medailu. Zlato si vybojovala s náskokom 29,4 sekundy Nemka Laura Dahlmeierová, bronz Francúzka Anais Bescondová (+29,6). Na 38. mieste dobehla ďalšia Slovenka Paulína Fialková (+3:58,3).
 

Prvá reakcia striebornej Kuzminovej bola hlavne o obrovskom šťastí, ktoré prežívala. "Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Štyri chybičky tam nemali byť, pretože zlatá medaila bola na dosah. Snažila som sa bojovať s Laurou, ale som veľmi spokojná aj so striebrom. Toto je moja úroveň. Prežívam obrovskú radosť z toho, že som potešila všetkých mojich fanúšikov."
 

Anastasia Kuzminová nastúpila na večernú stíhačku v inej pozícii, aká ju pred štyrmi i ôsmimi rokmi na ZOH ozdobila. Ak v Soči i vo Vancouvri vyhrala preteky na 7,5 km a stíhačku odštartovala s náskokom, teraz musela stratu dobiehať. V rýchlostných pretekoch jej v Alpensii patrilo 13. miesto s mankom 54 sekúnd. Menší sekundový odstup zaťažil 11. v šprinte Paulínu Fialkovú +51 s.
 

Najbližšie k zlatu mala Dahlmeierová, Olsbuová (+24 sekúnd) i Vítková (+26). História však presviedčala, že víťazka zo šprintu to mala vždy zložité. Stíhačka sa beží na ZOH od roku 2002 a ani raz sa nestalo, že sa zrodilo zlaté double, až teraz v Pjongčangu zásluhou Dahlmeierovej. Najbližšie k nemu mala Kuzminová vo Vancouvri so zlatom a striebrom, rovnako dopadla aj Nemka Wilhelmová v Salt Lake City'2002.
 

Strieborná slovenská radosť na tribúne - v strede prezident SR Andrej Kiska. FOTO SOVÚvodná streľba ležmo v mraze -10 a silnom vetre dopriala Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-2-1), Fialková (2-2-2-2) netrafila štvrtý a piaty terč. Kuzminovej posun vpred bol pozoruhodný, ocitla sa na treťom mieste, 32,6 sekundy za Dahlmeierovou a 14,8 za Vítkovou. To však nebolo všetko, s famóznym behom onedlho Vítkovú predstihla. Na druhej ležke síce netrafila prvý terč, no Dahlmeierová druhý a veľký súboj o zlato naďalej pokračoval. Stratu 9,2 sekundy Kuzminová rýchlo zmazala a na následnom medzičase (na 4,9 km) sa už ocitla sa na čele.
 

Prvá streľba stojmo bola pri súčasnom mierení v znamení kto z koho. Kuzminová netrafila ďalšie dva terče, Dahlmeierová bola bezchybná a situácia sa o niečo zmenila, slovenská biatlonistka už zaostávala na 2. mieste o 37,9 sekundy. V záverečnej stojke sa už akoby mierilo na medaily, Dahlmeierová v pohode bez jediného omylu na zlatú, Kuzminová s jednou chybou na prvom terči na striebornú, no musela si v záverečnom bežeckom okruhu ustrážiť tesný náskok 0,8 sekundy pred Francúzkou Bescondovou. Vo finiši si svoju štvrtú medailu na ZOH v kariére po heroickom finiši už nenechala vziať.
 

Fialková nevybielila v druhej 'ležke' opäť dva terče, druhý a štvrtý a už dosť strácala. Rovnako menej presne zvládla prvú i druhú stojku a už si aj zmarila nádej na cenný výsledok.

 

"Tretia streľba s dvomi chybami sa nemala stať, to boli ozaj 'nervičky'. Veľmi som sa však snažila na trati zabojovať s Laurou. Veľmi som sa snažila byť odolná proti vnútornému tlaku a nepokoju, ktorý sa vo mne odohrával. Dokázala som sa skoncentrovať na poslednú streľbu a vedela som, že všetky dievčatá nebudú strieľať na nulu. Vietor robí svoje a ja som vysoká, takže ma to niekedy ešte viac rozkývalo. Urobila som všetko, čo som vedela a aj striebro ma veľmi teší," povedala Kuzminová a dodala: “Som veľmi vďačná každému, kto mi dával informácie na trati, že dve bojujeme o striebro a bronz. Mohla som sa tak sústrediť na posledný okruh, záverečné metre som sa nechcela vzdať. Mala som pred očami každý tréning, odkedy som tu, išla som do toho odušu."

Kuzminová unikátne už na tretích ZOH za sebou získala medailu (2-2-0). Jej striebro bolo dielom skvelej prípravy a výrazných výsledkov počas celej sezóny. V seriáli SP vedie túto zimu v hodnotení disciplíny, v stíhačke dvakrát zvíťazila, raz bola druhá, no vždy nastupovala s tou výhodou, že si vybudovala v šprinte lepšiu pozíciu ako teraz. Teraz ukázala aj unikátny útok zozadu, s najrýchlejším bežeckým časom, druhá za ňou bežala pomalšie až o 23,7 sekundy Nórka Eckhoffová.

 

"Nasťa podala skvelý výkon. Musím si to ešte pozrieť, keďže som bola na trati a nevidela som ju. Jej striebro je motivácia a povzbudenie pre celé Slovensko. U mňa to bola na strelnici lotéria," povedala Paulína Fialková. Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová vyzdvihla u Nasti hlavne perfektný beh. "Aj s trestnými okruhmi to dokázala. Strelnica bola o lotérii, aj o šťastí, Paulína Fialková na vietor dosť doplatila, jej osem trestných okruhov bolo strašne veľa. Nasťa sa s vetrom popasovala a čo stratila na strelnici, to získala v behu."

 

Kuzminová prezradila aj rodinnú motiváciu, s ktorou ju na ZOH 2018 vyslal Anton Šipulin. Kuzminovej brata nepustil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) do výberu Olympijských športovcov z Ruska: "Podporil ma, keď som išla na tieto ZOH trocha smutná. Povedal mi, 'Nasťa, jednu medailu pre seba a jednu medailu pre mňa.”
 

Profil štvornásobnej olympijskej medailistky Anastasie Kuzminovej (zdroj olympic.sk)
Dátum a miesto narodenia: 28. 8. 1984, Ťumeň (Rus.)
Výška: 180
Váha: 67
Názov strediska vrcholového športu: VŠC Dukla Banská Bystrica
Osobní tréneri: Daniel Kuzmin, Natália Prekopová
Doterajšie výsledky na ZOH: Vancouver 2010: 1. na 7,5 km, 2. v stíhacích pretekoch na 10 km, 8. na 12,5 km s hromadným štartom, 39. na 15 km, 13. v štafete, Soči 2014: 1. v šprinte, 6. v stíhačke, 26. na 12,5 km s hromadným štartom, 27. na 15 km, 5. v mixe, Pjongčang 2018: 13. v šprinte, 2. v stíhačke
Hlavné športové výsledky:
za Rusko:
MSJ 2002 Ridanna: striebro v štafete, MSJ 2003 Kościelisko: zlato v štafete, striebro v stíhačke a pretekoch na 10 km, MSJ 2004 Maurienne: striebro v štafete, MSJ 2005 Kontiolahti: zlato v štafete, bronz v šprinte
za Slovensko: ZOH 2010 Vancouver: zlato v šprinte, striebro v stíhačke, ZOH 2014 Soči: zlato v šprinte, ZOH 2018 Pjongčang: striebro v stíhačke, MS 2009 Pjongčang: striebro v pretekoch s hromadným štartom, MS 2011 Chanty-Mansijsk: bronz v šprinte, 11x víťazstvo v pretekoch SP, 3. miesto v poradí individuálnych pretekov SP 20113/14, 2. miesto v poradí pretekov s hromadným štartom v SP 2013/14 

Výsledky - stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +29,4 (4), 3. Anais Bescondová (Fr.) 29,6 (1), 4. Marte Olsbuová (Nór.) 1:07,3 (4), 5. Hanna Oebergová (Švéd.) 1:08,9 (3), 6. Densie Herrmannová (Nem.) 1:19,4 (2), 7. Veronika Vítková (ČR) 1:37,3 (3), 8. Lena Häckiová (Švajč.) 1:41,5 (3), ... 38. Paulína FIALKOVÁ (SR) 3:58,3 (8).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X