ZOH: Krasokorčuliarka Rajičová štrnásta, v skvelom súboji Zagitovovej s Medvedevovou prvé zlato pre OŠR

Pjongčang 23. februára (TASR) - Slovenská krasokorčuliarka Nicole Rajičová obsadila v súťaži sólistiek na ZOH v Pjongčangu konečné 14. miesto. V Ľadovej aréne v Kangnungu predviedla solídnu voľnú jazdu a výrazne si tak vylepšila 24. pozíciu zo ZOH v Soči 2014, kde pod piatimi olympijskými kruhmi debutovala. Prvé zlato pre výpravu Olympijských športovcov z Ruska získala Alina Zagitovová, striebro jej krajanka Jevgenija Medvedevová. Bronz putuje do Kanady zásluhou Kaetlyn Osmondovej. Rusi zaznamenali zisk prvého najcennejšieho kovu až v 14. súťažný deň ZOH.

 

Len 15-ročná Zagitovová nahradila na olympijskom tróne krajanku Adelinu Sotnikovovú. Predviedla technicky skvelý program a udržala si pozíciu líderky po KP s o kúsok viac ako jednobodovým náskokom pred 18-ročnou Medvedevovou. Tá je dvojnásobná majsterka sveta aj Európy, no práve v januári v Moskve ju Zagitovová pripravila o tretie kontinentálne zlato v sérii. Obe krasokorčuliarky majú aj striebro zo súťaže družstiev. Zaujímavé je, že obe Rusky dostali od rozhodcov za voľnú jazdu navlas rovnaké hodnotenie 156,65 bodov. Obe Moskovčanky sú tréningové partnerky. Medvedevová v krátkom programe utvorila nové svetové maximum, no úradujúca juniorská svetová šampiónka Zagitovová ho o zopár minút ešte zlepšila.
 

Dvadsaťdvaročná slovenská reprezentantka Nicole Rajičová ukázala precíznu voľnú jazdu, ktorú rozhodcovia ohodnotili 114,60 b. Zaostala tak v súčte bodov aj s krátkym programom o vyše dva body za osobným maximom (179,70) z ME 2017 v Ostrave. Na úvod zaradila vydarenú dvojkombináciu dvojitého axela s trojitým tulupom, aj následný trojitý flip bol OK. V ďalšej kombinácii trojitého lutza s dvojitým tulupom jej arbitri za nedotočený prvý skok niečo strhli. A to sa zopakovalo aj pri sólo trojitom lutzi. Trojkombinácia trojitého rittbergera s dvojitým tulupom a dvojitým rittbergerom bola ale výborná, rovnako ako dvojitý axel. Celkovo síce zaostala za osobným rekordom z Ostravy, ale dokázala, že patrí k širšej svetovej, resp. užšej európskej špičke.
 

Zverenka trénerov Igora Krokavca a otca Toma Rajiča v krátkom programe ukázala 13. najlepší výkon, a hoci po voľných jazdách o jednu priečku klesla, mohla bilancovať vystúpenie v Pjongčangu s tradičným úsmevom. "Odskákala som všetky skoky, takže som veľmi spokojná. Trošku som síce zaváhala na poslednej piruete, ale to najťažšie som zvládla. Som rada, že som na olympiáde predviedla dobrú voľnú jazdu. Keď som skončila, cítila som veľkú úľavu, že už to mám za sebou, ale nie v tom negatívnom význame, lebo vystúpenie som si užila. Teším sa, že som uspela na takejto veľkej súťaži.”
 

Pred mesiacom 22-ročná reprezentantka zopakovala na ME šieste miesto spred roka a teraz sa v globálnej konkurencii dostala o jednu Európanku vyššie. Cenné o to viac, že po ME mala Rajičová krízové obdobie a pookriala až na prahu ZOH. "Necítila som sa vo svojej koži a na tréningoch mi to nešlo. Bola som unavená. Dostala som rady, aby som fyzické pocity potlačila mentálne, že to prejde. Dala som si aj oddych, sadla som do lietadla a sem som prišla ako iný človek. Tu som sa vrátila do normálu aj z hľadiska tréningov."
 

Výsledky - súťaž krasokorčuliarok: 1. Alina Zagitovová 239,57 bodov, 2. Jevgenija Medvedevová (obe OŠR) 238,26, 3. Kaetlyn Osmondová (Kan.) 231,02, 4. Satoko Mijaharová (Jap.) 222,38, 5. Carolina Kostnerová (Tal.) 212,44, 6. Kaori Sakamotová (Jap.) 209,71 7. Choi Dabin (Kór.rep.) 199,26, 8. Maria Sockovová (OŠR) 198,10, ... 14. Nicole RAJIČOVÁ (SR) 175,19.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X