ZOH: Kuzminová v pretekoch s hromadným štartom spôsobom štart - cieľ za miestom v histórii, po dvoch striebrach má aj zlato!

Anastasia Kuzminová sa tretí raz stala olympijskou víťazkou - spoločnosť na stupni víťaziek jej robili strieborná Bieloruska Domračevová a bronzová Nórka Eckhoffová. FOTO LACI PERÉNYI, SOVPjongčang 17. februára (TASR, SOV) - Anastasia Kuzminová patrila už pred sobotňajšími pretekmi s hromadným štartom k absolútne najúspešnejším biatlonistkám - olympioničkám histórie. Ziskom tretej zlatej medaily v sobotňajších pretekioch na 12,5 km s hromadným štartom sa však posunula ešte vyššie, zaradila sa tesne za Nemku Kati Wilhelmovú, ktorá dosiahla bilanciu 3-3-1. Pokiaľ však ide len o individuálne kovy, slovenská reprezentantka je na čele. Na 12,5 km trati zdolala striebornú Bielorusku Darju Domračevovú o 18,8 s a Nórku Tiril Eckhoffovú o 27,7 s. Druhá slovenská biatlonistka Paulína Fialková (1-2-0-1) dobehla na 21. mieste (+2:29,6).
 

Na ZOH 2018 pricestovala Kuzminová ako držiteľka dvoch zlatých a jednej striebornej medaily. V Pjongčangu svoju zbierku rozšírila v stíhačke, vytrvalostných pretekoch i pretekoch s hromadným štartom. Šesť kovov (3-3-0) získala na troch za sebou idúcich zimných olympijských hrách a od soboty sa nimi môže pýšiť v každej individuálnej disciplíne. Kým Wilhelmová má po jednom z kovov zo štafiet, Kuzminová si všetky vybojovala v súťažiach jednotlivkýň: "Je to neuveriteľný výsledok. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu a všetkým ľuďom, ktorí so mnou spolupracovali a prispeli k tomu, aby som bola úspešná. Aby som bola pokojná, spokojná a vyrovnaná, vďaka čomu sa nám môže takto dariť," povedala v cieli.
 

Nasťa Kuzminová finišovala so slovenskou vlajkou v rukách. FOTO LACI PERÉNYI, SOVNa 12,5-kilometrovú trať sa Kuzminová vydala so štartovým číslom 4, no už v úvodných metroch sa predrala na vedúcu pozíciu, na ktorú už žiadnu súperku nepustila. Žiadna sa k nej ani nepriblížila, slovenská reprezentantka neohrozene triumfovala spôsobom štart - cieľ. Netrafila jedine posledný dvadsiaty terč, a hoci si to mohla dovoliť, predsa len ju mrzela drobná chybička krásy: "Do poslednej chvíle som si nepripúšťala myšlienky na zlato, lebo v pretekoch sa môže stať hocičo. Trať bola ľadová, strelnica bola ťažká. Snažila som sa zastrieľať na nulu, ale snažila som sa až tak veľmi, že som to pokazila na poslednej rane. Nedala som ju hneď na prvý pokus, potom sa mi už nedalo vrátiť k terču a trápila som sa. Viem, že ľudia na tribúnach nedýchali, ani ja som nedýchala, až kým som nevystrelila. Mrzelo ma trestné kolo, chcela som ísť konečne v mojej kariére na nulu, ale asi to ešte bude úloha do ďalších pretekov. Aj s jedným trestným okruhom sa však dajú vyhrať ZOH."
 

Jej víťazstvo je dôležité nielen z pohľadu histórie olympijského biatlonu žien, ale aj najúspešnejších Slovákov na OH i ZOH. Kuzminová prekonala doterajších jediných trojnásobných olympijských šampiónov Petra a Pavla Hochschornerovcov, ktorí majú okrem troch zlatých jednu bronzovú medailu. S celkovým počtom šesť olympijských medailí sa zase odpútala od päťnásobného medailistu Michala Martikána, ktorý má zbierku 2-2-1.

 

Najúspešnejšia žena v olympijskej histórii individuálnych biatlonových disciplín... FOTO LACI PERÉNYI, SOVS bezpečným náskokom preťala cieľ so slovenskou vlajkou v náručí, ktorú jej krátko pred finišom podal jeden zo servismanov Lukáš Daubner: "Nečakala som, že mi niekto dokáže podať vlajku. Toto bol môj sen, prísť na cieľovú čiaru so slovenskou vlajkou a konečne sa mi to podarilo."


"Od Naste sme tak trochu čakali, že ešte získa nejakú medailičku. Je zlatá, o to je to krajšie. Na strelnici sú to vždy nervy, pozeráte sa na terče a dúfate, aby padli. Od začiatku išla perfektne," povedala v priestoroch cieľa reprezentačná trénerka slovenských biatlonistiek Anna Murínová. Veľkú radosť mal aj prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko: "Nasťu máme radi, je úžasný človek, a keď nám robí radosť takýmito výkonmi, čo viac si môžeme priať. Prognózy hovorili, že pri dobrej streľbe by sa to mohlo podariť, a Nasťa dokázala, že sa to dá. Od začiatku išla neskutočne dobre, strieľala pokojne a rytmicky."

 

Paulínu Fialkovú vlastný výkon nepotešil: "Nie som spokojná, nevyšlo mi to podľa predstáv. Opäť bola veterná strelnica, už sa v tom nikto nevyzná. Nasťa je v tejto sezóne fenomenálna, určite jej to prajem a myslím si, že sa to aj dalo očakávať."
      
Výsledky - preteky biatlonistiek s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 35:23,0 (1 tr. okr.), 2. Darja Domračevová (Biel.) +18,8 (1), 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) 27,7 (2), 4. Lisa Vittozziová (Tal.) 45,6 (2), 5. Hanna Obergová (Švéd.) 46,5 (1), 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 47,3  (1), 7. Nadežda Skardinová (Biel.) 47,9 (0), 8. Marte Olsbuová (Nór.) 51,6 (1), ... 21. Paulína FIALKOVÁ (SR) 2:29,6 (4).

Autor: TASR, SOV

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X