ZOH: Štafetu biatlonistov vyhrali Švédi, Slovákov stiahli z trate na treťom úseku

Pjongčang 23. februára (TASR) - Olympijskými víťazmi v pretekoch štafiet mužov sa stali v Pjongčangu prekvapujúco biatlonisti Švédska v zložení Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson a Fredrik Lindström. Na 4x7,5 km trati za nimi skončili strieborní Nóri s odstupom 55,5 s, bronzoví Nemci boli pomalší až o 2:07,1 min. Slovenské kvarteto v zložení Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Martin Otčenáš do cieľa nedobehlo, keď ho najlepší predstihli o celý jeden bežecký okruh už na treťom úseku pred streľbou stojmo.

Slovenská štafeta v sezóne v seriáli SP lepšia ako dvanásta nebola a od tejto skutočnosti sa odvinul aj cieľ byť v top desiatke. Skvele sa na prvom úseku rozbehol Kazár (strelecká bilancia 0+0, 0+0), ani raz nedobíjal, po streľbe stojmo a na odovzdávke figuroval na 2. priečke, 18,4 s za Nemcom Lesserom. Strelecky bol Kazár obdivuhodný a najrýchlejší zo všetkých (strelecké časy 23,0 a 25,1 s): "Som veľmi rád, že to vyšlo takto a bolo z toho pekné druhé miesto. Mal som výborný pocit, prvé kolo sa 'mastilo', išlo sa aj po paliciach, po lyžiach, dával som si pozor, aby som  neprišiel o materiál. Vedel som, že pokiaľ zastrieľam čisto, budem vyrážať na trať medzi prvými. Tak aj bolo, po 'ležke' som už bol vo vedúcej skupine. Na mojom úseku bol vietor ako na nástrele, takže som to mal výborné." Prekvapujúco až 1:18,4 s dvoma trestnými okruhmi zaostávalo Francúzsko s Desthieuxom.

Druhý úsek s natlačenými 10 štafetami v jednej polminúte už bol o väčšom natiahnutí štartovného poľa s 18 tímami. Hasilla (0+3, 1+3) dobíjal na 'ležke' trikrát a hneď klesol na 8. miesto. Nárazový vietor si vyžiadal na 'stojke' veľkú daň. Nemec Doll sa pobral na dva trestné okruhy, Tomáš Hasilla na jeden a strata na 15. mieste narástla na 2:03,4. Zakolísanie konkurencie využil Čech Šlesingr a Soukupa na tretí úsek poslal s náskokom 16,2 s pred Švédskom. Slováci sa museli zmieriť s poklesom až na 15. priečku a s veľkým mankom 3:11,4 min. "Na 'ležku' som ešte prišiel vpredu. Poveternostné podmienky boli dobré, vôbec netuším, prečo nepadli tie tri rany. Tri dobíjané náboje mi padli, na 'stojke' som už bol celkovo mimo, úplne nevládny. Musel som ísť na jedno trestné kolo a štafeta sa odsunula dozadu. Nebolo to prvýkrát, že som je prebral na druhom mieste," uviedol Hasilla v mix zóne.

Bartko (4+3, okruh) na treťom úseku už olympijskú púť Slovákov úplne zabrzdil so štyrmi trestnými okruhmi na 'ležke' s posledným 18. miestom (+5:40,6). Pred streľbou stojmo ho najlepší predstihli o celý jeden okruh a slovenskú štafetu stiahli z trate. "Nebolo to podľa mojich predstáv, už na 'ležke' prišiel výbuch, neviem čo sa tam stalo, nerozprával som sa ešte s trénerom. Chcel by som sa ospravedlniť celému tímu, ktorému som to pokazil. Bežecky to bolo dobré. V prvom kole som sa cítil fajn, ale po štyroch trestných sa už beží veľmi ťažko," povedal Bartko, ktorý absolvoval štafetový debut na vrcholných podujatiach.

Výsledky - štafeta mužov na 4x7,5 km: 1. Švédsko (Peppe Femling, Jesper Nelin, Sebastian Samuelsson,a Fredrik Lindström) 1:15:16,5 (0 tr. okr.+7 dobíj.), 2. Nórsko (Lars Helge Birkeland, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe, Emil Hegle Svendsen) +55,5 (1+12), 3. Nemecko (Erik Lesser, Benedikt Doll, Arnd Peiffer, Simon Schempp) 2:07,1 (3+10), 4. Rakúsko 2:52,5 (2+11), 5. Francúzsko 3:26,6 (3+12), 6. USA 3:50,2 (2+14), 7. Česko 4:07,1 (2+13), 8. Bielorusko 4:49,5 (3+12), ... 18. SLOVENSKO (Matej KAZÁR, Tomáš HASILLA, Šimon BARTKO, Martin OTČENÁŠ) –okruh.