ZOH: V alpskej kombinácii Vlhová piata, vyrovnala historické slovenské zjazdárske maximum na hrách

Pjongčang 22. februára (TASR) - Švajčiarska lyžiarka Michelle Gisinová získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v alpskej kombinácii. V horskom dejisku Čongson triumfovala suverénnym spôsobom s náskokom 97 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Bronzovú medailu si vybojovala Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,44). Slovenka Petra Vlhová skončila piata (+1,73), od bronzu ju delilo 65 stotín. Ďalšia naša reprezentantka Barbara Kantorová bola 18. (+9,04).
 

Michelle Gisinová si utvorila výbornú východiskovú pozíciu po kombinačnom zjazde, v ktorom dosiahla tretí najrýchlejší čas. V slalome dokáže jazdiť na hranici elitnej pätnástky a vo štvrtkovej druhej časti kombinácie predviedla perfektnú jazdu. Odrazila nápor favorizovanej Shiffrinovej a slávila životný úspech. Jej doposiaľ najlepším výsledkom na vrcholných podujatiach bolo zlato v tímovej súťaži z MS. Najcennejší kov v kombinácii ukoristila štyri roky po tom, ako jej staršia sestra Dominique Gisinová získala zlato v zjazde na ZOH v Soči. Pre suverénku sezóny Shiffrinovú je striebro aspoň čiastočnou náplasťou za nevydarený špeciálny slalom, v ktorom skončila štvrtá.

 

Vlhová bola po zjazde 13. so stratou 3 sekundy 21 stotín na vedúcu Američanku Lindsey Vonnovú (tá v slalome vypadla). Vďaka druhému najlepšiemu času v slalome sa Slovenka posunula na konečnú piatu priečku. Rýchlejšia v druhej časti pretekov bola iba Holdenerová. Petra Vlhová si vo štvrtok najlepším nebiatlonovým výsledkom slovenskej výpravy na ZOH v Pjongčangu podľa vlastných slov "trošku napravila chuť". Je to zároveň vyrovnanie najlepšieho výsledku slovenského zjazdára v olympijskej histórii. V samostatnej ére skončil tiež v kombinácii piaty Adam Žampa pred štyrmi rokmi v Soči. Vo federálnych časoch Janka Gantnerová v zjazde v Sarajeve 1984 a Peter Jurko v kombinácii v Calgary 1988.  

 

"Neviem, či som šťastná, v každom prípade sa teraz cítim lepšie, najmä po tom, ako mi tu nevyšli slalomové preteky. Vedela som, že teraz musím predviesť moju najlepšiu slalomovú jazdu, aby som v kombinácii mohla pomýšľať na pódium a dopadlo to takto," uviedla Vlhová v cieľových priestoroch.


Po zjazde priamo povedala, že to nebolo najhoršie, ale mohlo to byť aj lepšie. V olympijskej súťaži alpskej všestrannosti si udržala nádej na popredný výsledok, ale do slalomu išla s veľkým časovým mankom predovšetkým na americké favoritky. Za najrýchlejšou v zjazde, Lindsey Vonnovou zaostala na 13. mieste o 3,21 s, za Mikaelou Shiffrinovou o 1,23 s. Švajčiarska spolufavoritka Wendy Holdenerová získala na ňu 47 stotín. Prekážkou v prípadnom útoku na pódium bola aj ďalšia Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá na Vonnovú stratila len 77 stotín a slalomy jazdí na hranici elitnej pätnástky. Nevyspytateľná Nórka Ragnhild Mowinckelová slalomy nejazdí, ale v zjazde bola ešte tri stotinky pred Gisinovou.
 

"Snažila som sa držať líniu, aby som nerobila zbytočné chyby. Jasné, treba túto disciplínu viac trénovať, aby som chytila ten správny pocit, ako držať lyže a bude to lepšie," konštatovala. Vlhovej celá príprava na olympijský kombinačný zjazd spočívala v troch tréningoch v olympijskom horskom dejisku Čongson a v samotných špeciálnych pretekoch, ktoré nedokončila: "Na tých tréningoch som mala pocit, že som išla vrch zle a dole celkom dobre, teraz som mala opačný pocit, je to rôzne. Ináč mám dojem, že som sa prispôsobila celkom dobre, zjazd nie je nejaký mimoriadne ťažký, je bez príliš rovných a rýchlych pasáží. Stále sa to točí, je to pekný zjazd."
 

Do kombinačného slalomu išla Petra Vlhová bez konkrétnych cieľov: "Snažiť sa ísť moju jazdu. A čo bude, to bude." A nebolo to zlé, hoci: "Táto jazda bola oveľa lepšia ako predtým. Dala som do toho všetko, išla som na riziko. Drobné chyby ma stáli pódium. Ale to ťažko povedať, jazdí sa to na dve disciplíny, v tej prvej v zjazde bolo treba ísť trochu rýchlejšie. Je to moja prvá kombinácia, dala som do toho všetko."
 

Výsledky - alpská kombinácia žien: 1. Michelle Gisinová (Švajč.) 2:20,90 (1:40,14-40,76), 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,97 (1:41,35-40,52), 3. Wendy Holdenerová (Švajč.) +1,44 (1:42,11-40,23), 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,73, 5. Petra VLHOVÁ (SR) +2,09 (1:42,58-40,41), 6. Valerie Grenierová (Kan.) +2,54, 7. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +2,55, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,63, ... 18. Barbara KANTOROVÁ (SR) +9,04 (1:45,58-44,36).© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X