4 min. čítania

ZOH: V bežeckom šprinte Mlynár na 23. mieste, Procházkovej o jedno miesto ušlo štvrťfinále

Pjongčang 13. februára (TASR) - Slovenský bežec na lyžiach Peter Mlynár postúpil na ZOH v Pjongčangu v šprinte klasickou technikou na 1,4 km do vyraďovacích bojov. V nich obsadil konečné 23. miesto a dosiahol tak životný úspech. V kvalifikácii skončil na 25. mieste s mankom 8,28 s na najrýchlejšieho Fína Ristomattiho Hakolu. Jeho reprezentační kolegovia Andrej Segeč (57. miesto) a Miroslav Šulek (62. miesto) do ďalších bojov nepostúpili.N

Zlatú medailu získal Nór Johannes Hösflot Kläbo pred Talianom Federicom Pellegrinom (+1,34) a olympijským športovcom z Ruska Alexandrom Boľšunovom (+1,36).

Peter Mlynár v šprinte pozitívne prekvapil. Hoci nepatril medzi vážnych adeptov na prienik medzi elitnú tridsiatku, kvalifikácia mu vyšla nad očakávanie. Po príchode do cieľa vytlačil z postupovej priečky známeho Kanaďana Alexa Harveyho. "Toto je pre mňa veľká vec, lebo nepostupujem pravidelne. V podstate sa mi to doteraz podarilo iba jediný raz a čakal som sedem rokov. Mal som špičkovo pripravené lyže, cítil som sa dobre, a keď mi v polovici trate chalani hlásili, že som na hrane postupu, dal som do toho všetko. Pre mňa je toto jedno veľké zadosťučinenie za tie roky. Keď sa pozriem na súperov v mojom štvrťfinále, všetci sú špecialisti šprintéri, ktorí majú svoje ambície. Poznáme sa veľmi dobre, sú v podstate moji rovesníci, urobím, čo sa ešte dá," vravel ešte pred vyraďovačkou Mlynár.

Vo štvrtom štvrťfinále potom skončil na piatom mieste, so stratou siedmich sekúnd na víťazného Švéda Oskara Svenssona, a do semifinále sa neprebojoval. Z každého z piatich štvrťfinále postúpili ďalej najlepší dvaja a ďalší dvaja ich doplnili na základe času. Práve z Mlynárovho behu postúpili aj tretí Kanaďan Len Valjas a štvrtý Alexander Panžinskij (OŠR). "Zaspal som na štarte, bol som jednoznačne posledný zo všetkých, no priebeh štvrťfinále to vôbec neovplynilo. Stratu som stiahol do 50, 60 metrov a zaradil som sa na tretie miesto. Z hlavného kopca som sa spúšťal na štvrtom mieste, celý som ho na ňom aj absolvoval. To bol môj zámer, aby som zostal v kontakte. Kanaďan mal viac síl, silnejšie sa odrážal, nebolo to lyžami, tie som mal vynikajúco pripravené. Bol lepší, takže mi patrí piate miesto, myslím si, že zaslúžene."

Výsledky šprintu mužov klasickou technikou: 1. Johannes Hösflot Klaebo (Nór.) 3:05,75 min, 2. Federico Pellegrino (Tal.) +1,34, 3. Alexander Boľšunov (OŠR) +1,36, 4. Paal Golberg (Nór.) +3,81, 5. Oskar Svensson (Švéd.) +7,73, 6. Ristomatti Hakola (Fín.) +20,72, v semifinále: 7. Len Valjas (Kan.), 8. Emil Iversen (Nór.) 3:14,09, ... vo štvrťfinále: 23. Peter MLYNÁR, v kvalifikácii: 57. Andrej SEGEČ, 62. Miroslav ŠULEK (všetci SR).

Slovenské bežkyne na lyžiach Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili na ZOH v Pjongčangu z kvalifikácie šprintu klasicky do štvrťfinále. Procházková obsadila v rezorte Alpensia prvé nepostupové 31. miesto s mankom 15,87 s na najrýchlejšiu Švédku Stinu Nilssonovú, na prienik do elitnej tridsiatky jej chýbalo 59 stotín sekundy. Klementová obsadila až 53. priečku (+29,26). Na 1176 m dlhej trati nesplnila Procházková v konkurencii 68 štartujúcich svoj základný cieľ, teda preniknúť do vyraďovacích bojov. Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne skončila rovnako ako pred štyrmi rokmi v Soči už v eliminácii a nenadviazala na svoje úspešné kvalifikačné vystúpenia v Turíne 2006 (23. miesto) a vo Vancouvri 2010 (18. miesto). O desať rokov mladšia Klementová pri svojej olympijskej premiére zaostala za najlepšími výraznejšie, v cieli stratila na najlepšiu takmer pol minúty.

V šprinte suverénne triumfovala Švédka Stina Nilssonová. Vo finále zdolala časom 3:03,84 min obhajkyňu zo Soči Nórku Maiken Caspersen Fallovú o 3,03 sekundy, bronz vybojovala Julia Belorukovová (OŠR).

Výsledky šprintu žien klasickou technikou: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 3:03,84 min, 2. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +3,03, 3. Julia Belorukovová (OŠR) +3,37, 4. Natalia Neprjajevová (OŠR) +9,14, 5. Hanna Falková (Švéd.) +11,16, 6. Jessica Digginsová (USA) +11,23, v semifinále: 7. Anamarija Lampičová (Slovin.), 8. Sophie Caldwellová (USA), … v kvalifikácii: 31. Alena PROCHÁZKOVÁ, 53. Barbora KLEMENTOVÁ (obe SR).