Športové aktuality
7 min. čítania

ZOH: V stredu zo Slovákov najspokojnejšia krasokorčuliarka Rajičová, 13. v krátkom programe

Pjongčang 21. februára (TASR) - Slovenskú krasokorčuliarku Nicole Rajičovú bezproblémový postup z krátkeho programu do voľných jázd z viac ako solídneho 13. miesta na ZOH v Pjongčangu príjemne hreje. Prienik do elitnej dvadsaťštvorky šiestej ženy z ME 2017 a 2018 v Ostrave, resp. v Moskve sa všeobecne očakával, no trinásta priečka je vítaným bonusom. Dvadsaťdvaročná zverenka trénerov Igora Krokavca a otca Tomislava Rajiča dostala od rozhodcov 60,59 bv, za osobným maximom z Moskvy (61,01) zaostala nepatrne.

Hoci si Rajičová priznala zaváhanie pri dvojkombinácii trojitého rittbergera s trojitým toelupom, v zhodnotení pre TASR neskrývala spokojnosť. "Ja sa teším z výkonu v krátkom programe. Som s 13. miestom veľmi spokojná. Hoci mi úplne nevyšla dvojkombinácia tri-tri a bola z toho napokon len tri-dva. Ale dostala som dobré body," vrátila sa k vystúpeniu na hudbu "Une page d'amour" od Nathalie Manserovej. Pred štyrmi rokmi pod piatimi olympijskými kruhmi v Soči skončila po voľných jazdách na 24. mieste. Teraz ale jasne mieri vyššie, v úmysle má najmä ukázať uvoľnenú a technicky čistú jazdu: "Žiadnu nervozitu necítim. Naopak, veľmi sa na voľnú jazdu teším. Budem sa snažiť najmä zájsť čisto. To je dôležité. Vo voľnej jazde určite neplánujem veľké zmeny, v podstate bude rovnaká ako na majstrovstvách Európy v Moskve. Uvidíme, ako to dopadne."

Najlepší krátky program predviedla úradujúca majsterka Európy, iba 15-ročná Alina Zagitovová, ktorá štartuje pod hlavičkou Olympijských športovcov z Ruska. Jej výkon rozhodcovia ohodnotili známkou 82,92 b, čo predstavuje nový svetový rekord. O vysokej kvalite súťaže svedčí fakt, že aj dvojnásobná majsterka sveta Jevgenija Medvedevová, ktorá išla ešte pred jej o tri roky mladšou krajankou, prekonala výkonom 81,61 vlastné historické maximum zo súťaže družstiev v Pjongčangu. Medvedevová nastúpila v záverečnej skupine ako prvá a o 55 stotín bodu vylepšila rekordný zápis. Zagitovová, ktorá jej na ME v Moskve pripravila prvú prehru od novembra 2015 ju totiž "preskákala".
      
Výsledky - krátky program žien: 1. Alina Zagitovová 82,92, 2. Jevgenia Medvedevová (obe OŠR) 81,61, 3. Kaetlyn Osmondová (Kan.) 78,87, 4. Satoko Mijaharová 75,94, 5. Kaori Sakamotová (obe Jap.) 73,18, 6. Carolina Kostnerová (Tal.) 73,15, 7. Gabrielle Dalemanová (Kan.) 68,90, 8. Choi Dabin (Kór.rep.) 67,77, ... 13. Nicole RAJIČOVÁ (SR) 60,59.

Bežci aj bežkyne v tímovom šprinte skončili v semifinále

Slovenskí bežci na lyžiach Peter Mlynár a Andrej Segeč zostali v tímovom šprinte voľnou technikou pred bránami finále. V rezorte Alpensia skončili v druhom semifinále na nepostupovej 11. priečke s mankom 1:30,15 min na nórsku dvojicu Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hösflot Kläbo. Z dvoch semifinále postúpilo do bojov o medaily spolu desať tímov. Slováci nemohli v silnej konkurencii 28 tímov príliš pomýšľať na prienik medzi elitnú desiatku a od začiatku im v semifinále patrili pozície až na rozhraní prvej a druhej desiatky. Na 8,4 km dlhej trati, kde každý z dvojice absolvoval 3x1,4 km, napokon zdolali vo svojej jazde iba Bulharsko, Austráliu a Čínu. Za postupom tak výrazne zaostali a v súčte oboch semifinále im patrila až 22. priečka.

"Prvé kolo som chcel udržať kontakt s najlepšími, ale možno som to trošku prepískol, tak sa mi to spočítalo v druhom a treťom. Totálne mi stuhli nohy, ale podal som, čo vo mne bolo. Chceli sme byť do desiateho miesta, skončili sme na jedenástom. O jednu priečku sme sa zlepšili v porovnaní s nasadením, myslím si, že aj Ukrajinci sa dali zdolať," povedal Segeč pre TASR. Mlynár podobné umiestenie očakával: "Tímšprint voľnou technikou nie je naša najsilnejšia disciplína s Andrejom. Obľubujeme radšej klasiku, preto sme išli na štart s rešpektom. Počítali sme, že v našom behu by sme sa mohli umiestniť od deviateho do jedenásteho miesta. Je to v tom rozmedzí, aké sme považovali za dostatočné z nášho pohľadu. V prvom kole som nemal problém držať sa balíka, Andrej už prišiel trocha s medzerou. Musel som dorážať, stále sme sa motali približne okolo desiatej priečky. Z môjho pohľadu stredná spokojnosť, nebol to úplný prepadák. Našich súperov sme dokázali potrápiť, niektorých aj zdolať. Taký štandard, mohlo to byť lepšie, ale aj horšie.”

Tímový šprint mužov v behu na lyžiach (6x1,4 km) - 1. semifinále: 1. OŠR (Alexander Boľšunov, Denis Spicov) 15:58,84, 2. Švédsko (Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +0,15, 3. Nemecko (Sebastian Eisenlauer, Thomas Bing) +1,71, 2. semifinále: 1. Nórsko (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hösflot Kläbo) 16:04,45, 2. Francúzsko (Maurice Manificat, Richard Jouve) +0,48, 3. USA (Erik Bjornsen, Simeon Hamilton) +0,72,... 11. SLOVENSKO (Peter MLYNÁR, Andrej SEGEČ) +1:30,15.

Slovenské bežkyne na lyžiach Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili do finále tímového šprintu voľnou technikou. V rezorte Alpensia obsadili v prvom semifinále až 9. miesto so stratou 1:18,86 min na obhajkyne zlata Nórky v zložení Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová. Z dvoch semifinále postúpilo do bojov o medaily spolu desať tímov. Slovenky obsadili celkovo 18. priečku. Semifinále rozbehla Procházková svižne, na prvej odovzdávke figurovala na siedmej pozícii so stratou necelých šesť sekúnd na Nórky. Klementová na druhom úseku sa ešte držala v kontakte s najlepšími (+8,1 s) a v polovici trate boli Slovenky na siedmej pozícii s mankom 14,3 s. Klementová ale na štvrtom úseku už začala výraznejšie strácať a odovzdávala ôsma (+37,1). Slovenská dvojica sa napokon v závere prepadla až na deviatu priečku, keď zdolala iba tímy Kazachstanu a domácej Kórejskej republiky.

"Nasadené sme boli ako posledné, snažili sme sa držať tempo s čelom. Prvé kolo sa nám to darilo, potom sme už strácali, aj keď tam ešte bol kontakt. Posledné kolo už bolo dosť náročné, aj so silami do záverečného stúpania. Chceli sme skončiť do ôsmeho miesta, aby sme mohli teoreticky postúpiť s časom. Boli sme deviate, ale obe sme sa snažili," povedala v cieli Procházková. Jej kolegyňa Klementová hodnotila: "Keď som videla štartovú listinu a boli sme na deviatom mieste, bola som z toho dosť nesvoja. Povedala som si, že ak zdoláme dve, tri, už to bude pre nás úspech. Osobne som celkom spokojná, ale nie som nadšená z pocitov na trati. V prvom kole sme ešte držali krok s najlepšími, ale ukázalo sa, že ostatné do toho nedali všetko a šetrili si sily do posledného, čo sa mne už nedalo. Prvé som išla naplno a potom mi už začali odchádzať."

Tímový šprint žien v behu na lyžiach (6x1,25 km) - 1. semifinále: 1. Nórsko (Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová) 16:33,28, 2. Švajčiarsko (Nadine Fändrichová, Laurien Van der Graaffová) +6,55, 3. Slovinsko (Alenka Čebašeková, Anamarija Lampičová) +6,64,... 9.SLOVENSKO (Alena PROCHÁZKOVÁ, Barbora KLEMENTOVÁ) +1:18,86, 2. semifinále: 1. USA (Kikkan Randallová, Jessica Digginsová) 16:22,56, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Stina Nilssonová) +0,72, 3. OŠR (Julia Belorukovová, Natalia Neprjajevová) +2:07.

V zjazde Vlhová po rýchlom úvode vypadla, 29. Kantorová

Olympijskou šampiónkou v zjazde sa stala Talianka Sofia Goggiová, striebro si vybojovala Nórka Ragnhild Mowinckelová so stratou len 0,09 sekundy, bronz patrí Američanke Lindsey Vonnovej, ktorá za víťazkou zaostala o 0,47 s. Zo slovenských zjazdárok skončila Barbara Kantorová (+6,77) na 29. mieste, Petra Vlhová preteky nedokončila.

Vlhová po výbornom štarte napokon 100-kilometrovú rýchlosť nezvládla a zjazd nedokončila, Kantorovej sily stačili na 29. priečku. "Bola som tam trošku neskoro, potom nasledoval skok a už som nestihla zareagovať, pretože som bola úplne ináč vytočená. Nemala som smer na bránku a potom sa to už nedalo zachrániť," povedala Vlhová pre TASR v cieľových priestoroch. Kantorovej sily stačili na 29. priečku: "Na tréningové pomery, ako sa venujeme zjazdu, môžem to zhodnotiť len kladne. Škrtli nám kombinačný tréning zjazdu a už vo štvrtok je kombinácia, tak som si nechcela dať deň pauzu pred pretekmi. Zo skúseností viem, že mám potom lepší pocit a viac si verím. Preto som absolvovala aj súťažný zjazd."

Výsledky - zjazd žien: 1. Sofia Goggiová (Tal.) 1:39,22, 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,09, 3. Lindsey Vonnová (USA) +0,47, 4. Tina Weiratherová (Licht.) +0,63, 5. Alice McKennisová (USA) +1,02, 6. Corinne Suterová (Švajč.) +1,07, 7. Breezy Johnsonová (USA) +1,12, 8. Michelle Gisinová (Švajč.) +1,33, … 29. Barbara KANTOROVÁ +6,77, Petra VLHOVÁ (obe SR) nedokončila.

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV