4 min. čítania

ZOH: Z biatlonistov na 10 km najlepší 22. Kazár, sánkar Ninis na 25. mieste

TASR, SOV

Pjongčang 11. februára (TASR, SOV) - Olympijským víťazom v rýchlostných pretekoch biatlonistov na 10 km sa stal v Pjongčangu štvornásobný majster sveta, Nemec Arnd Peiffer. Striebornú medailu si vybojoval Čech Michal Krčmář (+4,4) a bronzovú Talian Dominik Windisch (+7,7). Zo slovenskej štvorice skončil najlepšie 22. Matej Kazár (+54,9), na 52. mieste finišoval Martin Otčenáš (+2:00,9), do stíhacích pretekov sa nekvalifikovali 70. Tomáš Hasilla (+2:31,6) a 74. Šimon Bartko (+2:39,6). Súťažilo sa v mrazivom počasí s teplotou +11 stupňov, ale silný vietor pocitovú teplotu ešte znížil zhruba o desať stupňov a zo streľby urobil podobne ako v súťaži žien na 7,6 km lotériu.

Martin Otčenáš (strelecká bilancia 0-4) začal rýchlo a úvodnú streľbu ležmo zvládol bravúrne za 27,1 s. V tej chvíli sa začal pre neho rysovať super výsledok, korý si pokazil so štyrmi chybami na 1., 2.,, 4. a 5. stojkovom terči. Matej Kazár (0-1) napodobnil čistú ležku Otčenáša, odstrieľal ju za 29,2 sekundy, aj keď pomalšie bežal. Na vedúci post strácal v tej chvíli 22,5 s. V polohe stojmo mu 'ušiel' hneď prvý výstrel a jeho strata ho vyburcovala zabojovať, aj keď napokon neúspešne, o najlepšiu dvadsiatku. Tomáš Hasilla (1-2) a Šimon Bartko (2-3) sa tiež snažili aspoň sa kvalifikovať do stíhačky a skončiť v šesťdesiatke, no márne.

"Na to, aké bolo veterné počasie, to bol z mojej strany výborný výkon," zhodnotil sa Matej Kazár. "Škoda tej jednej rany mimo. Potom som sa už ďalšej chyby nedopustil, maximálne som sa skoncentroval a vyšlo mi to parádne. Zima bola ukrutná, na nástrele mi zmrzli ruky až do špiku kostí, necítil som si vôbec telo. Na trati som si zvolil také tempo, aby som vcelku pokojne zvládol streľbu, inak by som rany ťažko centroval. Oproti Soči som sa zlepšil, a dúfam, že to pôjde takto, s posunom vo výsledkoch, aj naďalej. Uvidíme, aké bude počasie, teraz sa zhruba po 20 štartujúcich vietor opäť zdvihol, z pretekov žien sme si však mohli zobrať poučenie a zvýšiť pozornosť na každý jeden detail."

Veľké sklamanie zažíval Martin Otčenáš, ktorého meno po prvej streľbe dlho svietilo na prvom, resp. druhom mieste. "Nevyšlo to, nedotiahol som preteky do konca. Na 'stojke' som fyzicky na to nemal, roztriasli sa mi nohy, bežecké tempo bolo príliš veľké. Na trati som robil čo sa dalo, možno som sa nevyhol hluchým miestam a zbytočne nabral sekundy."

Aj Tomáš Hasilla bol na kosť premrznutý. "Zima bola, no väčší problém bol vietor, neustále som upravoval mieridlá a strtail veľa času. Aj v stoji ma čakalo to isté, silný vietor, sekundy mi naskakovali a v behu som už veľa urobiť nemohol. Prvé kolo nebolo zlé, ani dobré, snažil som sa to rozbehnúť, no čakanie na slabší vietor ma stálo priveľa. Zažil som už aj horšie podmienky, vo Švédsku, Rusku, takto to jednoducho v biatlone býva."

Debutant Šimon Bartko si premiéru na ZOH predstavoval lepšie. "Na strelnici sa mi nedarilo, podmienky boli ťažké, premiéra na olympiáde nebola vydarená. Najviac mi zafúkalo pri streľbe stojmo, každá rana bola iná, strávil som tam strašne veľa času."

Výsledky pretekov biatlonistov na 10 km: 1. Arnd Peiffer (Nem.) 23:38,8 (0 tr. okr.), 2. Michal Krčmář (ČR) +4,4 (0), 3. Dominik Windisch (Tal.) 7,7 (1), 4. Julian Eberhard (Rak.) 8,4 (1), 5. Erlend Bjöntegaard (Nór.) 17,4 (2), 6. Benedikt Doll 17,6 (1), 7. Simon Schempp (obaja Nem.) 21,4 (1), 8. Martin Fourcade (Fr.) 22,1 (3), ... 22. Matej KAZÁR 54,9 (1), 52. Martin OTČENÁŠ 2:00,9 (4), 70. Tomáš HASILLA 2:31,6 (3), 74. Šimon BARTKO (všetci SR) 2:39,6 (5).

V sánkovaní triumf Rakúšana Gleirschera, Ninis 25.

Pjongčang 11. februára (TASR) - Rakúsky sánkar David Gleirscher sa stal nečakaným víťazom individuálnej súťaže na ZOH 2018 v Pjongčangu. Striebro putuje do USA zásluhou Chrisa Mazdzera, bronz patrí Nemcovi Johannesovi Ludwigovi. Dvojnásobný obhajca titulu Ludwigov krajan Felix Loch, ktorý ešte po tretej jazde viedol, sa napokon prepadol na 5. miesto. Slovenský reprezentant Jozef Ninis skončil na svojej štvrtej zimnej olympiáde 25., Jakub Šimoňák pri olympijskom debute 35.

Ninis si v porovnaní so sobotou polepšil o tri priečky. Napriek posunu vo výsledkovej listine však neprekonal svoje olympijské maximum, ktorým je 20. miesto zo ZOH 2014 v Soči. Po prvej jazde bol na sľubnej siedmej pozícii, v druhej však urobil obrovskú chybu a nabral vyše dvojsekundovú stratu. Ani jeden zo Slovákov neabsolvoval poslednú jazdu, v ktorej sa predstavilo iba 20 najlepších.

Výsledky súťaže mužov v sánkovaní: 1. David Gleirscher (Rak.) 3:10,702, 2. Christopher Mazdzer (USA) +0,026, 3. Johannes Ludwig (Nem.) +0,230, 4. Dominik Fischnaller (Tal.) +0,232, 5. Felix Loch (Nem.) +0,266, 6. Samuel Edney (Kan.) +0,319, 7. Kevin Fischnaller (Tal.) +0,352, 8. Roman Repilov (OŠR) +0,406, ...25. Jozef NINIS (SR), 35. Jakub ŠIMOŇÁK (SR).