Športové aktuality
10 min. čítania

ZOH 2022 budú v Pekingu, čínska metropola zdolala kazašské Almaty 44:40 a ako prvé mesto v histórii bude po letných hostiť aj zimné hry

Ľubomír Souček, TASR

Kuala Lumpur 31. júla (sou, TASR) - Dejiskom XXIV. zimných olympijských hier (ZOH) v roku 2022 bude čínsky Peking, ktorý v súboji o pridelenie usporiadateľských práv zdolal jediného protikandidáta, kazašské mesto Almaty. Rozhodlo o tom piatkové hlasovanie členov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na 128. zasadnutí MOV v Kuala Lumpure aj za účasti Slovenky Danky Bartekovej. Voľba prebehla až na druhý pokus a prostredníctvom tlačených hlasovacích lístkov, pretože elektronický systém nepracoval spoľahlivo. Peking získal 44 hlasov členov MOV, Almaty 40. ZOH 2022 by sa podľa návrhu Číňanov mali uskutočniť v termíne 4. - 20. februára 2022, zimná paralympiáda presne o mesiac neskôr.

Bezmála 20-miliónová metropola najľudnatejšej krajiny sveta sa stala prvým mestom v histórii, ktoré dostalo právo usporiadať letné (v roku 2008) aj zimné olympijské hry. Hneď po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb došlo k podpisu zmluvy medzi MOV a kandidátskym mestom. Prvý raz v histórii MOV obsah kontraktu zverejnil, čo je jedna z noviniek, ktorú prinieslo vlaňajšie schválenie reformnej Agendy 2020. Prezident MOV Thomas Bach ešte pred voľbami ocenil, že obe kandidátske mestá zahrnuli do svojich projektov viacero priorít Agendy 2020, zameraných na transparentnosť kandidátskeho pocesu, udržateľnosť plánovanej výstavby a tvorbu dlhodobého olympijského dedičstva.

Víťazný Peking po prijatí Agendy 2020 redukoval viacero svojich pôvodných plánov, aby celý projekt zlacnil. Na samotnú organizácii ZOH 2022 počíta s operačným rozpočtom vo výške 1,55 miliardy USD, čo je výrazne menej, než vydali organizátori viacerých predchádzajúcich ZOH. MOV Pekingu z predaja vysielacích práv a z vlastného celosvetového marketingu už v tejto chvíli garantuje okolo 880 miliónov dolárov. Organizátori ZOH 2022 sú presvedčení, že z predaja vstupeniek, vlastného marketingu a z ďalších príjmov s pomocou MOV nielenže vykryjú všetky náklady, ale môžu byť aj ziskoví. Hoci nedostatok prírodného snehu a pribúdajúce verejné protesty za porušovanie ľudských práv vrhali na čínsku metropolu negatívny tieň, bola favoritom volieb.

"Teším sa, že dnešná voľba bola medzi dvoma silnými kandidátmi. Ktokoľvek by vyhral, usporiadal by veľmi dobré hry. Oba kandidátske výbo

Radosť delegácie Pekingu po oznámení výsledkov volieb. Vpravo čínska basketbalová superstar Jao Ming. FOTO: TASR/AP
Radosť delegácie Pekingu po oznámení výsledkov volieb. Vpravo čínska basketbalová superstar Jao Ming.
Foto
TASR/AP

ry vykonali neuveriteľne veľa práce a oba projekty boli v súlade s Agendou 2020. Aj výsledok veľmi ukazuje, že to bolo veľmi tesné a nebolo to jednoznačné," uviedla po voľbe pre TASR členka MOV na Slovensku Danka Barteková. Hoci bolo Almaty oproti Pekingu outsiderom, úspešná slovenská strelkyňa si myslí, že kazašské mesto malo aj veľkú výhodu. "Bol ňou kompaktný koncept, pretože vzdialenosť medzi športoviskami bola do 35 minút času na cestovanie. Bolo to kvázi na jednom mieste. Peking priniesol napriek vyšším vzdialenostiam možnosť rýchlovlakov, ktorými by presuny trvali okolo jednej hodiny. Bola tam síce obava o výrobu snehu, no Peking potrebuje len jedno percento zo zásob vody na vytvorenie umelého snehu. Navyše má už k dispozícii existujúce zariadenia na jeho výrobu," dodala Barteková.

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár vyjadril sklamanie z výsledku volieb. „Osobne som preferoval 'prírodnejšie' Almaty, pretože tamojšie horské prostredie má vhodnejšie podmienky na zimné športy. Pomer hlasov 44:40 ukazuje, že v prípade Almaty skutočne išlo o vážneho protikandidáta. Pre Peking však rozhodli ekonomické záležitosti a otázky bezpečnosti,“ vyjadril sa v prvej reakcii pre agentúru SITA.
 

Čím argumentovali Peking a Almaty v záverečných prezentáciách

Pred voľbami mali obe kandidátske mestá možnosť záverečnej prezentácie pred členmi MOV. Predstavitelia Pekingu uviedli, že mesto prešlo od konania letnej olympiády v roku 2008 výraznými zmenami k lepšiemu v oblasti životného prostredia. Na druhej strane predstavitelia Almaty zdôraznili, že toto mesto na rozdiel od Pekingu vie vytvoriť pravú zimnú atmosféru s prírodným snehom.
Prehľad športovísk ZOH 2022 podľa návrhu Pekingu. ZDROJ www.beijing-2022.cn
Prehľad športovísk ZOH 2022 podľa návrhu Pekingu. ZDROJ www.beijing-2022.cn

Starosta Pekingu Wang An-šun podľa agentúry AP uviedol, že olympiáda v roku 2008 dodala mestu impulz na 130-miliardovú investíciu do zlepšenia kvality vzduchu. Peking navyše odstránil viac ako milión vozidiel, ktoré výrazne znečisťovali ovzdušie. Záverečnú prezentáciu Číňanov však odštartoval prezident Si Ťin-pching prostredníctvom videa: "Budeme ctiť svoje záväzky. Ubezpečujem vás, že ak si vyberiete Peking, tak všetci naši ľudia pripravia excelentné a neobyčajné podujatie."

Pekinský organizačný výbor operoval najmä dobrou infraštruktúrou dejísk, ktoré má mesto k dispozícii po OH 2008. Jediný problém predstavovali lyžiarske strediská Jen-čching a Čchang-ťia-kchou (leží až približne 200 km od metropoly, ale preprava plánovaným rýchlovlakom by mala trvať len 50 minút), ktoré ešte len budú musieť postaviť a následne technicky zasnežovať, keďže v oblasti nebýva veľa prírodného snehu.

V prospech Pekingu, samozrejme, hovorila obrovská ekonomická sila krajiny v spojení s faktom, že Čína je najväčší trh na svete, obrovská ľudnatosť oblasti okolo Pekingu a teda šanca masového rozšírenia zimných športov, i bohaté organizačné skúsenosti nielen z OH 2008, ale aj z ďalších vrcholných športových podujatí.

Kazachovia postavili svoju prezentáciu na fakte, že v lyžiarskych strediskách v blízkosti Almaty mávajú dostatok prírodného snehu. Kazašský premiér Karim Massimov uviedol, že hoci Almaty môže byť neznáme prostredím pre viacero členov MOV, v celkovom dôsledku to neznamená väčší risk v porovnaní s odskúšaným usporiadaním OH v Pekingu. "Na našich horách nie je žiadne znečistenie. Ponúkame prírodný sneh a pravú zimnú atmosféru," povedal premiér.

V 1,6-miliónovom Almaty je nepomerne väčšia tradícia zimných športov ako v Pekingu. Vďaka organizácii zimných Ázijských hier v roku 2011 má už väčšinu potrebných športovísk k dispozícii. A vysokohorský rýchlokorčuliarsky štadión Medeo, ktorý síce potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu, sa dávno stal legendou.

Kazašský premiér a líder organizačného výboru protikandidáta Karim Massimov však deklaroval, že aj menej rozvojové krajiny sú pripravené na zvládnutie organizácie takéhoto veľkého podujatia. Kazachstan by sa v prípade pridelenia práv na ZOH 2022 stal najväčšou moslimskou krajinou, ktorá by mala možnosť usporiadať veľké fórum. Vzhľadom na množstvo funkčných dejísk z Ázijských hier v roku 2011 a bohatý ropný priemysel by to krajina podľa neho finančne utiahla. Po vyhlásení výsledkov premiér avizoval, že Kazachovia sa o získanie zimnej olympiádu pokúsia znovu.
 

Po Pjongčangu 2018 a Tokiu 2020 päť kruhov do tretice nad Áziou - iná voľba nebola...

ZOH 2022 v Pekingu budú už tretími hrami za sebou v Ázii - po ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu a po OH 2020 v japonskom Tokiu. Táto skutočnosť nemá v olympijskej histórii obdobu. Pred dvoma rokmi, keď MOV odštartoval celý kandidátsky proces na ZOH 2022, by to zrejme nikto nepredpokladal. Lenže napokon iná voľba nebola...

Keďže v USA pred ZOH 2022 radšej uprednostnili kandidatúru na OH 2024 a v Kanade boli ZOH relatívne nedávno (vo Vancouvri 2010), za normálnych okolností by v pozícii favorita v piatkových voľbách bolo nepochybne európske mesto. Všetci európski uchádzači, medzi nimi viacerí naozaj s veľmi silným potenciálom, však postupne vycúvali z hry! Najprv sa „odporúčala“ švajčiarska dvojica Davos - St. Moritz, potom aj nemecký Mníchov, nórske Oslo, poľský Krakov, švédsky Štokholm i ukrajinský Ľvov. Vo všetkých prípadoch okrem Ľvova (tam sa na stiahnutí prihlášky podpísala predovšetkým vojna na území krajiny) bol za odstúpením z boja nedostatok domácej podpory. V Nórsku kandidatúru Osla nepodporili politici, v iných mestách sa proti vyjadrila väččšina občanov v lokálnych referendách.

Poľský Krakov vo svojom projekte počítal aj so Slovenskom. Uskutočnenie všetkých zjazdárskych súťaží plánoval na svahoch Chopku v Demänovskej jaskyni-Jasnej. Hoci v horskej časti kandidátskeho regiónu mal olympijský projekt podporu (predovšetkým v Zakopanom) v samotnom Krakove ho občania väčšinou hlasov odmietli. Pritom ak by Krakov zostal v hre až do piatkového hlasovania, vzhľadom na nepísané olympijské pravidlo rotácie kontinentov by mal proti dvojici z Ázie reálne šance uspieť, pretože „na rade“ bola Európa.

„Ak by Krakov nestiahol kandidatúru, mal by najmä vzhľadom na geografické hľadisko obrovskú šancu na úspech. O tom som presvedčený,“ vyhlásil prezident SOV František Chmelár. Je to naozaj škoda, pretože podobne veľká šanca vidieť olympijské hry aj na území Slovenska sa už nikdy nemusí naskytnúť. Pritom vlani schválené úpravy Olympijskej charty v dôsledku reformnej Agendy 2020 by za určitých okolností umožňovali, aby sa na našom území konali nielen zjazdárske súťaže, ale aj zápasy hokejových turnajov...
 

Vizitka usporiadateľa XXIV. ZOH 2022: PEKING (Čína)

Termín ZOH: 4. - 20. feb
ZOH 2022 budú v Pekingu, čínska metropola zdolala kazašské Almaty 44:40 a ako prvé mesto v histórii bude po letných hostiť aj zimné hry

ruára 2022
Termín ZPH: 4. - 20. marca 2022
Počet obyvateľov mesta/krajiny: 19,6 mil./1,35 miliardy
Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 88 %/92 %
Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 18,75 miliardy USD
Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 257 km/178 min
Počet existujúcich športovísk: 7
Predchádzajúce kandidatúry: OH 2000 (neúspešne), OH 2008 (úspešne)
Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: olympijské hry 2008
Plánované oblasti so športoviskami:
Peking: Štadión Vtáčie hniezdo (ceremoniály), haly pre krasokorčuľovanie, hokej, rýchlokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, curling
Čchang-ťia-kchou: klasické lyžovanie, biatlon, snoubording, akrobatické lyžovanie
Jen-čching: alpské lyžovanie, boby, sane, skeleton

Prehľad dejísk zimných olympijských hier:
      1924 - Chamonix (Fr.)
      1928 - St. Moritz (Švaj.)
      1932 - Lake Placid (USA)
      1936 - Garmisch-Partenkirchen (Nem.)
      1948 - St. Moritz (Švaj.)
      1952 - Oslo (Nór.)
      1956 - Cortina D'Ampezzo (Tal.)
      1960 - Squaw Valley (USA)
      1964 - Innsbruck (Rak.)
      1968 - Grenoble (Fr.)
      1972 - Sapporo (Jap.)
      1976 - Innsbruck (Rak.)
      1980 - Lake Placid (USA)
      1984 - Sarajevo (Juhoslávia)
      1988 - Calgary (Kan.)
      1992 - Albertville (Fr.)
      1994 - Lillehammer (Nór.)
      1998 - Nagano (Jap.)
      2002 - Salt Lake City (USA)
      2006 - Turín (Tal.)
      2010 - Vancouver (Kan.)
      2014 - Soči (Rus.)
      2018 - Pjongčang (Kór.rep.)
      2022 - Peking (Čína)

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV