Japonský veľvyslanec v SR ocenil medailistu z OH Hanedu a jeho slovenského trénera Kubáňa za prínos pri prehlbovaní slovensko-japonských vzťahov

Zľava Takuja Haneda, Milan Kubáň a veľvyslanec Japonska v SR Džun Šimmi. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKBratislava 4. októbra (TASR) – Japonského bronzového medailistu z OH 2016 v Riu Takuju Hanedu priviedol k historickému cennému kovu slovenský tréner Milan Kubáň. Hanedov a Kubáňov prínos pri prehlbovaní slovensko-japonských vzťahov ocenil na stredajšom slávnostnom ceremoniáli veľvyslanec Japonska v SR Džun Šimmi. Vodný slalomár s ázijským pôvodom trénuje na Slovensku už 12 rokov a minuloročná olympiáda bola doterajším vrcholom jeho kariéry.
 

"Som veľmi rád, že si nás pán veľvyslanec všimol a že nám udelil cenu. Vďaka Takujovi majú ľudia v Japonsku oveľa väčší záujem spoznať Slovensko. Videl som ho v televízii v rôznych programoch ako v pozitívnom svetle prezentuje našu krajinu a robí jej veľmi dobré meno. Obľúbil si aj naše národné jedlo bryndzové halušky,“ povedal počas oceňovania Milan Kubáň.

 

Takuja Haneda svojho trénera doplnil, pričom najprv hovoril po japonsky, potom po slovensky: „Ďakujem za toto ocenenie. Bronzovú olympijskú medailu v C1 som vybojoval hlavne vďaka možnosti trénovať na Slovensku. Po jej zisku sa japonský národ začal o mňa zaujímať oveľa viac. Často vystupujem pred kamerami, o Slovensku hovorím iba v dobrom. Ľudia chcú túto krajinu spoznať a učiť sa o nej. Som vďačný Slovensku, kde žijem dlhé roky ako aj trénerovi Kubáňovi, ktorý ma vedie už toľko rokov. Bez Slovákov by som nikdy nedokázal to, čo sa mi podarilo.“
 

Takuja Haneda prišiel na Slovensko ako osemnásťročný. Očarili ho divoké pereje a jeho vzorom bol Michal Martikán. Keďže v Japonsku nie sú podmienky na napredovanie v tomto športe, tak sa rozhodol odísť pod Tatry. U nás sa ho ujal Milan Kubáň, bývalý úspešný reprezentant v C2, ktorý sa neskôr stal šéftrénerom japonskej kanoistiky na divokej vode. Výborné tréningové podmienky našli v Čunove a v Liptovskom Mikuláši, kde sa vodný slalomár naďalej zdokonaľuje. Popri športovej kariére absolvoval na FTVŠ UK v Bratislave odbor trénerstvo.
 

Tridsaťročný Takuja Haneda sa zúčastnil na troch olympijských hrách (Peking 2008, Londýn 2012 a Rio de Janeiro 2016). V Pekingu obsadil vo svojej kategórii C1 štrnáste miesto, v Londýne skončil siedmy a veľký úspech v podobe bronzovej priečky dosiahol na brazílskej olympiáde. V Riu bol lepší len slovenský reprezentant Matej Beňuš a zlatý Francúz Denis Gargaud Chanut. Nielen pre Japonsko, ale pre celú Áziu to bola historicky prvá olympijská medaila v kanoistike. V roku 2014 Haneda vyhral Ázijské hry.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím