Predsedníčka komisie športovcov MOV Claudia Bokelová v rozhovore približuje Kariérny program MOV pre športovcov

Predsedníčka komisie športovcov MOV Claudia Bokelová.Rozhovor s Nemkou Claudiou Bokelová, predsedníčkou komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru týkajúci sa Kariérneho programu MOV pre športovcov (IOC ACP).

Prečo je potrebné, aby Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pomáhal športovcom pri prechode zo športu do pracovného procesu?
Športovci potrebujú našu pomoc. Namiesto toho, aby musel každý zo športovcov prechádzať rovnakými prekážkami,  MOV sa snaží v rámci ACP predostrieť modely najlepšieho riešenia, ktoré môžu všetci v danej fáze využiť.

Z Vašej osobnej skúsenosti a zo skúsenosti športovcov, s ktorými sa dobre poznáte, ako náročný môže byť  tento prechod?
V mojom prípade to tiež nebolo úplne jednoduché. I keď sa mi popri vrcholovom športe podarilo získať univerzitný diplom, pri vstupe na pracovný trh som vnímala, že súperím z absolventmi, ktorí boli o 10 rokov mladší.

S akými konkrétnymi problémami sa musia športovci po skončení kariéry popasovať?
Športovci sú väčšinou v inej životnej etape, keď sa začínajú prvýkrát uchádzať o klasickú pracovnú pozíciu. V športe už často dosiahli vrchol, ale to že sa musia postaviť na štartovaciu líniu v rámci novej práce môže byť veľkou výzvou.

Ako môžu športovci vyťažiť čo najviac z Kariérneho programu MOV?
V podstate existujú dve cesty. Ak žijú v krajine, kde funguje spolupráca medzi Adecco a národným olympijským výborom (NOV), stačí sa obrátiť na tieto inštitúcie. Ak neexistuje takáto forma spolupráce, môžu sa  prostredníctvom NOV obrátiť priamo na IOC ACP koordinátora. 

Aké osobnostné vlastnosti, ktorými disponujú práve vrcholoví športovci, sú plusom v rámci pracovnej činnosti?
Elitní športovci majú množstvo schopností, ktoré im pomôžu byť najlepšími v rámci svojho športu. Dokázali, že majú vlastný „vnútorný motor“.  Ďalšími charakteristikami ich osobnosti bývajú flexibilita, time-manažment, vyrovnanie sa s neúspechom, či skúsenosti s projektovým manažmentom.

Akú spätnú väzbu mávate od športovcov v súvislosti s ACP?
Vzhľadom na to, že táto téma je pre športovcov dôležitá, spätná väzba je vo všeobecnosti výborná. Sú radi, že MOV venuje tejto oblasti pozornosť.  Nie je však jednoduché vyhovieť športovcom z celého sveta, takže dostávame veľa podnetov ako program vylepšiť. Tie sa samozrejme snažíme brať do úvahy.

Čo si myslíte, aké sú  vyhliadky do budúcnosti v oblasti post-športovej kariéry?
Športovci sú si v súčasnosti  schopní užívať športovú kariéru oveľa dlhšie ako v minulosti. Preto si myslím, že je ešte dôležitejšie klásť dôraz na skĺbenie športu a vzdelania.

Aká je vaša vízia ďalšieho vývoja v  programe IOC ACP?
Bola by som rada, aby sa čím ďalej tým viac športovcov o tomto programe dozvedelo a mohlo z neho nejakým spôsobom profitovať – či už prostredníctvom poradenstva v rámci vzdelania, pracovných zručností, či umiestnenia na pracovnom trhu.  To si určite vyžaduje veľa snahy od všetkých subjektov, ktoré sa v danej oblasti angažujú.

Autor: Z ENG originálu preložila P. Kadnárová

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri