5 min. čítania

1. súťažný deň na zimnom EYOF 2015: 11. miesto krasokorčuliarky Hagarovej po krátkom programe, snoubordistka Školnová s otrasom mozgu

Mojmír Gaško, tlačový atašé výpravy

Vorarlbersko/Lichtenštajnsko 26. január (mg) – Pondelok 26. január bol prvý súťažný deň na XII. zimnom európskom olympijskom festivale (EYOF) vo Vorarlbersku a Lichtenštajnsku. Hneď v úvodný deň boli viaceré športové odvetvia zastúpené aj Slovákmi. Z našej výpravy sa do súťažných bojov nezapojili iba biatlonisti a hokejisti.

V lichtenštajnskom meste Malbun majú svoje súťaže alpskí lyžiari. Stredisko vzdialené od nášho ubytovania približne 60 kilometrov je pre slovenský tím vôbec najvzdialenejším súťažným miestom na podujatí. V pondelok boli naplánované súťaže chlapcov v obrovskom slalome. Našim reprezentantom sa však príliš nedarilo a až traja z nich nedokončili prvé kolo. Náš štvrtý zjazdár Jakub Kiza nedokončil druhé kolo. Jeden z trénerov našich zjazdárov na tomto podujatí a vedúci družstva alpských lyžiarov Richard Ďurica označil za jeden z problémov náročnosť trate: „Trať bola naozaj náročná. Naši chalani sa snažili zajazdiť čo najlepšie, no nedokázali sa s náročnosťou trate vyrovnať.“

Veľkú smolu mala naša snoubordistka Veronika Školnová. Ešte pred samotným pretekom počas prvého tréningu spadla a s ľahkým otrasom mozgu ju museli previezť do nemocnice. Do súťažných bojov tak nezasiahla a vzhľadom na to je vylúčený aj štart našich pretekárov v snoubordkrosovom mixe. Náš zástupca medzi chlapcami

Jakub Kiza počas svojej prvej jazdy. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Jakub Kiza počas svojej prvej jazdy.
MOJMÍR GAŠKO

Ján Jerga sa do bojov o finále nedostal. Pretekári boli rozdelení do štvorčlenných skupín, z ktorých postupovali do osemfinále prví dvaja. Ján Jerga, nasadený ako 37. pretekár, obsadil tretie miesto a do ďalších bojov nepostúpil. V záverečnom hodnotení tak obsadil delené 33. miesto. Trénerka našich snoubordistov Lucia Ňáčiková bola aj napriek tomu s výkonom nášho reprezentanta spokojná: „Zajazdil to, na čo mal a s jazdou samotnou bol spokojný. Samozrejme, že chcel postúpiť ďalej, no žiaľ nevyšlo to.“ Slovenskí snoubordisti tak v prvý súťažný deň svoje pôsobenie na podujatí ukončili.

Svoju premiéru na XII. zimnom EYOF zažili aj bežci na lyžiach. Doobeda sa v lichtenštajnskom stredisku Steg predstavili štyria chlapci na 10 km klasickým spôsobom. Spomedzi 85 štartujúcich pretekárov skončil najlepšie František Šulek na 50. mieste. Za ním boli 55. Róbert Višňovský, 67. Milan Mikita a 72. Jozef Šefčík. Dievčatám sa darilo o čosi lepšie. Spomedzi trojice našich reprezentantiek si najlepšie počínala Aneta Smerčiaková, ktorá obsadila

Aneta Smerčiaková počas pretekov. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Aneta Smerčiaková počas pretekov.

v konkurencii 72 pretekárok 32. miesto. Za ňou sa umiestnili na 66. mieste Michaela Orinčáková a 69. pozíciu obsadila Lucia Repková. „Chlapci sa snažili a bojovali, no nešlo to s takou ľahkosťou, ako by sme chceli. Je škoda, že Anete Smerčiakovej ušlo umiestnenie v prvej 30 pretekárok o pár sekúnd, no inak môžeme byť s jej výkonom spokojný,“ zhodnotil výkon našich reprezentantov jeden z trénerov František Novodomec.

Najsľubnejší výsledok spomedzi mladých Slovákov štartujúcich v pondelok dosiahla krasokorčuliarka Alexandra Hagarová. Po krátkom programe figuruje spomedzi 30 účastníčok na 11. mieste a pred stredajšími voľnými jazdami má šancu na dobré umiestnenie. V 56 kilometrov vzdialenom Dornbirne súťažili aj chlapci. Náš reprezentant Jakub Kršňák obsadil po krátkom programe 13. pozíciu z celkového počtu 18 súťažiacich. Výkon Alexandry Hagarovej hodnotil tréner Miroslav Bokor: "S výkonom Alexandry Hagarovej  sme veľmi spokojný. Naša predstava bola skončiť do 15. miesta, to napokon ešte vylepšila a skončila 11. Alexandra tak potvrdila svoju formu z posledných týždňov. Viaceré jej súperky idú po tomto podujatí na seniorské majstrovstvá európy, takže tá konkurencia je naozaj silná." Zaujímavosťou je, že Alexandra práve v pondelok oslavuje svoje 15 narodeniny. "Alexandra zároveň v technickom skóre splnila limit na juniorské majstrovstvá sveta," dodal Miroslav Bokor   Spokojnosť s výkonom však u trénera panovala aj pri našom druhom zástupcovi: "Jakub predviedol taktiež veľmi dobrý výkon, je to jeho súčasné maximum a so svojou jazdou môže byť spokojný."

Výsledky súťaží so slovenským zastúpením:

Alpské lyžovanie: obrovský slalom (ch) – 1. Fritz (Rak.), 2. Popov (Bul.), 3. Marchant (Bel.),...Jakub Kiza – nedokončil 2. kolo, Matej Prieložný, Matej Kuhajdik, Ondrej Mozola – nedokončili 1. kolo.
Snoubording: snoubordkros (ch) (47) – 1. Surget (Fra.), 2. Hartmann (Rak.), 3. Beckhaus (Nem.),...Ján Jerga – delené 33. miesto,
Bežecké lyžovanie: 10 km klasicky (ch) (85) – 1. Stakston (Nór), 2. Meyer (Nór), 3. Brugger (Nem.),...50. František Šulek, 55. Róbert Višňovský, 67. Milan Mikita, 72. Jozef Šefčík.
7,5 km klasicky (d) (72) – 1. Johansenová (Nór.), 2. Durkinová (Rus.), 3. Sauerbreyová (Nem.),...32. Aneta Smerčiaková, 66. Michaela Orinčáková, 69. Lucia Repková.
Krasokorčuľovanie: krátky program (d) (30) – 1. Galustyanová (Arm.), 2. Proklová (Rus.), 3. Sernová (Fra.),...11. Alexandra Hagarová
krátky program (ch) (18) - 1. Vasiljevs (Lot.), 2. Pavlov (Ukr.), 3. Aliev (Rus),...13. Jakub Kršňák

Program Slovákov 27. januára 2015:

Biatlon: 10:30 – 12:00 7,5 km šprint chlapci, 13:30 – 14:30 6 km šprint dievčatá.
Ľadový hokej: 15:00 – 17:30 Švajčiarsko – Slovensko.
Zjazdové lyžovanie: 10:00 – 11:00, 13:00 – 14:00 obrovský slalom dievčatá.