6 min. čítania

2. súťažný deň na zimnom EYOF 2015: Naši hokejisti v úvodnom zápase prehrali so Švajčiarskom po predĺžení, v akcii po prvý raz aj biatlonisti

Mojmír Gaško, tlačový atašé výpravy

Vorarlbersko/Lichtenštajnsko 27. januára (mg) – V druhý súťažný deň sa do súťažných bojov zapojili aj zvyšní slovenskí športovci. Svoje súťaže mali biatlonisti, zjazdári a po prvý raz i hokejisti. Naopak nesúťažný deň mali naši krasokorčuliari, bežci na lyžiach a svoje účinkovanie na podujatí už včera skončili snoubordisti. Dnešné preteky vo viacerých športoch boli poznačené vytrvalým snežením v noci, ale i počas dňa. To sťažovalo podmienky všetkým športovcom.

Práve kvôli nasneženým desiatkam centimetrov nového snehu sa mierne upravil program zjazdových lyžiarov a namiesto pôvodne plánovaného obrovského slalomu mali dievčatá na programe slalom. Obrovský slalom dievčat presunuli organizátori na stredu. Spomedzi našich štyroch dievčat zajazdila najlepšie 1. kolo Kristína Lubyová. V ňom obsadila 30. priečku, vďaka čomu štartovala v 2. kole z výhodného prvého miesta. Po 2. kole napokon skončila na 28. priečke. Za ňou skončila 39. Petra Hromcová a 48. Tatiana Horváthová. Naša štvrtá reprezentantka Natália Hrehorová nedokončila 1. kolo. „Dievčatá sa veľmi snažili. Výsledok Kristíny Lubyovej je vcelku vydarený. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že dievčatá dosiahli to maximum, na ktoré mali,“ zhodnotil tréner Zoltán Baron.

Po prvý raz vybehli na štart v druhý súťažný deň biatlonisti. Slovensko má 4 zástupcov medzi dievčatami aj chlapcami. Tí mali v utorok na programe šprint na 7,5 kilometra. Najlepšie si počínal 28. Matej Lepeň, ktorý na strelnici zaváhal iba jedinýkrát. Počasie pritom streľbe veľmi neprialo, keďže po celý čas husto snežilo. Za ním sa umiestnili 33. Matej Baloga, 37. Samuel Závalec a 73. Miroslav Pavlák. Dievčatá mali na programe šprint na 6 kilometrov. Spomedzi 79 štartujúcich sa z našich najlepšie umiestnila 34. Laura Chovanová. Za ňou nasledovali 49. Veronika Machyniaková, 58. Michaela Maxová a 65. Karina Kazárová. Tréner a vedúci družstva našich biatlonistov Igor Luptovský zhodnotil výkon našich športovcov: „S výsledkami chlapcov aj dievčat môžeme byť spokojní. Po analýze výsledkov z dnešného dňa, môžeme povedať, že už po prvom súťažnom dni máme lepšie výsledky ako na poslednom zimnom EYOF v Brašove 2013. Svojim výsledkom nás prekvapil Matej Lepeň, ktorý výborne zastrieľal. Cenné je to o to viac, že poveternostné podmienky boli veľmi zlé a keď išiel Matej strieľať, tak ani ja sám som cez ďalekohľad nedovidel na terče.“ Do zajtrajších stíhacích pretekov sa tak dostali traja naši chlapci a tri dievčatá. „Pre našich pretekárov je zimný EYOF vo Vorarlbersku a Lichtenštajnsku prvá veľká súťaž, a tak sme im už na začiatku povedali, že toto je šanca na začiatok ich kariéry,“ dodal Igor

Naši hokejisti po strelenom góle. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Naši hokejisti po strelenom góle.
MOJMÍR GAŠKO

Luptovský.

Premiéru na podujatí zažili aj naši hokejisti. Ich prvým súperom boli Švajčiari, ktorí už v pondelok odohrali súboj s Čechmi. Tým podľahli vysoko 2:8. Naši hokejisti začali v prvej tretine aktívne, vypracovali si niekoľko sľubných príležitostí. Tlak dokázali naši hokejisti pretaviť do vedúceho gólu v 12. minúte, keď po peknej kombinácii Vladimíra Vybírala Dominikom Vítekom zasunul puk do prázdnej brány Rastislav Václav. Švajčiari však ešte do konca tretiny dokázali vyrovnať v presilovke 5 proti 3. Strelcom gólu bol Philipp Kurašev. V druhej tretine pokračoval prísny rozhodcovský meter, predovšetkým však na našej strane. Hneď v úvode mali Švajčiari opäť možnosť hrať takmer minútu a pol presilovku 5 proti 3. Po nej nasledovali ďalšie vylúčenia na slovenskej strane. Napriek početnej hre v oslabení naši chlapci ustáli tlak Švajčiarov, vyviedlo ich to však z koncentrácie. „Najväčší zlom v zápase bol v druhej tretine. V nej sme sa dostávali do oslabení v rýchlom slede za sebou. Rozhodcovia nás v tom čase vylučovali za veľmi sporné momenty,“ hodnotil po stretnutí tréner našich hokejistov Martin Hrnčár. Treba podotknúť, že celkový pomer vylúčených bol po zápase 2:7 v náš neprospech. V tretej tretine sa v úvodných minútach striedali šance na oboch

Náš kapitán Samuel Solenský pri jednej z početných šancí v prvej tretine. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Náš kapitán Samuel Solenský pri jednej z početných šancí v prvej tretine.

stranách, v závere ale mali mladí Slováci viac z hry a druhý gól visel vo vzduchu. Nepadol však, a tak sa zápas posunul do predĺženia. V ňom spravili naši hokejisti už v prvej minúte veľkú chybu v obrane a Kurašev svojim druhým gólom v zápase rozhodol, že dva body si na konto pripísali Švajčiari. Martin Hrnčár, tréner hokejistov: „Pripravili sme sa na tento zápas zodpovedne. Vedeli sme, že máme šancu zdolať Švajčiarov, pretože sa to v tejto sezóne už trikrát podarilo. Realita bola však iná, Švajčiari mali veľmi dobrý pohyb a aktívnu obranu. My sme hrali komplikovane, mali sme problém dostať sa z obranného pásma. Naše šance riešili chalani v zakončení veľmi komplikovane. Nie som spokojný, očakával som víťazstvo. V záverečnej tretine sme si síce vytvorili tlak aj veľmi dobré šance, no nedokázali sme ich premeniť. V predĺžení rozhodla naša individuálna chyba a dostali sme gól.“

V stredu čaká našich chlapcov druhý súboj v základnej skupine proti Čechom a ak chcú pomýšľať na medailové boje, musia proti nim vyhrať. „Zajtra hráme s Čechmi, tí budú favoriti. Na zápas sa však zodpovedne pripravíme a tešíme sa naň. Očakávam ale veľmi ťažký súboj,“ skonštatoval na záver tréner Slovákov Martin Hrnčár.

Výsledky súťaží so slovenským zastúpením 27. januára:

Biatlon: 7,5 km šprint chlapci (80) – 1. Demičev (Rus), 2. Samuelsson (Švéd), 3. Malinovskij (Rus),...28. Matej Lepeň, 33. Matej Baloga, 37. Samuel Závalec, 73. Miroslav Pavlák,
6 km šprint dievčatá (79) – 1. Schrederová (Rak.), 2. Steinerová (Rak.), 3. Bulleová (Fra.),...34. Laura Chovanová, 49. Veronika Machyniaková, 58. Michaela Maxová, 65. Karina Kazárová.
Ľadový hokej: Švajčiarsko:Slovensko 2:1pp (12. Rastislav Václav – 15. a 61. Philipp Kurašev), zostava Slovenska: Ján Kožiak, Dávid Hrenák, Martin Bodák, Martin Feherváry, Samuel Fereta, Tomáš Hedera, Samuel Rudy, Vojtech Zelenák, Samuel Buček, Viliam Čacho, Patrik Hrehorčák, Jakub Lacka, Adam Líška, Adam Rúžička, Miloš Roman, Samuel Solenský, Marián Studenič, Rastislav Václav, Dominik Vítek, Vladimír Vybíral.
Zjazdové lyžovanie: slalom dievčatá (84) – 1. Popovičová (Chor.), 2. Gallhuberová (Rak.), 3. Daniothová (Švaj.),...28. Kristína Lubyová, 39. Petra Hromcová, 48. Tatiana Horváthová, ...Natália Hrehorová – nedokončila 1. kolo.

Program Slovákov 28. januára:

Biatlon: 10:30 – 11:30 10 km stíhacie preteky chlapci, 13:30 – 14:30 7,5 km stíhacie preteky dievčatá.
Ľadový hokej: 15:00 – 17:30 Slovensko : Česká republika.
Krasokorčuľovanie: 10:00 – 14:00 voľný program dievčatá, 15:30 – 18:30 voľný program chlapci.
Bežecké lyžovanie: 10:30 – 12:00 7,5 km voľnou technikou chlapci, 12:30 – 14:00 5 km voľnou technikou dievčatá.
Zjazdové lyžovanie: 10:00 – 11:00, 13:00 – 14:00 obrovský slalom dievčatá.