7 min. čítania

3. súťažný deň na zimnom EYOF 2015: 18. miesto zjazdárky Petry Hromcovej, hokejisti prehrali aj s Čechmi

Mojmír Gaško, tlačový atašé výpravy

Vorarlbersko/Lichtenštajnsko 28. januára (mg) – V stredu mali naši športovci najbohatší program spomedzi všetkých dní na XII. zimnom európskom festivale mládeže (EYOF). V akcii boli zástupcovia všetkých športových odvetví okrem snoubordistov.

Zjazdový lyžiari mali v stredu na programe obrovský slalom dievčat. O náročnosti trate vypovedalo už množstvo pretekárok, ktoré nedokončili 1. kolo. Dovedna ich skončilo až 33, medzi nimi aj naša zjazdárka Kristína Lubyová. „Trať bola náročná, boli tam dve miesta, na ktorých dievčatá vypadávali,“ zhodnotil náročnosť trate jeden z trénerov našich zjazdárok na EYOF 2015 Zoltán Baron. Zvyšné tri slovenské lyžiarky ale trať zvládli a Petra Hromcová napokon obsadila solídne 18. miesto. Zoltán Baron zhodnotil jej výkon takto: „S výkonom Petry Hromcovej môžeme byť spokojný. Prvé kolo išla trochu rozhárane, nebolo to až také čisté. V druhom ale išla perfektne a za vedúcou pretekárkou zaostala iba o približne sekundu a trištvrte. Veľmi pekná jazda, naozaj sa na to dalo pozerať." Za ňou bola 27. Tatiana Horváthová a 35. Natália Hrehorová. "Tatiana Horváthová išla tiež na hrane svojich možností, mala čisté jazdy, čas stratila trochu pri výjazdoch z oblúkov,“ zosumarizoval Baron. V cieli bolo napokon klasifikovaných iba 41 pretekárok, ktoré zvládli obe kolá.

V priľahlom meste Dornbirn dnes ukončili svoje pôsobenie na podujatí krasokorčuliari. Väčšie očakávania sa vkladali do našej dievčenskej reprezentantky Alexandry Hagarovej. Po krátkych programoch bola na 11. mieste. Vo voľnom programe dvakrát spadla a jej jazda bola napokon hodnotená 14. najvyšším počtom bodov. V konečnom súčte tak naša zástupkyňa obsadila 12. miesto z 30 súťažiacich. Medzi chlapcami nás reprezentoval Jakub Kršňák. Po krátkom programe figuroval na 13. mieste. Po voľnom programe mu patrilo 15. miesto. Celkovo tak skončil na XII. zimnom EYOF na 14. pozícii.

Naši hokejisti počas zápasu s Čeksom. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Naši hokejisti počas zápasu s Čeksom.
MOJMÍR GAŠKO

Svoj druhý zápas na EYOF 2015 odohrali slovenskí hokejisti. V súboji, ktorý ich mohol posunúť do boja o zlato, bronz i odsunúť na boj o piate miesto, sa stretli s Českou republikou. Česi svoj úvodný zápas so Švajčiarmi zvládli, a tak mali na svojom konte 3 body, Švajčiari po víťazstve v predĺžení nad Slovenskom 2 a Slováci za prehru v predĺžení 1 bod. Zápas poznačil rýchly úvodný gól Čechov. Ten padol už v 3. minúte. Jeho autorom bol Marek Zachar. Počas gólovej radosti prasklo jedno z plexiskiel, a tak sa už po 3 minútach zápas prerušil na viac než 20 minút. Po návrate na ľad sa hralo najmä v strednom pásme. V závere tretiny však dostali Česi možnosť hrať presilovú hru a v 19. minúte po strele od modrej doklepol puk do brány opäť Marek Zachar. Naši hokejisti v druhej tretine zatlačili svojho súpera, mali niekoľko výborných príležitostí, no premeniť dokázali iba jednu. V predposlednej minúte prinavrátil Slovákom šancu na boj o medaily Marián Studenič, keď sa po peknej kombinačnej akcii zblízka nepomýlil. V tretej tretine nás o lepší výsledok pripravila nedisciplinovanosť a časté vylúčenia. „Dnes nám zlyhávala osobná disciplína. Hráči sa nechávali zbytočne vylučovať a z toho pramenili aj dva góly, ktoré sme inkasovali v oslabeniach. To v podstate rozhodlo zápas,“ hľadal zlomový bod v zápase tréner našich Martin Hrnčár. V presilovke 4 proti 3 pridal Vojtech Budík tretí gól a bolo prakticky rozhodnuté. V závere sa ešte naši chlapci pokúsili o hru bez brankára, no českí hokejisti zvrat nepripustili a zápas sme prehrali 1:3.

Zápas s Českou republikou sme prehrali 1:3. FOTO: ROMAN JÁNOŠKA
Zápas s Českou republikou sme prehrali 1:3.
ROMAN JÁNOŠKA

Po zápase hodnotil tréner Martin Hrnčár duel: „Dnes sme hrali presný opak toho čo včera proti Švajčiarom. Chlapci boli aktívni, korčuliarsky zvládali defenzívu. Mali sme i zdravé nasadenie. To nám včera akoby trošku chýbalo. Chceli sme hrať najmä zo zabezpečenej obrany a rýchlymi kontrami ohrozovať súpera. Bez gólov sa ale vyhrať nedá. Obranu máme zvládnutú dobre, no naša strelecká produktivita je veľmi slabá.“ Výborným výkonom sa prezentoval náš brankár Dávid Hrenák, ktorý zneškodnil niekoľko veľkých šancí súpera. „Brankári nám zachytali v oboch zápasoch veľmi dobre, s tými môžeme byť spokojní. Rovnako i s obranou, horšie je to s už spomínaným premieňaním šancí.“ Posledný zápas teda odohrá naša reprezentácia zajtra. Bude to iba súboj o konečné 5. miesto. Našim súperom bude domáca reprezentácia Rakúska. „S rakúskym výberom do 17 rokov sme ešte v tejto sezóne nehrali, ale tu je cieľ jasný. Jednoznačne musíme ísť za víťazstvom a hostiteľskú krajinu poraziť. Aj napriek tomu, že sme nesplnili cieľ, kvôli ktorému sme sem išli, musíme v poslednom zápase ukázať, že náš tím má kvalitu a Rakúsko poraziť,“ dodal na margo nášho posledného súpera Martin Hrnčár.

V biatlonovom areáli v Bürserbergu sa predstavilo 60 najlepších pretekárov z utorka. Medzi nimi boli traja naši chlapci. V stíhacích pretekoch na 10 km sa spomedzi našich reprezentantov umiestnil najlepšie Samuel Závalec na 39. mieste. V streľbe minul iba 4 terče. Horšiu streľbu mal 43. Matej Baloga, ktorý minul až 10 rán. Hneď za ním skončil na 44. pozícii Matej Lepeň. Dievčatá štartovali stíhacie preteky na 7,5 kilometra. Aj ony si vybojovali v utorok tri miestenky, avšak Veronika Machyniaková pre chorobu na štart nenastúpila. Z 58 štartujúcich pretekárok obsadila Laura Chovanová 38. miesto so štyrmi nepresnými strelami. Michaela Maxová skončila 50.

Bežci na lyžiach dnes štartovali na 7,5 kilometra voľnou technikou. Preteky vyhral Nemec Brugger, Slováci skončili až v druhej polovici štartového poľa. Náš najlepší výsledok dosiahol 54. František Šulek. Nasledovali ho 58. Milan Mikita, 60. Jozef Šefčík a 69. Róbert Višňovský. Dievčatá mali na programe 5 kilometrov voľnou technikou. Aj medzi dievčatami dominovali Nemci. Víťazkou sa stala Antonia Fraebelová. Spomedzi 74 štartujúcich si najlepšie umiestnenie pripísala Aneta Smerčiaková. Tá obsadila 43. miesto. Na 68. pozícii skončila Michaela Orinčáková, 71. bola Lucia Repková.

Výsledky súťaží so slovenským zastúpením 28. januára:

Zjazdové lyžovanie: obrovský slalom dievčat (82) – 1. Geraciová (Fra.), 2. Pirovanová (Tal.), 3. Liensbergerová (Rak.),...18. Petra Hromcová, 27. Tatiana Horváthová, 35. Natália Hrehorová, Kristína Lubyová – nedokončila 1. kolo.
Ľadový hokej: Slovensko : Česká republika 1:3, (40. Marián Studenič - 3. a 19. Marek Zachar, 56. Vojtech Budik), zostava Slovenska: zostava Slovenska: Dávid Hrenák, Ján Kožiak, Martin Bodák, Martin Feherváry, Samuel Fereta, Tomáš Hedera, Samuel Rudy, Vojtech Zelenák, Samuel Buček, Viliam Čacho, Patrik Hrehorčák, Jakub Lacka, Adam Líška, Adam Rúžička, Miloš Roman, Samuel Solenský, Marián Studenič, Rastislav Václav, Dominik Vítek, Vladimír Vybíral.
Biatlon: 10 km stíhacie preteky chlapci (60) – 1. Samuelsson (Švéd), 2. Laegereid (Nór), 3. Andersen (Nór),...39. Samuel Závalec, 43. Matej Baloga, 44. Matej Lepeň,
7,5 km stíhacie preteky dievčatá (58) – 1. Jeanmonnotová (Fra.), 2. Rumjančevová (Rus.), 3. Schneider (Nem.),...38. Laura Chovanová, 50. Michaela Maxová.
Bežecké lyžovanie: 7,5 km voľnou technikou chlapci (87) - 1. Brugger (Nem.), 2. Kazarinov (Rus), 3. Stakston (Nór),...54. František Šulek, 58. Milan Mikita, 60. Jozef Šefčík, 69. Róbert Višňovský,
5 km voľnou technikou dievčatá (74) – 1. Fraebelová (Nem.), 2. Kucheruková (Rus.), 3. Nekrasová (Rus.),...43. Aneta Smerčiaková, 68. Michaela Orinčáková, 71. Lucia Repková.
Krasokorčuľovanie: voľný program chlapci (18) – 1. Pavlov (Ukr.), 2. Vasiljevs (Lot.), 3. Aliev (Rus),...14. Jakub Kršňák,
voľný program dievčatá (30) – 1. Proklová (Rus), 2. Dastichová (Nem.), 3. Sernová (Fra.),...12. Alexandra Hagarová.