Baku / XV. letný EYOF
6 min. čítania

5. súťažný deň v Baku: Slovensko má prvú medailu! Cyklista Martin Svrček získal bronz, Forster 4. miesto v behu na 200 m

Cyklista Martin Svrček sa postaral o prvú medailu na EYOF v Baku.
Vladímír Švajdleník

Vytúženú medailu na XV. Európskom olympijskom festivale mládeže v Baku  priniesol až piaty súťažný deň. Postaral sa o to cestný cyklista Martin Svrček, ktorý v pretekoch s hromadným štartom obsadil 3. miesto a získal bronzovú medailu. Len pár stotín sekundy delilo od medaily aj našu šprintérku Viktóriu Forster, ktorá v behu na 200 m obsadila 4. miesto.

Mladý cyklista dnes na 75 km dlhej trati podal fantastický výkon. V špurte šesťčlennej skupiny ho predbehli len zlatý Mihkels z Estónska a strieborný Belletta z Talianska. Všetci traja dosiahli zhodný čas 1:49:24 h. Jeho najväčšou ambíciou pred EYOF bolo umiestniť sa v TOP 3, a to sa mu dnešným výkonom podarilo. „Prvé kolo sme čakali, čakali, kto ujde z toho balíka a ako sa to bude celé vyvíjať. Prvé kolo šiel celý pelotón pokope, po nejakom čase však úplne zastavil. No a potom nastúpil Martin, spolu išli asi štyria a náskok sa stále zvyšoval. Martin hovoril, že mal jednu krízu na stúpaní, ale zvládol to a potom už šestica šla na okruhu sama. Už sme len čakali na výsledok, ktorý dopadol výborne," povedal po jazde tréner Vladimír Švajdleník.

Bronzový Martin Svrček na stupni víťazov.

Svrček má za sebou aj individuálnu časovku, v ktorej taktiež dosiahol najlepšie umiestnenie zo Slovákov. Obsadil v nej celkové 19. miesto.

Jeho krajania Lukáš Ungvarský obsadil 18. miesto, Jakub Slivka bol na 20. priečke, obaja som stratou 1:56 min. Tereza Kurnická skončila v pretekoch s hromadným štartom na 43. mieste. Miriama Čišecká obsadila celkové 46. miesto.

Viktória Forster štvrtá v behu na 200 m, Šišoláková prekonala slovenský rekord

Napínavé to dnes bolo aj na atletickom štadióne. Šprintérku Viktóriu Forster delilo od bronzovej medaily sedem stotín sekundy. V konkurencii dvadsiatich bežkýň obsadila skvelé 4. miesto s časom 24,47 sekúnd. Pred ňou bola už len tretia Kouassiová z Francúzska, druhá Koszegiová z Maďarska a prvá Adelekeová z Írska. „Ja sa z toho veľmi teším. Do finále som postúpila s ôsmym časom a vo finále som skončila štvrtá. Od tretieho miesta ma delilo len sedem stotín. Mrzí ma to viac ako stovka, ale neskutočne sa teším,” povedala nám po svojom finálovom behu Viktória.

Viktória Forster skončila vo finále behu na 200 m na 4. mieste.
SOŠV - Andrej Galica

Do sobotňajšieho finále dnes v behu na 800 m postúpil Filip Revaj. S časom 1:56,13 min. skončil na 8. mieste. Prvý Carranza zo Španielska mal čas 1:53,96 min. „Už dlho som nevidel tak lišiacky bežať prvý rozbeh. Potreboval skončiť do 3. miesta, čo sa mu podarilo a do cieľa dobehol s rezervou a postúpil do osemčlenného finále,” vyjadril sa tréner Laurenčík. Do finále postúpila aj Petra Hanuliaková, ktorá v hode oštepom skončila na 11. mieste.Od Peti sa postup do finále očakával, a to sa jej aj podarilo. Uvidíme, že sa jej podarí aj vo finále posunúť sa o nejaké to miesto vyššie,” zhodnotil Hanuliakovej výkon tréner Milan Laurenčík.

Nový slovenský rekord

V behu na 2000 m cez prekážky obsadila Lucia Šišoláková 7. miesto. „Lucia ma veľmi príjemne prekvapila. Osobný rekord si vylepšila o nevídaných 30 sekúnd aj nejaké desatinky. Nevidí sa to často a tento jej osobný rekord je zároveň aj slovenským rekordom,” prezradil nám tréner.  Lucia výrazne zlepšila slovenský dorastenecký rekord na 6:54,03 min.

Lucia Šišoláková si vytvorila nový osobný rekord a prekonala aj ten slovenský.

Výsledky si ďalších atlétov si môžete pozrieť v kompletných výsledkoch.

Kompletné výsledky

Tenistka Salma Drugdová skončila vo štvrťfinále

Salme Drugdovej sa Rusku Šolochovú prekonať nepodarilo. Tá našu tenistku zdolala hladko 2:6 a 0:6. Slovenskí tenisti tak dnešným dňom svoje účinkovanie na podujatí ukončili.

Z plavcov sa do semifinále dostal František Jablčník, do finále nepostúpil

Jablčník sa v semifinále 200 m voľným spôsobom s časom 1:55,07 umiestnil na 14. mieste. Do finále napokon nepostúpil, no tréner je s jeho výkonom spokojný. „František si opäť výrazne posunul osobný rekord. Do finálovej osmičky to už nestačilo, ale sme spokojní,” vyjadril sa tréner Rastislav Hlavatý.

František Jablčník sa s časom 1:55,07 umiestnil na 14. mieste.

V rozplavbách skončili Matej Daniš, Patrik Folťan, Bence Dikácz, Timea Kovácsová a Jana Mižúrová.

Džudista Krajči na 9. mieste

V kategórii -66 kg obsadil Miloš Krajči celkové 9. miesto s jednou výhrou a dvomi prehrami. Celkovým víťazom sa stal Šabikanov z Ruska. Vo svojej kategórii dnes nastúpila aj Silvia Tománková, ktorá skončila na celkovom 17. mieste.

Džudista Miloš Krajči dnes skončil na 9. mieste.