5 min. čítania

9. súťažný deň na II. ZOHM: Bobista Jakub Čiernik 10. v monoboboch, hokejistky obsadili 4. miesto

Mojmír Gaško

Lillehammer, 20. februára (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Program II. zimných olympijských hier mládeže (ZOHM) v Lillehammeri sa pomaly ale isto blíži ku svojmu záveru. Sobota bola v Nórsku predposledným, deviatym, súťažným dňom. Lillehammer si pre účastníkov pripravil ešte jedno prekvapenie. Po prvý raz od začiatku mládežníckych hier od rána husto snežilo a aj keď sa teplota pohybovala tesne nad nulou, do večera napadlo niekoľko centimetrov čerstvého snehu. To však našich športovcov nelimitovalo. Po prvýkrát sa v sobotu zapojil do súťaže bobista Jakub Čierník v monoboboch. V Hamare štartovala v miešaných tímoch Alexandra Hagarová a o bronzovú medailu bojovali mladé slovenského hokejistky.

Krasokorčuliari v Hamare mali dnes pred sebou poslednú disciplínu – súťaž miešaných tímov. Členovia ôsmich tímov pozostávali z jednej krasokorčuliarky, jedného krasokorčuliara, jedného páru a jednej športovej dvojice. Tímy boli zložené z rôznych národností a dostali rôzne mená. Slovenská reprezentantka Alexandra Hagarová nahradila v „Tíme odvážnych“ Nórku Benjaminsenovú a štartovala tak v skupine s Kórejčanom Chaom, talianskym párom Caldarová – Caputo a ruskou športovou dvojicou Špilevajová – Smirnov. Súťaž rozbehli výborne ruskí krasokorčuliari a tím Alexandry Hagarovej bol prvý. Taliansky pár však skončil posledný a Alexandra Hagarová predposledná. Pozíciu tímu so slovenskou účasťou ešte vylepšil Kórejčan Cha tretím miestom. Spomedzi ôsmich tímov tak obsadili 6. pozíciu.

Slovenský bobista v strede. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Slovenský bobista v strede.
MOJMÍR GAŠKO

Svoju súťaž mal v sobotu na programe bobista Jakub Čierník. Ten štartoval v monoboboch, čo je ďalšia z nových disciplín predstavených na II. ZOHM v Lillehammeri. Novú disciplínu sa pokúsil priblížiť tréner nášho bobistu v Lillehammeri Martin Tešovič: „Doteraz sa v boboch súťažne jazdilo od 18 rokov v dvojboboch a štvorboboch. Predsa len ide o nebezpečný šport. Pre mladších pretekárov preto vymysleli monoboby. Tie sú o čosi bezpečnejšie. Celkovo ide o pozitívny prvok, pretože sa do súťaží môže zapojiť už mládež a odjazdiť si trate ešte predtým, ako budú v seniorskom veku.“ Zaujímavosťou je, že monoboby zapožičali na súťaž organizátori. Športovci si tak jednotlivé monoboby vylosovali medzi sebou. Jakubovi však prvá jazda príliš nevyšla. Obsadil až 12. miestos časom 58,37 s. „Nebolo to úplne zlé, ale určite mohol ísť lepšie. Na štarte si urobil osobný rekord, to som mu prízvukoval, a bol tak rýchlejší ako na tréningu. Jazda samotná ale nebola najlepšia, urobil chybu a čas nebol taký dobrý,“ hodnotil výkon slovenského bobistu Martin Tešovič. V druhej jazde však náš reprezentant vylepšil nielen svoj čas, ale aj umiestnenie. Mal ôsmu najlepšiu jazdu, čo mu stačilo
Radosť našich hokejistiek po prvom góle, keď to vyzeralo s nádejami na bronz veľmi pozitívne. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
na celkové, veľmi dobré, 10. miesto.

bronzové medaily bojovali v sobotu podvečer slovenské hokejistky proti Švajčiarkam. Na súboj o tretie miesto sa prišli pozrieť aj prominentní hostia. Na jednom mieste sa stretol prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, prezident IIHF René Fasel, nórska premiérka Erna Solberg a švajčiarsky minister športu Matthias Remund. Zápas začali naše dievčatá výborne. Už po piatich minútach sa predrala popri Švajčiarke Kinga Horváthová a vymietla roh súperovej bránky. V prvej tretine mali naše hráčky aj ďalšie príležitosti, no skórovať sa im nepodarilo. Na začiatku druhej tretiny sa do samostatného úniku dostala Dominika Sedláková, v nájazde ale trafila iba žŕdku švajčiarskej brány. Strelecké zaváhania sa nám vypomstili v 21. minúte. V skrumáži pred slovenskou brankárkou Simonou Ležovičovou sa najlepšie zorientovala Ryhnerová a bolo vyrovnané. Od tohto momentu sa hra otočila a Švajčiarky začali na ľade dominovať predovšetkým vďaka vysokej efektivite. V oslabení sme najprv inkasovali od Bertovej, ktorá ostala sama s pukom pred bránou a o menej než dve minúty na to dorazila na trikrát puk do našej brány opäť Ryhnerová. Svoj hetrik
Po prehratom zápase o 3. miesto. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Po prehratom zápase o 3. miesto.
v zápase zavŕšila necelých 5 minút po začiatku tretej tretiny po krásnej presilovkovej kombinácii. Gól si na svoje konto pripísala aj Schlegelová po individuálnej akcii zakončila pomedzi nohy našej brankárky. Skóre ešte skorigovala Dominika Sedláková, keď sa spoza brány predrala pred švajčiarsku bránu a pretlačila puk do siete. Švajčiarkám sme tak v súboji o bronz podľahli 2:5. Tréner Sloveniek Andrej Schöber bol po zápase sklamaný: „Ťažko sa to hodnotí. Prvú tretinu sme odohrali veľmi dobre. Mali sme vysokú početnosť streľby. Dali sme však iba jeden gól aj keď sme šancí mali dostatok aj na ďalší. Súpera sme do väčších príležitostí prakticky nepustili. V druhej tretine prestali dievčatá korčuľovať a prišli naše vylúčenia. Súperky sa dostali do tlaku a na rozdiel od nás dokázali skórovať. Hlavným dôvodom dnešnej prehry však bola nedôrazná hra pred našou bránou. Všetky tri úvodné góly sme dostali po tretej-štvrtej dorážke spred brány. To o výsledku rozhodlo.“

Výsledky Slovákov počas 9. súťažného dňa na II. ZOHM v Lillehammeri:

BOBY: monoboby (15): 1. Janusch (Nem.) 1:54,29,..., 10. Jakub Čierník 1:56,51,
KRASOKORČUĽOVANIE: súťaž miešaných tímov (8): 6. Tím odvážnych (Cha, Hagarová, Caldarová – Caputo, Špilevajová – Smirnov)
ĽADOVÝ HOKEJ: súboj o bronz: Švajčiarsko – Slovensko 5:2 (0:1, 3:0, 2:1), góly Slovenska: Horváthová, Sedláková.

Program Slovákov počas 10. súťažného dňa na II. ZOHM v Lillehammeri:

BIATLON (Birkebeineren Biathlon Stadium): 12:00 – 13:30 miešaná štafeta (Slovensko)