EYOF v Banskej Bystrici: Košťálovi uniklo finále, Rosenbaum piaty

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Úvodnými kvalifikáciami a zápasmi sa v pondelok začalo súťažné dianie na XVI. Európskom olympijskom festivale mládeže - EYOF v Banskej Bystrici. V akcii boli zo slovenských zástupcov bedmintonisti, hádzanári, volejbalisti, atléti, basketbalisti, plavci i tenisti.

V závere textu nájdete kompletné výsledky i fotogalériu.

Plavec Samuel Košťál obsadil na 100 m znak konečné 9. miesto. Len o 2 stotiny sekundy mu unikla účasť v utorňajšom finále. V semifinále dohmatol za 57,80. „Stovka znak nie je moja najsilnejšia disciplína. Škoda, moje vystúpenie na domácom EYOF mohlo byť krajšie. Už sa sústredím na ďalšie štarty,“ povedal Samuel Košťál, ktorý aj v semifinále mal 9. najrýchlejší čas (58,07).

V semifinále sa zo Slovákov predstavila aj Terézia Horváthová. Na 200 m znak dohmatla za 2:26,29 min a obsadila konečnú 15. priečku.

Sladká odmena pre Lukáša Rosenbauma

Lukáš Rosenbaum
SOŠV/JAKUB SÚKUP

Rozbehli sa aj atletické súťaže. V jedinom pondelkovom finále obsadil Lukáš Rosenbaum 5. miesto. Zradila ho predovšetkým technika, po napomínaniach sa musel zastaviť na 30 sekúnd v trestnom boxe a následne pokračoval. V cieli mu namerali čas 23:42,57.

„Keď som išiel do zóny pre odpykanie trestu, len som si hovoril, že musím súťaž dokončiť. Nezladil som sa dnes s technikou,“ priznal Rosenbaum, ktorý práve v pondelok oslavoval 15. narodeniny a od trénerov i najbližších dostal po pretekoch sladkú tortu.

Darilo sa aj Eme Bendovej, ktorá v kvalifikácii diaľky skočila 564 cm a z 2. miesta postúpila do utorňajšieho finále. Svoju kvalifikačnú B-skupinu vyhrala. Ani jedna pretekárka neskočila limit 600 cm.

Do finále na 400 m postúpila aj Lenka Gymerská, v rozbehoch dosiahla tretí čas 56,10. V šprinte na 100 m skončil časom 11,20 s Martin Varhaník na konečnom 13. mieste, na 800 m dievčat bola Beáta Lukašíková sedemnásta.

Bedmintonisti majú za sebou prvé zápasy v skupinách

Ako prvý do súťažných bojov v Banskej Bystrici vstúpil z mladých slovenských športovcov bedmintonista Matúš Poláček. Vo dvojhre v 7. skupine zdolal Tomsa Salu z Lotyšska 2:1. Po vyhratom prvom sete druhý tesne stratil, avšak v tretí už bol opäť v jeho réžii. Ďalší traja súperi v 7. skupine čakajú na Poláčka v utorok.

Matúš Poláček
Matúš Poláček.

Bedmintonistka Lea Kyselicová prehrala vo svojom úvodnom zápase v I. skupine so Švédkou Sofiou Stromwallovou 1:2. „Najmä v prvom sete som bola dosť nervózna. Cítila som tlak, nešla mi obrana, hrala som zlé údery. V druhom sete som sa oslobodila od stresu a nervov, zlepšila obranu, košíky mi už začali lietať. Získala som novú skúsenosť,“ povedala Kyselicová, ktorá sa k výprave pripojila v poslednej možnej chvíli.

V sobotu predpoludním sa dozvedela o tom, že jej spolužiačka, kamarátka i reprezentačná kolegyňa Johanka Ivanovičová mala pozitívny test a nemôže sa zúčastniť na EYOF. „Bolo to hektické. Všetko však napokon dobre dopadlo a mohla som pricestovať do Banskej Bystrice,“ priznala.

Dve tenisové víťazstvá

Tenistka Renáta Jamrichová postúpila hladko do 2. kola dvojhry dievčat. V úvodnom zápase na turnaji proti Rachel Deeganovej z Írska stratila len dva gemy. Po výhre 6:1, 6:1 sa môže v druhom kole pripravovať na Švajčiarku Kristynu Paulovú.

Zverenka Jána Matúša od úvodu stretnutia diktovala tempo hry a na dvorci bola jednoznačne lepšia.

„Hralo sa mi dobre, mala som kvalitný servis, v hre odzadu som si bola veľmi istá. Je však pravda, že mi súperka darovala veľa lôpt. Bol to celkom jednoduchý zápas,“ skonštatovala turnajová jednotka.

V zápase ušetrila dosť síl do ďalšieho priebehu turnaja. Zverenka trénera Jána Matúša je jednou z favoritiek dvojhry. „Budem sa snažiť odohrať každý zápas najlepšie ako viem. Mám veľkú radosť, že sa podujatie koná v domácom prostredí, nemusíme nikam cestovať. Je príjemné cítiť podporu od fanúšikov,“ povedala Jamrichová.

Jamrichová po zápase dvojhry zvládla aj súboj 1. kola mixu a po boku Daniela Balaščáka zdolali arménsku dvojicu Ghazarianová, Gikiňanová 6:1, 6:0.

Kolektívy s prehrami

Z kolektívov zatiaľ nevyhral ani jeden. Volejbalisti prehrali s favorizovanými Talianmi 0:3, volejbalistky so Slovinkami 1:3. Basketbalistky odohrali vyrovnaný duel s Maďarkami, rozhodla druhá štvrtina a Slovenky prehrali 57:66. Basketbalisti začali proti Slovincom veľmi dobre, po prvej štvrtine viedli, avšak napokon prehrali 55:75.

V úvodných vystúpeniach na turnaji zakopli oba hádzanárske výbery. Dievčatá v Detve nestačili na Maďarky, chlapci vo Zvolene prehrali s Nemcami 17:40.

Nemci od začiatku zápasu so Slovákmi zvyšovali svoj náskok. Už v polčase vyhrávali 17:4. V druhom dejstve sa už síce slovenská hra zlepšila, avšak za rozbehnutými Nemcami naďalej zaostávali.

Dievčatá si proti favorizovanému súperovi z Maďarska hanbu neurobili. Najmä v druhej polovici prvého polčasu držali so súperkami krok. Presadiť sa im proti pozornej obrane Maďariek bol však často náročný oriešok.

SLOVENSKÉ VÝSLEDKY NA EYOF V BANSKEJ BYSTRICI - PONDELOK

ATLETIKA

Chlapci:

Chôdza na 5000 m: 5. Lukáš Rosenbaum 23:42,57

100 m – rozbehy: 13. Martin Varhaník 11,20.

Dievčatá:

400 m – rozbehy: 3. Lenka Gymerská 56,10 – postup do finále

800 m – rozbehy: 17. Beáta Lukašíková 2:30,83

Diaľka – kvalifikácia: 2. Ema Bendová 564 – postup do finále

PLÁVANIE

Chlapci:

100 m znak: 9. Samuel Košťál 57,80, ... v rozplavbách: 31. Daniel van Wyk 1:00,44

400 m v. sp.: 28. Richard Púček 4:14,34

Dievčatá:

100 m v. sp.: 38. Miriama Szászová 1:01,48

200 m znak: 15. Terézia Horváthová 2:26,29, ... v rozplavbách: 28. Karolína Vetráková 2:26,93

400 m pol. pr.: 19. Lea Grožajová (SR) 5:15,20

BEDMINTON

Dvojhra – 7. skupina: Matúš Poláček (SR) – Toms Sala (Lot.) 2:1 (4, -19, 15)

Dvojhra dievčat – 1. skupina: Lea Kyselicová (SR) – Sofia Stromwallová (Švéd.) 1:2 (-14, 15, -15). Lea Kyselicová (SR) – Anja Blažinová (Slovin.) 0:2 (-16, -6).

HÁDZANÁ

Dievčatá:

Maďarsko – Slovensko 39:22 (18:12)

Slovensko: Šperglová, Szalaiová – L. Labudová 1, Čižmáriková, Lukáčová 4, Rychlíková, Ravasz, Lil. Jakubisová 1, Rohaľová 3, Szatmáry, N. Labudová, Sidó 3, Beke 6, Ondrijová 4, Czanik

Chlapci:

Nemecko – Slovensko 40:17 (17:4)

Slovensko: Ligocký, Lechan – Tomáš 3, P. Hudák 3, M. Tabačko, Gagyi 2, Grajciar 1, Pacek 1, Tichý, Skáčik 2, Podsedlý 1, J. K. Krok 2, Šebro 1, Mocko, Stavač 1.

TENIS

Dvojhra dievčat – 1. kolo: Renáta Jamrichová (SR) – Rachel Deeganová (Ír.) 6:1, 6:1

Miešaná štvorhra – 1. kolo: Jamrichová, Balaščák (SR) – Ghazarianová, Gikiňanová 6:1, 6:0.