Športové aktuality
Video
Lausanne, Švajčiarsko
3 min. čítania

Anastasia Kuzminová darovala Olympijskému múzeu v Lausanne svoje hodinky

Profile picture for user Galicova
Danka
Galicová

V lausannskej mekke histórie športu je vystavené napríklad aj pádlo päťnásobného olympijského medailistu Michala Martikána. Dnes sa k nemu pridal ďalší predmet – športové hodinky našej najúspešnejšej biatlonistky Anastasie Kuzminovej.

Šesťnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová počas úvodného súťažného dňa III. zimných olympijských hier mládeže v Lausanne 2020 za účasti prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Antona Siekela a vedúcej Oddelenia kultúrneho dedičstva Olympijského múzea v Lausanne Yasmin Meichtryovej darovala Olympijskému múzeu významný artefakt – športové hodinky, ktoré boli súčasťou najvýznamnejších chvíľ v jej športovej kariére.

Na snímke šesťnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová, ktorá odovzdala svoje športové hodinky do zbierok Olympijského múzea v Lausanne. Hodinky majú uložené údaje z jej pretekov počas Zimných olympijskýh hier v Pjongčangu v roku 2018. Vo švajčiarskom Lausanne 10. januára 2020.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Hodinky s uloženou tepovou frekvenciou v posledných pretekoch olympijskej kariéry

„Športové hodinky sprevádzajú mnohých športovcov nielen tréningovým procesom, ale aj samotnými pretekmi. Zachytávajú našu srdcovú frekvenciu počas výkonov. Tieto hodinky mi veľmi dobre poslúžili počas najúspešnejšej olympijskej sezóny a, samozrejme, boli súčasťou mojej výstroje aj počas olympijských hier v Pjongčangu,” povedala nám Anastasia Kuzminová, ambasádorka spoločnosti TIPOS, počas slávnostného darovania hodiniek priamo v sídle Olympijského múzea v Lausanne. „Sú to hodinky, ktoré majú v pamäti uložené časové výsledky a tepovú frekvenciu, ktorú som mala počas pretekov v Pjongčangu, keď sa mi podarilo vyhrať striebornú a zlatú medailu,” dodala.

V hodinkách sú zvečnené údaje zo stíhacích pretekov na 10 kilometrov, v ktorých pre Slovensko získala striebornú medailu, a z pretekov s hromadným štartom na 12,5 kilometrov, v ktorých si vybojovala v poradí tretí olympijský triumf. Vedúca Oddelenia kultúrneho dedičstva Olympijského múzea v Lausanne Yasmin Meichtryová vo svojom úvodnom prejave vyjadrila v mene múzea vďaku za dar, ktorý im Anastasia venovala.

Na snímke športové hodinky, ktore odovzdala do Olympijského múzea v Lausanne Anastasia Kuzminová.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Kuzminová: „Toto múzeum by mal aspoň raz v živote navštíviť každý športový fanúšik” 

Bývalá biatlonistka verí, že hodinky si v Lausanne nájdu svoje miesto a že múzeum čoskoro navštívi aj so svojou rodinou. „Ako olympijská víťazka chcem určite svojim deťom raz  ukázať, že aj ja mám v tomto múzeu svoje miesto. Myslím si, že každý fanúšik športu či človek, ktorý má v sebe ducha olympizmu, by mal toto múzeum aspoň raz v živote navštíviť,” nechala sa počuť Kuzminová, ktorá svoje prvé olympijské zlato získala vo Vancouveri 2010.

Anton Siekel nikdy nezabudne na jej triumf v Pjongčangu 

Pri darovacom akte nechýbal ani prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. „Myslím, že nielen pre mňa, ale aj pre všetkých fanúšikov slovenského športu a pre Olympijské múzeum budú hodinky krásnou spomienkou na jej športovú kariéru. Ako aj ona sama spomenula vo svojom príhovore, sú to hodinky, ktoré zaznamenali jej tepovú frekvenciu v jednom z najúžasnejších momentov jej kariéry – v posledných olympijských pretekoch, v ktorých vyhrala zlatú medailu. Som veľmi rád, že tento kúsok z nej navždy ostane v priestoroch tohto krásneho múzea,” vyjadril sa Anton Siekel. Jej triumf na olympijských hrách v Pjongčangu 2018 mu v pamäti ostane navždy. „Zažil som ho na vlastnej koži… Každému by som doprial, aby tam mohol byť a zažiť to celé rovnako ako ja.” 

Na snímke vedúca Kultúrneho dedičstva Olympijského múzea Yasmin Meichtryová (vpravo) a šesťnásobná olympijská medailistka Anastasia Kuzminová, ktorá odovzdala svoje športové hodinky do zbierok Olympijského múzea v Lausanne.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Expozícia Olympijského múzea v Lausanne sa rozprestiera na troch podlažiach v celkovej výmere viac ako 3 000 metrov štvorcových, pričom stála expozícia zahŕňa približne 1 500 artefaktov a sedem hodín audiovizuálnych a interaktívnych materiálov.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri