Športové aktuality
5 min. čítania

Anastasia Kuzminová suverénne obhájila zlatú olympijskú medailu v šprinte biatlonistiek na 7,5 km na ZOH 2014 v Soči

Červená Poľana 9. februára (TASR) - V jednej z kráľovských disciplín na ZOH v Soči, šprinte biatlonistiek na 7,5 km, dosiahla Anastasia Kuzminová fantastický úspech. Obhájila zlato z Vancouveru a otvorila medailový účet v Soči celej slovenskej výprave. Striebornú v poradí Rusku Oľgu Viluchinovú za sebou zanechala o 19,9 sekundy a tretiu Ukrajinku Vitu Semerenkovú o 21,7 sekundy. Slovenský biatlon sa v histórii ZOH raduje už zo štvrtej medaily a tri z nich, dve zlaté a jedna strieborná patria práve Kuzminovej, ktorá ako jediná žena v histórii obhájila na ZOH biatlonové zlato v rovnakej disciplíne.
      
Z ďalších Sloveniek na štarte postúpila do utorňajších stíhacích pretekov len 43. Jana Gereková (+1:51,2), za šesťdesiatkou kvalifikovaných zaostali 62. Martina Chrapánová (+2:41,5) a 72. Paulína Fialková (+3:20,3).
      
Jana Gereková s číslom jedna, Anastasia Kuzminová s 33-kou, 70-ka patrila Paulíne Fialkovej a 77-ka Martine Chrapánovej, takto odštartovala štvorica slovenských žien na jednu z dominantných disciplín v aréne Laura. Dve zo štvorice si trúfali aj na medailu, u Gerekovej to bolo možno priodvážne tvrdenie, no obhajkyňa zlata z Vancouveru spred štyroch rokov Anastasia Kuzminová si menší ako medailový cieľ dávať nemohla. Vyčnievala pred ňou veľká výzva, byť premiérovou ženou, ktorej sa podarí obhájiť individuálne zlato v rovnakej disciplíne. Dôležité bolo pre ňu zvíťaziť aj nad sebou, potlačiť psychický tlak a podať plnohodnotný výkon, na aký sa pripravovala.
      
Ako prvá zaľahla na strelnici Jana Gereková (celková strelecká bilancia 1-2) a početní slovenskí priaznivci v hľadisku, vrátane hokejistov, štyrikrát za sebou obdivne vykríkli a raz sklamane zahučali. Dva trestné okruhy spôsobené na prvom a treťom stojkovom terči ju výrazne zamrzeli. Češka Soukalová v ležke netrafila tri terče a zahatala si hneď v úvode cestu do výsledkového popredia. Aj ďalšia favoritka Bieloruska Domračevová sa nevyhla chybe na prvom terči, po ňom si upravila mieridlá a urobila dobre.
      
Anastasia Kuzminová v úvode šetrila bežecké sily a pred

Anastasia Kuzminová počas vyhlasovania výsledkov. FOTO: TASR
Anastasia Kuzminová počas vyhlasovania výsledkov.
Foto
TASR
streľbou ležmo sa zamerala vo vysokej nadmorskej výške na optimálnu tepovú frekvenciu. Na stave číslo osem ani raz nezaváhala, ležku zvládla za 27 sekúnd a vytvorila si optimálnu pozíciu na medailový útok. Na medzičase bola tretia, 5,2 sekundy za Nemkou Stehleovou-Sachenbacherovou. V stojke bola takisto neomylná, na medzičase už prvá s náskokom 20,3 s pred Viluchinovou, keď päť terčov vybielila opäť za 27 sekúnd a v slovenskej výprave nastala búrka nadšenia. Kuzminová sa neodvratne rozbehla na zostávajúcich 2,5 km v ústrety zlatej medaily. Na medzičasoch pri jej mene vždy zasvietila jednotka a vydržala v pozícii líderky až do cieľa. Postupne Kuzminovej odpadávali najväčšie súperky. V cieli bolo zrejmé, že vydala zo seba všetky sily, pohla len rukou nad hlavu v znamení, že to bolo hrozne namáhavé, ale aj veľmi krásne. Olympijský šprint sa vydaril Kuzminovej dokonale a len potvrdila, že ak čisto zastrieľa, tak si na ňu málokto môže trúfať. Za zlato po brilantnom výkone si vyslúžila odmenu 45-tisíc eur.
      
Ako prvý sa nechal počuť v cieli Juraj Sanitra, strelecký tréner Kuzminovej. "Mne sa aj snívalo o tých desiatich vybielených terčíkov a keď som sa ráno zobudil, mal som ich neustále pred očami. O zlate som bol presvedčený vtedy, keď Nasťa trafila ten povestný desiaty terč. V tréningu pôsobila veľmi dobre, počas nástrelu už nadobudla istotu a perfektne sa skoncentrovala."

Juraj Sanitra nevedel, či od radosti plakať, alebo skákať. "Neviem, čo s nohami, rukami. Prvoradá bola viera vo vlastné sily. V sezóne sa Nasťa neprejavovala takto dokonale, no my sme nezúfali, len čakali, keď príde ten vytúžený deň. Zapracoval nám naplno servis, lyže mala dokonalé a týmto zlatom vstúpila do histórie. Prvoradé je, že potešila celý národ a povzbudila aj našu výpravu tu v Soči."
     
Anastasia Kuzminová poďakovala celému Slovensku, že jej držalo palce. "Aj tým množstvám esemesiek, od všetkých, aj detí. V sezóne som sa trápila so streľbou, to každý vie, no skrotila som ju v rozhodujúcom momente." Nasťa sa od šťastia vznáša, zároveň však pevne stojí na zemi. "Mal by ma niekto uštipnúť, aby som vedela, že je to realita. Dúfam, že nesnívam len nejaký sen, nechce sa mi veriť, že som opäť zlatá. V cieli som netrpezlivo čakala, čo bude ďalej a či ma niekto z medailového stupňa nevytlačí. Ani som sa neprezliekla a až keď som si bola istá, tak som radosť ukazovala aj navonok. No a ten výskok na najvyšší stupienok bol nesmierne krásny."  

Ďalšie slovenské biatlonistky v rozhodujúcich chvíľach zlyhali, 43. Jana Gereková (1-2) trikrát krúžila na trestnom okruhu, 62. Martina Chrapánová si vizitku pokazila v 'stojke' (0-2) a 72. Paulína Fialková (3-2) zlyhala pri oboch streľbách.

Výsledky šprint žien na 7,5 km:
1. Anastasia Kuzminová (SR) 21:06,8 (0 tr. okr.), 2. Viluchinová (Rus.) +19,9 (0), 3. Semerenková (Ukr.) 21,7 (0), ...43. Jana Gereková 1:51,2 (3), 62. Martina Chrapánová 2:41,5 (2), 72. Paulína Fialková (všetky SR) 3:20,3 (5)

Podujatia a športovci
od nitra

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV