Športové
6 min. čítania

Atlétom roka 2015 Matej Tóth, v ankete triumfoval tretíkrát v rade a štvrtý raz celkove

TASR

Bratislava 17. decembra (TASR) - Atlétom roka 2015 na Slovensku sa podľa predpokladov stal Matej Tóth. Majster sveta v chôdzi na 50 km získal v tradičnej ankete 589 bodov a o 140 zdolal druhého kladivára Marcela Lomnického. Pre tridsaťdvaročného reprezentanta to je už tretí triumf v ankete v rade a štvrtý celkove. Predtým sa tešil v rokoch 2006, 2013 a 2014. "V ankete je vždy ťažké dopredu niečo očakávať, ale priznám sa, že aj keby som mal hlasovať ja, tak hlasujem za toho majstra sveta ako Atléta roka. Veľmi sa z toho teším, je to pre mňa tretíkrát v rade a štvrtý celkovo. Je to veľká pocta a určite aj zadosťučinenie. Veľmi príjemná bodka za touto sezónou," povedal víťaz.

Tóth má za sebou vydarenú sezónu, no triumf v ankete získal najmä za výnimočný výkon z 29. augusta na svetovom šampionáte v Číne. Do cieľa na štadióne pekinského Vtáčieho hniezda dopochodoval triumfálne s časom 3:40:32 h po úžasnom sóle. Pre slovenskú atletiku tak vybojoval v samostatnej ére premiérový titul a počet medailí v histórii rozšíril na štyri, s jedným zlatom a tromi bronzmi prekážkara Igora Kováča (Atény'97), kladivára Libora Charfreitaga (Osaka'07) a Martiny Hrašnovej (Berlín'09). Výborne mu vyšiel aj 34. ročník Dudinskej päťdesiatky, ktorý vyhral impozantným spôsobom. Časom 3:34:38 h pokoril cenné bariéry, vytvoril nový národný rekord i rekord podujatia a zaradil sa na tretie miesto svetových historických tabuliek. V máji dosiahol ďalší výrazný úspech, keď na 11. ročníku Európskeho pohára družstiev v španielskej Murcii finišoval na 20 km časom 1:20:21 na 2. mieste.

"Najdôležitejšie boli MS. Aj keby nič iné nevyšlo, titul majstra sveta všetko zakryje. Mne túto sezónu naozaj vyšlo asi všetko, na čo som siahol. Začalo sa to v marci v Dudinciach, pokračovalo to Európskym pohárom, kde som skončil druhý na dvadsiatke, v podstate v mojej slabšej disciplíne. Zakončil to titul na MS a potom všetky tie jesenné vyhodnotenia a celoročné súťaže. Som víťaz IAAF Race Walking Challenge, to je niečo ako celkový Svetový pohár, ďalej post svetovej jednotky v chôdzi. A zadosťučinenie sú aj tieto koncoročné ankety. Mám titul najlepšieho armádneho športovca a myslím si, že budem vyššie aj v Športovcovi roka," povedal víťaz ankety.

Do budúcej sezóny má Matej Tóth jasný cieľ - uspieť na olympijských hrách. "Je to v podstate jediný cieľ na budúci rok. Aj keby sa mi nič nedarilo, tak tam mi to musí vyjsť. Urobíme všetko pre to, aby sme zopakovali formu spred Pekingu a keď sa to podarí, je veľká šanca, že aj v Riu to môže byť ďalší veľký úspech pre mňa a pre slovenskú atletiku," dodal víťaz ankety.

Druhý Marcel Lomnický obsadil na MS vo finále ôsmu priečku výkonom 75,79 m. "Som rád za toto ocenenie. Je to anketa, nedokážem ju ovplyvniť a je pocta, že si ma ľudia cenia hneď za majstrom sveta v atletike. Celý rok som trénoval, aby som uspel na MS, takže najväčšie pozitívum bolo finále v Pekingu. Chcel som hodiť osemdesiatku, čo sa nepodarilo, ale tá osmička a šesť hodov pred plným publikom je vždy skvelá atmosféra. Nikde počas roka okrem MS sa to nedá zažiť," uviedol pre TASR.

Tretiu priečku si za svoje výkony vybojovala Iveta Putalová, ktorá dostala 426 hlasov. Zároveň jasne triumfovala v kategórii prekvapenie roka s takmer stobodovým náskokom pred vytrvalkyňou Katarínou Bérešovou (139 - 48 hlasov). Najväčší úspech dosiahla na halových majstrovstvách v Prahe, kde obsadila 4. miesto v behu na 400 metrov časom 52,84 s, čím už niekoľkýkrát v sezóne zlepšila národný rekord. "Veľmi si cením umiestenie v tejto ankete. Je to pre mňa taká motivácia, že to, čo som robila, malo zmysel. V ďalšej sezóne sa to budem snažiť ešte zlepšiť. Som spokojná s uplynulou sezónou. Posunula som sa v rebríčku, uspela som na HME a verím, že to pôjde takto aj ďalej. Ale stále je čo zlepšovať," povedala pre TASR.

V kategórii mládeže triumfovala Michaela Pešková, bežkyňa na 400 m cez prekážky. Trénerom roka sa stal Matej Spišiak, ktorý má na starosti chôdzu, mládeže zase kouč Peškovej Eduard Čordáš (šprinty a prekážky). Cenu veterán roka dostal všestranný bežec Milan Beliansky z AK Veterán Bratislava. Na galavečere zároveň vymenovali troch nových členov Siene slávy slovenskej atletiky Dušana Moravčíka, Róberta Rozima a Jaromíra Šimoneka.

Výsledky ankety Atlét roka 2015:
ATLÉT ROKA - DOSPELÍ: 1. Matej Tóth (VŠC Dukla Banská Bystrica, chôdza) 589, 2. Marcel Lomnický (VŠC Dukla Banská Bystrica, kladivo) 449, 3. Iveta Putalová (BK HNTN Bratislava, 400 m) 426, 4. Lucia Hrivnák Klocová (AK ZTS Martin, 800 m) 318, 5. Matúš Bubeník (AC Stavbár Nitra, výška) 253, 6. Dana Velďáková (VŠC Dukla Banská Bystrica, trojskok) 252, ATLÉT ROKA – MLÁDEŽ: Michaela Pešková (AŠK Slávia Trnava, 400 m prek.), TRÉNER DOSPELÝCH: 1. Matej Spišiak (chôdza) 165, 2. Marcel Lopuchovský (šprinty a stredné trate) 88, 3. Radoslav Dubovský (skoky) a Pavel Slouka (stredné trate) po 22, TRÉNER MLÁDEŽE: 1. Eduard Čordáš (šprinty a prekážky) 98, 2. Radoslav Dubovský (skoky) 66, 3. Milan Sulety (viacboje, skoky) 58, PREKVAPENIE/OBJAV ROKA: Iveta Putalová (BK HNTN Bratislava, 400 m), VETERÁN ROKA: Milan Beliansky (AK Veterán Bratislava, prekážky, šprinty a diaľka), NOVÍ ČLENOVIA SIENE SLÁVY: Dušan Moravčík, in memoriam Róbert Rozim, in memoriam Jaromír Šimonek.

Prehľad doterajších víťazov ankety: 1993 - Igor Kollár (chôdza) 1994 - Róbert Štefko (dlhé behy) 1995 - Igor Kováč (60 a 110 m prek.) 1996 - Štefan Balošák (400 m) 1997 - Igor Kováč (60 a 110 m prek.) 1998 - Miroslav Vanko (dlhé behy) 1999 - Igor Kollár (chôdza) 2000 - Milan Haborák (guľa) 2001 - Milan Haborák (guľa) 2002 - Milan Haborák (guľa) 2003 - Libor Charfreitag (kladivo) 2004 - Libor Charfreitag (kladivo) 2005 - Libor Charfreitag (kladivo) 2006 - Matej Tóth (chôdza) 2007 - Libor Charfreitag (kladivo) 2008 - Libor Charfreitag (kladivo) 2009 - Martina Hrašnová (kladivo) 2010 - Libor Charfreitag (kladivo) 2011 - Dana Velďáková (trojskok) 2012 - Lucia Klocová (stredné trate) 2013 - Matej Tóth (chôdza) 2014 - Matej Tóth (chôdza) 2015 - Matej Tóth (chôdza).

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri