Športové aktuality
Podcast
4 min. čítania

Celosvetový boom vyšvihol športové lezenie až na olympijské hry

Stanislav Benčat

Počúvajte na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS

Je predsedom spolku, ktorý oslávi budúci rok sté výročie od svojho založenia. Ten spolok sa volá JAMES a združuje slovenských horolezcov a športových lezcov. O tom, čo všetko tento šport obnáša, sme sa v rámci Olympijského podcastu, ktorý vám exkluzívne prináša náš exkluzívny partner TIPOS, rozprávali s predsedom Slovenského horolezeckého spolu JAMES Antonom Pacekom.

Už od dávnych čias má ľudstvo v sebe zakorenenú vôľu posúvať limity, zdolávať zdanlivo nezdolateľné. Horolezectvo a športové lezenie patrí do tejto kategórie. Krásny, no o to viac náročnejší šport si vyžaduje nielen skvelú fyzickú, ale neraz aj psychickú pripravenosť.

Slovenskí horolezci patrili v minulom storočí k svetovej špičke, absolvovali mnohé úspešné expedície, o ktorých sa hovorí dodnes. Po zmene režimu prišiel útlm, najmä vďaka Petrovi Hámorovi však stále máme horolezca najväčších kvalít.

Do podobnej kategórie by sa radi dostali aj mladí, talentovaní slovenskí športoví lezci. Pričiniť sa o to môže aj zaradenie nového športu do programu olympijských hier. O rok v Tokiu sa totiž športové lezenie dočká prvých medailistov spod piatich olympijských kruhov. Či aj so slovenskou účasťou je zatiaľ otázne, ale nádej stále žije.

„Slovenská špička v športovom lezení je veľmi mladá. V lezení na obťažnosť či v boulderingu je na dobrej úrovni, problémom je lezenie na čas, keďže sa tejto disciplíne až tak nevenovali. Výhodou však je, že naši reprezentanti sú mladí a majú predpoklady zlepšovať sa.“

Nielen o možnostiach našich športovcov v tomto športe sa rozprával redaktor Stanislav Benčat s predsedom Slovenského horolezeckého spolku JAMES Antonom Pacekom v ďalšom Olympijskom podcaste.

Čo všetko v ňom nájdete?

Čo treba splniť, aby si niekto mohol povedať, že je horolezec? Aké sú kritériá?

Aké najväčšie úspechy dosiahli slovenskí horolezci?

Je horolezectvo a športové lezenie nebezpečný šport?

Prečo slovenskí reprezentanti musia chodiť trénovať do zahraničia?

Na akej úrovni je športové lezenie na Slovensku?

V ktorej krajine zažilo za posledné roky najväčší rozmach?

Aké disciplíny čakajú na pretekárov v Tokiu?

Udrží sa športové lezenie v programe olympijských hier?


Olympijský podcast každý utorok a štvrtok! 

Vo štvrtok si vo svojich podcastových aplikáciách nájdete Olympijský podcast so športovcami, trénermi či inými zaujímavými osobnosťami zo sveta športu.

Vypočujte si predchádzajúci olympijský podcast

Spravodajská rubrika "TalkSport" vychádza pravidelne vždy v utorok ráno.

Vypočujte si najnovší TalkSport

 Všetky podcasty


Počúvajte na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS

Vo svojej aplikácii, cez ktorú chcete podcast počúvať, zadajte názov „Olympijský podcast", nastavte si automatické odoberanie a každý týždeň vo štvrtok môžete počúvať rozhovory so zaujímavými ľuďmi o zaujímavých témach z oblasti športu. Vždy v utorok ráno zas na vás čaká pravidelná spravodajská rubrika „TalkSport", v ktorej analyzujeme všetko, čo sa udialo v slovenskom športe za uplynulý týždeň.

Mobilné telefóny s operačným systémom iOS majú predinštalovanú aplikáciu Apple Podcasts, telefóny s operačným systémom Android ponúkajú množstvo bezplatných aplikácií na počúvanie podcastov (Google PodcastsSpotify...). Olympijský podcast je možné počúvať aj cez počítač, napr. na Soundcloud

Ďakujeme podcastovému štúdiu Podcaster za poskytnutie priestorov na nahrávanie Olympijského podcastu. Viac info a prenájom štúdia na www.podcaster.sk

 

Adventný kalendár 2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV