Športové
4 min. čítania

Chodec Matej Tóth vybojoval na ME v Zürichu striebornú medailu na 50 km

TASR
Matej Tóth Matej Tóth oslavuje striebornú medailu v chôdzi mužov na 50 km na 22. majstrovstvách Európy v atletike v Zürichu.
Foto
TASR/AP

Zürich 15. augusta (TASR) - V chôdzi na 50 km striebornú medailu pre slovenskú atletiku vybojoval na ME v Zürichu Matej Tóth v národnom rekorde 3:36:21. Titul majstra Európy, už tretíkrát v kariére, putoval do Francúzska zásluhou Yohanna Diniza so svetovým rekordom 3:32:33, tretí skončil Rus Ivan Noskov 3:37:41. Do cieľa došli aj ďalší dvaja slovenskí atléti, obaja v osobných rekordoch, 19. Dušan Majdán 3:53:26 a 24. Martin Tišťan (obaja SR) 4:06:11.

"Zdá sa mi, že snívam," povedal v cieli Matej Tóth. "Bolo to úžasné, vo výsledkoch, výkone i v atmosfére, aká nás hnala na trati vpred. Takúto som nikdy v živote nezažil. Mňa povzbudzovalo množstvo našich fanúšikov, bežali popri mne, dodávali mi krídla, prežíval som najkrajšie podujatie v živote. Veľmi ma motivovali, najmä v záverečných ôsmich kilometroch som ich energiu potreboval, chcem sa im zo srdca poďakovať."
      
Rusi Ryžov a Noskov vystrelili po štarte o 9.00 ako rakety, za nimi Francúz Diniz, a Matej Tóth spolu s Poliakom Sudolom, ku ktorým sa pripojil vlaňajší majster sveta Ír Heffernan, takýto obraz sa naskytol v samom úvode päťdesiatky. Netradične skoro sa štartovné pole roztrhalo a vytvorili skupinky, ktoré sa snažili navodiť pre seba optimálny rytmus krokov. Počasie bolo vlhké, zamračené, trať mokrá od dažďa.
      
Rusi vyžarovali zo seba sebavedomie, taktiež Diniz, ktorý sa k nim pripojil pred 10. km, no aj Matej Tóth. Pôsobil pokojne, rozvážne a presne sa držal taktiky, ktorú si stanovil. Na 10. km viedla dvojica Rusov s Dinizom , za nimi pochodovala ďalšia pätica s Ukrajincami Hlavanom, Kazaninom, Poliakmi Nowakom, Augustinom a Rusom Jargunkinom.
      
Po 10. km sa odhodlal k trháku obhajca titulu Diniz, trpezlivosť stratil aj Heffernan a začal stíhať vedúcu trojicu sám. Spolu si už na chrbát nedýchali ani Rusi, Noskov spomalil a čelo pretekov sa natiahlo. Studený dážď postupne hustol, sprchy na osvieženie chodci nepotrebovali. Podľa medzičasu na 20. km bolo zrejmé, že tempo neustáva, dokonca sa zrýchlilo, na 5. mieste Matej Tóth strácal na špičku 44 sekúnd.
      
Diniz, Ryžov, Heffernan, Noskov vytvorili dve dvojičky na čele a za nimi ako tieň sa držal Matej Tóth. Francúz Diniz dokonca zrýchlil a vytvoril si rýchlo aj náskok. Na 30. km sa slovenská nádej posilnila, Tóth sa posunul na 4. miesto za Ryžova, Diniza a Noskova. Na 36. km opäť nastúpil Diniz a skúsil sa od Ryžova nadobro odpútať. Napokon sa ukázalo, že to bol únik rozhodujúci. To však už Matej Tóth pochodoval tretí spolu s Noskovom a vyzeral neustále dobre.
      
Pred 46. km sa prehnal Tóth cez unaveného Rusa Ryžova a bolo jasné, že sa zrodí jeho najväčší úspech v kariére. Len jediný chodec bol od neho lepší, tridsaťšesťročný Diniz sa v cieli radoval už z tretieho zlata na ME, po triumfoch v rokoch 2006 a 2010. Strieborný Matej Tóth si záver užíval a na konci sa 'obliekol' do slovenskej zástavy.

V histórii samostatnej slovenskej atletiky sme nazbierali tri medaily, po zlate kladivára Charfreitaga v Barcelone'10, striebre kladivárky Hrašnovej v Helsinkách'12 pridal ďalšie striebro Matej Tóth. Vo svojej piatej päťdesiatke v kariére na vrcholnom podujatí zverenec Mateja Spišiaka v Dukle Banská Bystrica konečne prenikol na medailový stupeň, na OH'2012 v Londýne bol siedmy, vlani na MS v Moskve piaty. Čas Mateja Tótha 3:36:21 sa zaradil v historických svetových tabuľkách na 10. miesto, od ME v Zürichu v nich ako maják svieti výkon Diniza 3:32:33, keď predchádzajúcu métu Rusa Nižegorodova (11. mája 2008 v ruských Čeboksaroch 3:34:14) prekonal až o 1:41 min.
      
Osobný rekord si výrazne zlepšil o vyše štyri minúty aj na 19. mieste Dušan Majdán na 3:53:26 a do cieľa s vypätím všetkých síl došiel nováčik Martin Tišťan, taktiež v osobnom maxime 4:06:11, keď svoju hrancu možností zlepšil o takmer dve minúty.
      
Dovedna došlo do cieľa 26 chdocov, päť sa vzdalo, troch diskvalifikovali.
      
Výsledky:
50 km chôdza: 1. Diniz (Fr.) 3:32:33, 2. Matej Tóth (SR) 3:36:21, 3. Noskov 3:37:41, , ...19. Dušan Majdán 3:53:26, 24. Martin Tišťan (obaja SR) 4:06:11