Športové aktuality
Podcast
3 min. čítania

Dá sa predávkovať viagrou? Zakážu synefrín až po smrteľnom prípade? Výživové doplnky II.

Stanislav Benčat, Milan Sedliak

Počúvajte zadarmo na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS

„Zakázaný v celej Európe už je napríklad efedrín. To sme prevzali z Ameriky, kde naň pár ľudí zomrelo. Sinefrín sa ťažko vstrebáva, vždy sa kombinuje kofeínom, aby vôbec účinkoval. Veľmi tvrdo povedané, čakáme, kým niekto na sinefrín zomrie, až potom sa zakáže. Stimulácia môže byť aj dlhodobá. Príklad je ženšen, ktorý je adaptogénny, aj ním sa ale dá predávkovať. Nemá okamžitý účinok, že mi búši srdce, ale je to príprava na stres. No a potom je tu ešte roborantia – dobre sa naraňajkuj – tými sa ťažšie predávkujeme.“

Podcast Čo chutí zdraviu sa po druhý raz ponoril do sveta doplnkov výživy. Doktor Ján Čulý nás pred nedávnom previedol svetom výroby, rozdelenia a užívania doplnkov výživy. Pri téme čiastočne zostaneme, ale posunieme ju smerom k bežným užívateľom, ako aj športovcom. Budeme sa venovať problematike dopingu, otázkam legislatívy. Moderátor Stano Benčat a jeho odborný parťák Milan „Docent“ Sedliak privítali hneď dvojicu hostí.

Prvým bol absolvent štúdia farmácie Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského Jaroslav Tóth, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Katedre farmakognózie a botaniky Farmaceutickej fakulty UK, pričom sa špecializuje najmä na liečivé rastliny. Ako externý expert dlhodobo spolupracuje s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Partnera do debaty mu robil Ing. Tomáš Pagáč, PhD. Absolvent Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU. Zamestnanec Antidopingovej agentúry SR, kde v súčasnosti vedie oddelenie testovania a prevencie. Rovnako tak pracuje ako dopingový komisár.

Čo všetko nájdete v ďalšom podcaste Čo chuti zdraviu, ktorý sa opäť zameral na tému doplnkov výživy?

  • Aký je rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom?
  • Je rozdiel medzi vitamínom C z lekárne a z drogérie?
  • Ktoré výživové doplnky sú nebezpečné?
  • Čo obsahujú predtréningové pumpy?
  • Aký je rozdiel medzi synefrínom a metylsynefrínom?
  • Ktorá látka je zakázaná v celej Európe?
  • Čo spája športovcov s obéznymi ľuďmi?

Počúvajte predchádzajúci podcast


Počúvajte zadarmo na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS 

Ako počúvať podcasty?

Vo svojej aplikácii, cez ktorú chcete podcast počúvať, zadajte názov „Olympijský podcast", nastavte si automatické odoberanie a každý druhý týždeň môžete počúvať podcast Čo chutí zdraviu. 

Mobilné telefóny s operačným systémom iOS majú predinštalovanú aplikáciu Apple Podcasts, telefóny s operačným systémom Android ponúkajú množstvo bezplatných aplikácií na počúvanie podcastov (Google PodcastsSpotify).

Ďakujeme podcastovému štúdiu Podcaster za poskytnutie priestorov na nahrávanie Olympijského podcastu. Viac info a prenájom štúdia na www.podcaster.sk

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV