Športové aktuality
5 min. čítania

Deväť olympionikov je na týždňovom liečebnom pobyte v Dudinciach, ktorý im venovala Nadácia SOV, absolvujú aj spoločenský program a v Šahách besedovali s deťmi

Katarína Feketeová, Angelika Révészová

DUDINCE + ŠAHY 11. februára (fek, rév) – Nadácia Slovenského olympijského výboru (SOV) vlani pred Vianocami v rámci svojho projektu Olympijské srdce pre seniorov venovala viacerým slovenským olympionikom, predovšetkým v seniorskom veku, týždňové liečebné pobyty v Kúpeľoch Dudince.

V súčasnosti, konkrétne od 7. do 13. februára, sa realizuje prvý z dvoch turnusov, na ktorom sa zúčastňujú bývalí atléti Juraj Benčík (účastník OH 1980 v chôdzi, ako tréner svetového mena bol potom na ďalších 8 OH), Anna Chmelková (účastníčka OH 1968 v behu na 400 m, majsterka Európy), Eva Šuranová  (účastníčka OH 1972 a 1976, v Mníchove 1972 bronzová v skoku do diaľky, medailistka z ME), Jozef Plachý (účastník OH 1968 – piaty v behu na 800 m, OH 1972, 1976 a 1980 – šiesty v behu na 1500 m, vicemajster a halový majster Európy) a Peter Tichý (účastník OH 1996 a 2000 v chôdzi), hádzanárka Mária Ďurišinová (účastníčka OH 1988 – 5. miesto, vicemajsterka sveta), futbalisti Anton Urban (kapitán strieborného družstva na OH 1964) a Jaroslav Boroš (účastník OH 1968) i basketbalista Justín Sedlák (účastník OH 1976 – 6. miesto, medailista z ME). Ich dočasným domovom sa stal Liečebný dom Rubín.

BOHATÝ STREDAJŠÍ  PROGRAM V ŠAHÁCH A V BERNECEBARÁTI

Olympionici na záver besedy v Šahách.
Foto
PETER PÁSTOR

Deviati slovenskí olympionici sa v Dudinciach v súčasnosti predovšetkým regenerujú, ale popri tom absolvujú aj spoločenský program. Najmä v stredu 10. februára bol bohatý. Naši známi športovci vycestovali do Šiah, kde tamojší Olympijský klub (OK) Alojza Szokolyiho zorganizoval priateľské stretnutie s nimi. Privítanie predsedom OK A. Szokolyiho Šahy Františkom Révészom a primátorom mesta Šahy Štefanom Gregorom sa uskutočnilo v sieni Mestského úradu. Následne sa v divadelnej sále sa uskutočnila beseda pod taktovkou paralympijského víťaza v stolnom tenise Ladislava Gáspára, člena miestneho OK.

Mária Ďurišinová.
Foto
PETER PÁSTOR

V sále bolo 180 žiakov zo základných a stredných škôl v Šahách. Po dvojhodinovej besede odchádzali s úsmevom a nadšení z toho, že sa mohli stretnúť s významnými hosťami. Olympionici sa im predstavili, odpovedali na ich otázky a v príjemnej atmosfére oživili svoje zážitky a prezentovali skúsenosti z olympijských hier aj zo športu ako takého. Zaujali tam najmä slová Juraja Benčíka, ktorý v minulosti viedol celú garnitúru slovenských chodcov svetovej špičky: „Šport je pre mňa náboženstvo, životná filozofia, ktorá je spojená so slovami ako priateľstvo, tolerancia, fair play a je to aj možnosť vidieť svet. Šport mi dal všetko, čo som v živote potreboval.“

Jozef Plachý.
Foto
PETER PÁSTOR

Po obede sa hostia presunuli k miestnej synagóge, kde  položili veniec k pamätnej tabuli vôbec prvého olympionika zo Slovenska, rodáka z Hronca Alojza Szokola (účastník OH 1896 v Aténach, tretí v behu na 100 m), ktorý pôsobil aj v Šahách. Vedúci mestského múzea Tibor Pálinkás im v krátkosti predstavil mesto a priestor, kde sa nachádza pamätná stena významných osobností Šiah (okrem iných aj pamätná tabuľa slávneho futbalistu a najmä trénera Ferdinanda Daučíka).

Ďalším bodom programu bola návšteva pamätného domu Alojza Szokola v maďarskej obci Bernecebaráti. Našich olympionikov tam pozdravil bývalý starosta, učiteľ telesnej výchovy László Kertész. Spoločne sa presunuli aj k hrobu Alojza Szokolyiho. Riaditeľka miestnej základnej školy, ktorá je po ňom pomenovaná (patrí medzi 28 škôl v Maďarsku, pomenovaných po niektorom zo známych olympionikov), ich pozvala na malé občerstvenie do klubovne školy.

VEČERNÉ SPOLOČENSKÉ POSEDENIE V DUDINCIACH

Spoločná fotografia zo spoločenského posedenia v Dudinciach.
Foto
KATARÍNA FEKETEOVÁ

V stredu večer prijal deväť slovenských olympionikov v hoteli Minerál v Dudinciach predseda správnej rady Nadácie SOV Anton Siekel. Na spoločenskom posedení sa zúčastnili aj primátor mesta Dudince Dušan Strieborný, generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince a.s., Slavomír Brza a člen správnej rady Nadácie SOV  Gábor Ásványi.

Posedenie bolo spojené aj s ochutnávkou vín. Prebiehalo vo veľmi priateľskej atmosfére. Olympionici si zaspomínali na rôzne nielen športové, ale aj mimošportové historky z čias svojej športovej kariéry. Ich spomienky neraz vyvolali úsmev na tvárach prítomných. Na záver sa v mene všetkých olympionikov predsedovi správnej rady Nadácie SOV Antonovi Siekelovi poďakoval Juraj Benčík. Ocenil krásnu myšlienku nadácia v podobe venovania liečebných pobytov pre olympionikov ako konkrétny prejav záujmu o športových reprezentantov aj dávno po skončení ich športovej kariéry.

Juraj Benčík.
Foto
PETER PÁSTOR

Juraj Benčík spoločne s Justínom Sedlákom na posedení odovzdali upomienkový darček primátorovi Dudiniec Dušanovi Striebornému - zarámované a vlastnoručne podpísané poďakovanie. Ako nasvedčuje aj fotografia, atmosféra tohto stretnutia bola veľmi príjemná.


DRUHÝ TURNUS SA USKUTOČNÍ V MARCI

Prvý turnus našich olympionikov v Dudinciach sa skončí v sobotu 13. februára. Druhý sa uskutoční v termíne 7. – 13. marca. Do Liečebného domu Rubín vtedy zavítajú bývalé športové gymnastky Marianna Némethová-Krajčírová a Zdenka Jánošová-Bujnáčková, futbalisti Anton Švajlen a Ľudovít Cvetler, bežec na lyžiach Rudolf Čillík, sánkarka Mária Jasenčáková, zjazdárka Janka Gantnerová, atlét Štefan Malík a biatlonistka Marcela Pavkovčeková.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri