Športové aktuality
4 min. čítania

Na štarte Devín – Bratislava olympijský medailista, politici i muž, ktorý bežal už v roku 1982

TS/Gabriel Bogdányi
Štvorica bežcov tesne pred cieľom minuloročného „pandemického“ ročníka, ktorý sa uskutočnil v novembri len symbolickým behom z Devína do Bratislavy.
Foto
JÁN LUKY

Bežci na Národný beh Devín - Bratislava ani po covidovej pandémii nezanevreli. Hoci naposledy sa bežal klasicky s masovým štartom pod devínskym bralom a cieľom v centre Bratislavy už pred vyše tromi rokmi, na 74. ročník v nedeľu 9. októbra sa ich hlásia stovky.

Týždeň pred štartovým výstrelom bolo prihlásených vyše 1200, dokonca okrem Slovenska aj z ďalších 11 krajín (Rakúsko, Česko, Gruzínsko, Taliansko, Kolumbia, Fínsko, Poľsko, Slovinsko, JAR, Ukrajina).

REGISTRÁCIA

Na jednom z klenotov slovenskej histórie aj elita

Július Lanátor na Devín - Bratislava
Július Lanátor nechýbal na Národnom behu Devín – Bratislava od roku 1982, bol aj jeden zo štvorice, ktorá vlani symbolicky absolvovala 73. ročník.
Foto
JÁN LUKY

Najstaršie slovenské bežecké (zároveň aj športové) podujatie, jeden z klenotov našej modernej histórie, prežilo turbulentné časy počas II. svetovej vojny, éry komunizmu i nedávnej pandémie. Napriek tomu je však stále v bežeckom kalendári a záujem o štart na ňom neutícha.

V nedeľu o 10.00 h si chcú atmosféru tohto jedinečného podujatia vychutnať nielen rekreační a príležitostní bežci, ale aj slovenská elita, keďže TIPOS Národný beh Devín – Bratislava bude aj 14. kolom Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu 2022.

Prihlásení sú napríklad tohtoročný majster SR na 10 000 m na ovále Radovan Tomeček, tretí muž priebežného poradia BP SAZ Marek Lenčéš, talentovaný 20-ročný Michal Staník, juniorský slovenský rekordér v cestnom behu na 10 km účastník vlaňajších ME v cezpoľnom behu, takisto aj Ondrej Kubo, nielen výborný bežec, ale i špičkový triatlonista, majster sveta 2022 v strednom duatlone. Mimochodom, posledný slovenský víťaz Národného behu Devín – Bratislava bol v roku 2008 Miroslav Vanko, ktorý vtedy vyhral rekordný šiesty raz.

Na TIPOS Národný beh Devín – Bratislava nebudú chýbať ani poprední slovenskí bežeckí veteráni a dlhoroční účastníci pretekov Viliam Novák, Viliam Nagy, Ladislav Sventek, Miroslav ĎuračkaJúlius Lanátor, ktorý na podujatí štartoval nepretržite od roku 1982. Práve posledný spomenutý sedemdesiatnik bol vlani na konci novembra jedným zo štvorice, ktorá oficiálne absolvovala trať z Devína do Bratislavy, pričom každý bežec symbolicky zastupoval jedného z kvarteta hlavných organizátorov – STaRZ, SAZ, SOŠV a Be Cool.

V ženskom štartovom poli tohtoročného Devína figuruje napríklad bývalá slovenská šampiónka v maratóne Lucia Vlčáková, celková víťazka BP SAZ 2020 Radka Roháčová, jej klubová kolegyňa z AK ZVP Lučatín Kristína Resslová či Kristína Doricová, bojujúca o miesto v TOP 10 v BP SAZ. Slovenská bežkyňa (Katarína Berešová, v súčasnosti Pejpková) vyhrala „Devín“ naposledy v roku 2014. Rekordérka v počte triumfov (až sedem!) je Alena Močáriová.

ŠTARTOVÁ LISTINA

Devín - Bratislava prilákal aj osobnosti

Príležitosť bežať na najstaršom slovenskom športovom podujatí si už tradične nenechajú ujsť bývalí poprední športovci. V zozname prihlásených je bronzový z OH 2000 v Sydney vo vodnom slalome a v súčasnosti riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík, nechýba ani bývalá špičková československá a slovenská moderná päťbojárka Elena Malíková.

Zo sveta politiky si takmer 12-kilometrovú trať hodlajú otestovať tradičný účastník „Devína“, europoslanec Ivan Štefanec a súčasný podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel.

TIPOS Národný beh Devín – Bratislava organizuje Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava v spolupráci s agentúrou Be Cool, Slovenským atletickým zväzom a Slovenský olympijským a športovým výborom.

Predbehnite olympijského víťaza

Tohtoročná edícia podujatia ponúkne i zaujímavú výzvu. Kto sa postaví na štart "Malého Devína", môže získať skalp olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha v projekte "Predbehni olympijského víťaza Mateja Tótha“. Beží sa na 2,7 km merajúcej trati spod mosta Lanfranconi do centra Bratislavy. "Veľmi rád som prijal úlohu ambasádora Malého Devína a dúfam, že tým pomôžem prilákať na štart čo najviac detí a mladých ľudí. Je dôležité, aby pochopili že beh a pohyb ako taký je skvelý a vyvoláva pozitívne emócie,“ povedal Matej Tóth.

Do cieľa pri Propelleri pobeží tempom 5 minút na kilometer, čiže v cieli by mal byť za 13:30 min. Kto to zvládne skôr, bude sa môcť pýšiť skalpom olympijského víťaza. "Prinesiem si aj zlatú medailu z Ria a budeme sa môcť v cieli spolu s deťmi odfotiť. Verím, že aj tento zážitok bude pre mnohé z nich motivácia, aby pravidelne športovali,“ dodal Tóth, ktorý absolvuje za osem dní už tretie bežecké preteky.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV