SOŠV
Bratislava
10 min. čítania

Domáce ohlasy a dozvuky rozhodnutia o preložení OH v Tokiu na budúci rok

TASR
Príprava športovcov na Tokio - to platí aj na strelkyňu Danku Bartekovú - sa predĺži až do ďalšieho roka.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Reakcie slovenských športových osobností na odloženie olympijských a paralympijských hier v Tokiu na rok 2021.

Anton Siekel, prezident Slovenského športového a olympijského výboru (SOŠV): "Ja osobne aj SOŠV, a hádam môžem hovoriť aj za športovcov, vítame toto rozhodnutie, pretože prináša istotu do tohto ťažkého obdobia. Nikto nepochyboval, že by sme neposlali našich športovcov do rizikového prostredia, ale bál som sa, že nebudú mať rovnaké podmienky na prípravu. Na budúci rok to budú mať organizátori veľmi ťažké, aby našli termín, a nezávidím im, ale verím, že sa podarí nájsť kompromis a OH budú sviatok športu, pretože to je ich účel. Dúfam, že budú zároveň signálom, že sa nám podarilo prekonať tento ťažký rok."
      
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru:
"Dobrou správou je, že hry nezrušili, iba odložili o jeden rok. Dôležitou informáciou bude, či zostane v platnosti kvalifikačný systém a iba dobehnú tie podujatia, ktoré zrušili, alebo sa bude vytvárať nový. Zatiaľ nikto nevie, kedy sa obnoví športový život. Treba byť trpezlivý. Športový svet sa musí upokojiť, nič zásadné sa nedeje, ak budú hry o rok. Treba veriť, že o rok sa nebude musieť opäť pristúpiť k scenáru, že sa hry odložia, čo teraz ešte nikto nemôže vylúčiť. Olympijské a paralympijské hry 2021 v Tokiu majú byť dôkazom, že svet dokáže zvládnuť aj takéto epidémie."
      
Peter Korčok, prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a viceprezident SOŠV: "V súčasnej dobe je odklad určite správnym rozhodnutím. Najdôležitejšie je zdravie. Atletický svet potrebuje nielen konanie hier, ale aj to, aby sa športovci mohli na podujatie nerušene pripravovať a aby mali všetci na prípravu rovnaké podmienky. Veď miestenku na hry stále nemalo takmer 50 percent športovcov. Bolo by nespravodlivé, ak by niektorí mali šancu sa kvalifikovať a iní nie. Jedna vec, ktorá mala zásadný vplyv na odloženie olympiády, je pandémia koronavírusu. Druhá vec, ktorá podľa mňa tiež zavážila, bolo to, aby mali všetci športovci rovnaké podmienky na prípravu a rovnakú šancu kvalifikovať sa do Tokia, aby nedošlo k narušeniu integrity jednotlivých športov. Každý športovec, ktorý sa pripravuje na olympiádu, čo je absolútny vrchol jeho snaženia, potrebuje vedieť reálny termín, na kedy sa má nachystať. Krátkodobé posuny tokijských hier o 30 či 45 dní, ako sa pôvodne uvažovalo, by znamenali len ďalšiu neistotu v dobe, keď sa situácia dramaticky mení zo dňa na deň. K odloženie hier o rok prispel aj tak zo strany medzinárodných športových federácií, národných olympijských výborov a športovcov.“

Roman Buček, športový riaditeľ SOŠV: "Vývoj v posledných dňoch spel k tomuto rozhodnutiu. Začali sa ozývať veľmi významné subjekty, či už národné športové zväzy silných krajín, alebo olympijské výbory. Po veľmi dôkladnom zvážení to dospelo do tohto rozhodnutia."

Matej Tóth, obhajca zlata z OH 2016 v chôdzi na 50 km: "Rozhodnutie posunúť hry je najlepšie pre väčšinu ľudí v športovom hnutí a záujmy jednotlivca musia ísť bokom pre dobro väčšiny. Hoci pre mňa to nie je dobré. Nevidím veľmi optimisticky, že by som mal absolvovať ešte ďalšiu prípravu a predĺžiť si kariéru o rok. Nehovorím ešte definitívne, že končím. Chcem si to prebrať s mojím zamestnávateľom VŠC Dukla Banská Bystrica. Rozhodnutie neurobím sám. Pokúsim sa udržať sa ešte v nejakej základnej forme, aby som prípadne mohol zareagovať ešte nejakým štartom. Je tu ešte veľa premenných, preto by som nechcel všetko len tak zavesiť na klinec. Rozhodnutie chcem prijať v inom rozpoložení, v akom som teraz."

Danka Barteková, olympijská medailistka v streľbe a členka MOV i komisie športovcov MOV: "Samozrejme, toto rozhodnutie vítam ako športovkyňa aj zástupkyňa športovcov z dvoch dôvodov. Jednak si uvedomujem, že treba ochrániť zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov a v druhom rade, olympiáda by mala byť férová pre všetkých. Športovci by mali mať adekvátny čas na prípravu a som rada, že aj na základe hlasov športovcov sa MOV takto rozhodol."

Erik Vlček, rýchlostný kanoista a trojnásobný olympijský medailista v K4: "Tešili sme sa na olympiád. Rok dobre odštartoval, začali sme sa pripravovať v zahraničí, ale potom sme si uvedomili, že olympiáda asi nebude a už sme to tušili, teraz je to definitívne. Nič iné nám neostáva, len byť pozitívne naladení a vydržať ešte rok. Ja to určite nevzdám, toto mala byť moja posledná olympiáda, ale ešte rok to zvládnem."

Zuzana Rehák Štefečeková, strelkyňa a dvojnásobná olympijská medailistka: "Momentálne prežívam fázu šoku. Dúfala som, že ak by sa to podarilo zorganizovať tento rok, bolo by to takým svetlom na konci tunela, kvôli tomu, čo sa deje vo svete. Ja už som kvalifikovaná, už som sa mala celú sezónu iba pripravovať. Viem však, že veľa športovcov nie je kvalifikovaných a nemajú ani vhodné podmienky. Nikto nevie, dokedy bude trvať táto situácia. Z rozumového hľadiska je to dobré rozhodnutie, musím sa s tým však vyrovnať emocionálne."

Peter Gelle, rýchlostný kanoista: "Je to jednoznačne správne rozhodnutie. Situácia vo svete sa nezlepšuje, skôr naopak, takže sa nedalo čakať, že by sa to z mesiaca na mesiac zlepšilo. Navyše, v športe treba čas na prípravu a teraz by to nebolo fér. Nechápem, prečo sa s týmto rozhodnutím tak dlho čakalo."

Alexander Slafkovský, vodný slalomár: "Už som sa na to psychicky pripravoval, otázka bola, kedy to oficiálne odložia. Z môjho pohľadu budeme mať aspoň o to viac času na prípravu. Určite to bolo správne rozhodnutie, nebolo by to fér a bolo by tam riziko pre zdravie ľudí."

Jakub Grigar, vodný slalomár: "Myslím si, že situácia je veľmi vážna. Vírus sa poriadne rozšíril, takže je to správne rozhodnutie. Navyše, veľa tímov sa vyjadrilo, že nechce vystaviť športovcov a ich rodiny takému riziku a nepošle ich do Tokia. To by bola veľká škoda a koniec koncov, je to v pohode, keď sa to odloží o rok."

Barbora Mokošová, športová gymnastka: "Pre mňa preloženie olympiády nie je veľký šok, bola som na to celkom pripravená. Myslím si, že je to v momentálnej situácii najlepšie riešenie. Veľmi veľa športovcov sa ešte nekvalifikovalo a nemá miestenku. Všetky športoviská sú zatvorené. Nedá sa športovať, všetky podujatia sa rušia. Momentálne je koronavírus tak rozšírený, že by olympijské hry neboli bezpečné. Vnímam to ako správne rozhodnutie."

Ján Volko, šprintér: "Veľmi ťažko sa mi to teraz ešte hodnotí vzhľadom na to, že rok 2021 je ešte veľmi ďaleko. Máme tam dva vrcholy – majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy. Bude tam dosť podujatí a neviem, ako sa budú riešiť majstrovstvá sveta v Eugene. Bude to veľmi zaujímavé, ale v každom prípade je to smutné. Lepšie nech sa olympiáda uskutoční o rok, o dva, ako vôbec."

Richard Tury, skejtbordista: "Odloženie olympijských hier je rozumný krok z hľadiska toho, čo sa deje vo svete. Momentálne nemá takmer žiadny športovec kde trénovať, všetci musia ostať doma. Ak sa hry presunú o rok, bude to olympiáda, ako ju každý pozná."

Patrik Jány, strelec: "Chvíľku z toho ešte budem smutný. Mala to byť moja premiéra a veľmi som sa tešil. Je to však určite správne rozhodnutie vzhľadom na aktuálnu situáciu. Máme ďalší rok na prípravu, tak sa ho pokúsim využiť čo najlepšie."

Alexandra Longová, lukostrelkyňa: "Odloženie OH 2020 som trochu predpokladala. Študovala som biológiu a viem, že zbaviť sa takéhoto globálneho vírusu nie je jednoduché. Dúfala som, že organizátori budú súcitiť so športovcami, ktorí sa nemôžu pripravovať a zaistia, aby všetci mali férové podmienky na prípravu. Určite som pokojnejšia, keďže viem, že v týchto podmienkach by som nemohla trénovať naplno. Pokojnejšia budem, aj čo sa týka kvalifikačného procesu."

Natália Přidalová (Dubovcová), reprezentantka SR v plážovom volejbale: "Situácia sa teraz menila každým dňom, pred týždňom to vyzeralo úplne inak než teraz. Keď už bude všetko potvrdené, jasné a pevné, tak si sadneme a preberieme nejaký plán. Uvidíme tiež, ako na to zareaguje FIVB."
     

Andrea Štrbová, reprezentantka SR v plážovom volejbale: "Určite to zmenilo naše plány. Od začiatku sme boli dohodnutí na štyri roky - do olympiády, takže si teraz musíme ako tím sadnúť a všetko prehodnotiť. Potom uvidíme, čo ďalej a ako to naplánujeme - ak sa to vôbec dá, v tejto dobe ešte niečo plánovať."

Martin Pupiš, šéftréner Slovenského atletického zväzu: "Presun olympijských hier je nová situácia, keďže MOV ponúkol za posledné tri dni už tretiu verziu a dnes oznámili, že hry presúvajú na budúci rok. Samozrejme, je to vysoko neštandardná situácia, takže sa snažím pochopiť aj názorový vývoj v MOV. Rozhodnutie berieme ako fakt, s ktorým začneme pracovať, aj keď teraz máme asi dostatok času na ďalší postup. Uvidíme, čo povedia Svetová atletika a Európska atletika k budúcemu roku. Neviem si predstaviť, že by boli v jednom roku okrem olympiády aj halové ME, halové MS, MS a možno aj ME. Zrušením OH v tomto roku akoby atletická sezóna 2020 úplne padla. Pre mňa trochu nesystémovo, možno unáhlene, ale je to realita, ktorú musíme prijať a spracovať. Keď WA a EA určia svoju stratégiu na rok 2021, potom sa budeme môcť rozhodnúť aj my, čo ďalej."
      

Spustenie samostatnej programovej služby Šport RTVS odložili na neurčito

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odkladá na neurčito spustenie samostatnej programovej služby Šport. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková s tým, že plány skomplikovala pandémia nového koronavírusu a postupné rušenie veľkých športových udalostí tohto roka. Rozbehnuté práce, ktoré súviseli s prípravou nového vysielacieho okruhu, chce však RTVS dokončiť v maximálne možnej miere.

V pôvodne uvažovanom termíne plánovala RTVS športový program spustiť pred začiatkom majstrovstiev Európy vo futbale. V prípade, že by slovenskí futbalisti na turnaj nepostúpili, boli alternatívou pre začiatok vysielania olympijské hry v Tokiu, ktoré sa mali začať 24. júla. Futbalové ME už preložili na leto 2021 a v utorok Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodol aj o odložení OH v Tokiu na budúci rok.

"V čase vrcholiacich príprav na vznik Športu, keď sú rozbehnuté stavebné práce, technologické obstarávania, skladba programu, nákup licencií a výberové konania na nových ľudí, sme sa dostali do obrovskej neistoty. V tejto chvíli by bolo maximálne nezodpovedné oznámiť konkrétny termín spustenia nového okruhu a vstupovať do ďalších finančných záväzkov," vysvetlil šéf športovej sekcie RTVS Matej Hajko. Ako tvrdí, nikto nevie predpovedať, ako sa situácia okolo nového koronavírusu vyvinie a kedy začne šport na Slovensku a vo svete naplno fungovať. "Keď bude jasné, že je to procesne, finančne a personálne reálne, tak prípravy opäť rozbehneme," deklaruje Hajko.

RTVS však chce rozbehnuté práce dokončiť v maximálnej možnej miere. Týka sa to rozširovania vysielacích priestorov i zázemia pre redakciu. "Využijú sa v prospech efektívneho fungovania celej inštitúcie," poznamenal Hajko.

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri