Baku / XV. letný EYOF
6 min. čítania

Druhý súťažný deň na EYOF v Baku: Piate miesto v zápasení, plavci s osobnými rekordmi a atléti vo finále!

Viktória Forster sa obsadila v rozbehoch celkové 7. miesto a postúpila do zajtrajšieho finále.
SOŠV - Andrej Galica

Druhý deň XV. letného Európskeho festivalu mládeže sa niesol v znamení atletiky, plávania a zápasenia. Čoho sme dnes boli svedkami?

Piate miesto je pre Annu Pollákovú motiváciou

V aréne Heydar Aliyev Arena sa dnes zápasilo voľným štýlom aj gréckorímskym. Vo voľnom štýle v kategórii -46 kg dievčat Slovensko reprezentovala Anna Polláková. V kvalifikácii sa postavila proti Rumunke Antucovej, ktorej podľahla na technickú prevahu 0:10. „Anna bojovala, avšak, bohužiaľ, fyzicky silnejšia Rumunka jej nedala šancu,“ vyjadril sa po zápase jej tréner Attila Gaál.

Antucová v ďalšom kole porazila Matyiovú z Maďarska, vďaka čomu sa naša zápasníčka dostala do repasáže. V boji o bronz sa stretla práve s porazenou Matyiovou, ktorú sa jej však zdolať nepodarilo a prehrala 0:10. „Z podujatia si však odnášame krásne 5. miesto. Anna je ešte mladá a v tejto vekovej kategórii má ešte rok, takže ideme ďalej. 5. miesto je tou najlepšou motiváciou do budúcnosti,“ zhodnotil tréner účinkovanie mladej Slovenky na podujatí.

Celkové poradie (13 účastníkov): 1. Antucová (Rum.), 2. Shirinová (Azerb.), 3. Matyiová (Maď.) a Pertsavová (Biel.), 5. Anna Polláková (SR)

Anna Polláková obsadila na EYOF 2019 v Baku 5. miesto.

Okrem nej sa v gréckorímskom zápasení v kategórii -60 kg chlapcov predstavil Mátyás Szeiler, ktorý obsadil 24. miesto.

Celkové poradie (24 účastníkov): 1. Jafarov (Azerb.), 2. Gigiev (Rus.), 3. Muraška (Bielorus.), a Broladze (Gruz.), … 24. Mátyás Szeiler (SR)

Zajtra sa v aréne uskutočnia posledné zápasnícke súboje na EYOF-e, v ktorých sa predstavia aj naši športovci. V gréckorímskom štýle v kategórii -65 kg sa bude zápasiť Ladislav Huszarovics proti Bielorusovi Bolattsauovi, voľnoštýliar v kategórii -65 kg Michal Vereš si zmeria sily s Francúzom Leprincom.

Plavci dnes lámali osobné rekordy

V Baku Aquatics Centre dnes dopoludnia prebiehali rozplavby šiestich plaveckých disciplín. O postup do ďalších kôl bojovali Lilian Slušná, Timea Kovácsová, Patrik Folťan, Jana Mižúrová, Bence Dikácz a Olivia Ana Šprláková-Zmorová.

Vo večernom semifinále sme napokon mohli vidieť dve plavkyne, a to Timeu Kovácsovú v pretekoch 200 m motýlik a Oliviu Anu Šprlákovú-Zmorovú v disciplíne 200 m znak. Olivia si už v rozplavbe vylepšila svoj doterajší osobný rekord na 2:24,44 a v semifinále si ho zlepšila ešte viac. Zaplávala ho za 2:23,20 a z 25 účastníkov skončila na celkovom 13. mieste. Timea Kovácsová skončila na celkovom 15. mieste.

Osobné rekordy si vylepšili aj Lilian Slušná (100 m voľný spôsob), Jana Mižúrová (400 m polohové preteky) a len o 0,5 sekundy ušiel osobný rekord Patrikovi Folťanovi (100 m znak). „Keďže na EYOF je obrovská konkurencia až 365 plavcov zo 47 krajín sveta, naším cieľom je prekonávať osobné rekordy a pokúsiť sa prebojovať do semifinále. Semifinále sa nám dnes podarilo dvakrát, osobný rekord sme zlomili štyrikrát. Dnešný deň preto hodnotím ako veľmi úspešný,“ skonštatoval tréner Rastislav Hlavatý.

Kompletné výsledky

Šprintérka Forsterová a skokan do diaľky Hriň vo finále!

Pre šprintérku na 100 m sa dnešný deň nezačal šťastne. V jej rozbehu zaznel štartový výstrel dvakrát, čo by malo znamenať opakovaný štart. Nestalo sa tak a Viktória kvôli tomu, že očakávala prerušenie súťaže, dobehla medzi poslednými. Rozbeh sa však v poobedných hodinách zopakoval a Viktória v ňom skončila na 3. mieste, celkovo na 7. mieste, čo ju posunulo do zajtrajšieho finále.

Viktória Forster obsadila v rozbehu na 100 metrov 7. miesto a postúpila do finále.

Skvelý výkon podal i skokan do diaľky Adam Hriň, ktorý v kvalifikácii skočil 7,24 m a môžeme sa na neho tešiť aj v zajtrajšom finále.

Emma Paulínyová skončila v behu na 800 m na 10. mieste a do finále nepostúpila. „Boli to moje prvé preteky na takom veľkom a významnom podujatí, takže som so svojím výkonom celkom spokojná, aj keď to, samozrejme, mohlo byť ešte lepšie. Teraz sa však musím sústrediť na ďalšie preteky a dúfam, že mi vyjdú ešte lepšie ako tieto," zhodnotila svoj výkon Emma. Jakub Nemec skončil na 100 m v 1. kole na 15. mieste a nepostúpil. Andrea Švecová skončila na 400 m. v 1. kole na 10. mieste a nepostúpila do semifinále. Patrik Nemčok skončil v chôdzi na 10 km na 10. mieste z desiatich účastníkov. Jeho čas bol 49:07,59.

Šéftréner mládeže Slovenského atletického zväzu pre vekovú kategóriu do 18 rokov Milan Laurenčík hodnotí dnešné výkony športovcov.

Miesto: Velopark + City Roads

Časovka (D) 10:00 - 12:30 (75 účastníkov)

10:21 Miriama Čišecká,  štart Tereza Kurnická

Časovka (CH) 17:00 - 19:30 (90 účastníkov)

10:30-13:30

kvalifikácia grécko-rímsky štýl: -65 kg (CH) Ladislav Huszarovics (súper Bollatsau z Bieloruska)

kvalifikácia voľný štýl: -65 kg (CH)  Michal Vereš (súper Leprince z Francúzska)

16:00-19:00

finále grécko-rímsky štýl: -65 kg Ladislav Huszarovics ?

finále voľný štýl: -65 kg Michal Vereš ?