Športové aktuality
4 min. čítania

Dve remízy roztopili medailové nádeje slovenskej karatistky Ingridy Suchánkovej na I. EH v Baku

Zdenko Kríž

Baku, 13. júna (Zdenko Kríž, vyslaný redaktor www.olympic.sk) - Jedným zo sobotňajších medailových želiezok slovenskej výpravy v horúcej vyhni I. európskych hier v Baku (33 stupňov v tieni) bola 22-ročná  Ingrida Suchánková  z Trenčína. V karate – kumite vo váhe do 61 kg nastúpila na modro-červenom tatami v Diamantovom športovom paláci na brehu Kaspického mora ako obhajkyňa bronzu z nedávnych ME v karate v Istanbule. Čerstvá bakalárka z Ekonomickej univerzity v Bratislave (v pondelok úspešne urobila štátnice) dostala hneď v prvom súboji 4-člennej skupiny nepríjemnú súperku Faridu Abiyevovú z Azerbajdžanu. Hoci domácu karatistku hnali do útoku hlasivky preplnenej haly, kde pred časom bojovali o trofej Eurovízie najlepší speváci, naša reprezentantka bola zjavne aktívnejšia. Po prvej minúte viedla 1:0 a pol minúty pred koncom ešte 2:1. Stačila malá chybička a súperka vyrovnala na 2:2. Suchánkovej zostalo už iba pár sekúnd na zvrat v súboji, ale všetky pokusy boli márne. V karate zvyčajne nerozhodný výsledok nezapisujú, ale pred súťažou v Baku upravili pravidlá tak, že v skupine sa môže duel skončiť aj bez víťaza. A práve toto rozhodnutie ovplyvnilo taktiku viacerých ďalších súbojov.

V druhom zápase v skupine s favorizovanou Turkyňou Merve Kobanovou naša reprezentantka skúšala na súperku všetko možné, ale jej údery neboli celkom čisté a rozhodcovia jej nepridelili žiaden bod. Turkyňa napokon dva razy Suchánkovú prekvapila a zvíťazila 2:0.

Pred posledným skupinovým duelom mala ešte naša reprezentantka nádej na postup do semifinále, ale

Naša reprezentantka v súboji proti Chorvátke Lenardeovej.
Foto
JÁN SÚKUP
bezpodmienečne musela zdolať Anu Lenardovú. Chorvátka vedela, že jej na postup stačí aj remíza, a tak celé dve minúty pred našou športovkyňou doslova utekala, resp. sa skrývala. Rozhodcovia ju dva razy napomínali za pasivitu, ale nakoniec na ukazovateli skóre predsa len zostal rovnaký  výsledok ako na začiatku -  0:0, čo Lenardovej stačilo na postup z druhého miesta. Slovenskej reprezentantke nevyšiel ani jediný taktický manéver a nepomohlo jej ani povzbudzovanie skupinky slovenských fanúšikov na  čele s predsedom parlamentu SR Petrom Pellegrínym a prezidentom SOV Františkom Chmelárom.

„Som sklamaná, že sa mi nepodarilo postúpiť do semifinále I. európskych hier,“ povedala  tesne po skončení svojho posledného duelu Ingrida Suchánková. „Chorvátku dobre poznám,  viackrát  som ju už zdolala, ale jednoducho dnes som nedokázala nájsť recept na jej defenzívnu taktiku. To však nebol hlavný dôvod

Suchánková vo svojom prvom súboji proti domácej Abijevovej.
Foto
JÁN SÚKUP
premárnenej  šance na medailové umiestnenie, v ktoré som v kútiku srdca verila.  Strata víťazstva s Azerbajdžankou v posledných sekundách súboja ma bude mrzieť ešte veľmi dlho,“ úprimne sa vyznala sympatická blondínka, pretekárka Rapidu Bratislava. „Keďže som sa doteraz maximálne koncentrovala na svoju  súťaž, z Baku som toho veľa nevidela. Budem sa to  snažiť dohnať ešte v nedeľu, azda mi vyjde čas pozrieť si aj niektoré výkony kolegov z iných športov. V pondelok už cestujem domov a teším sa na zaslúženú dovolenku spolu s rodičmi,“ ukončila krátke stretnutie s hŕstkou slovenských novinárov v Baku Ingrida Suchánková.

Súboje na tatami v Baku pozorne sleduje aj prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška. Ako vidí doterajší priebeh turnaja on? „Európske hry v Baku majú  veľmi vysokú úroveň, blízku majstrovstvám sveta. Iba v kata, kde nemôžu pochopiteľne štartovať Japonci, je úroveň o čosi nižšia. Organizácia turnaja v karate je veľmi dobrá, súťaže majú spád, diváci dostávajú  perfektný servis k všetkým súbojom. Možno niekedy príliš prísne kontroly strpčujú účastníkom život, ale je to všetko v záujme  maximálnej bezpečnosti. Škoda, že Ingrida nedotiahla svoj prvý zápas do víťazného konca – mohla byť v hre o historickú medailu."

Podujatia a športovci

Súvisiace

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri