Aktuality
Bratislava
5 min. čítania

Dve zmeny v atletickej časti výpravy na Európske hry v Minsku: vypadli zranení Bezeková a Bubeník, pribudli Baňovičová a Zeman

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Najväčšiu časť slovenskej výpravy na Európskych hrách v Minsku budú tvoriť atléti. Spomedzi nich sa dominantná pozornosť sústredí na úradujúceho halového majstra Európy v behu na 60 m Jána Volka.
Foto
TASR/AP

Slovenský atletický zväz (SAZ) v stredu oznámil na Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) dve zmeny v atletickej časti nominácie na II. európske hry v Minsku, ktoré sa uskutočnia 21. – 30. júna.

Zranenú Alexandru Bezekovú, s ktorej štartmi sa počítalo v behu na 100 m, v miešanej štafeta na 4x400 m, aj na 200 m úseku stíhacej štafety, zastúpi v jej disciplínach Monika Weigertová, pôvodne nominovaná ako cestujúca náhradníčka. Nové meno v atletickej časti výpravy je Monika Baňovičová, ktorá bude takpovediac univerzálnou náhradníčkou. S výmenou jednej pretekárky za druhú súvisí aj výmena trénera – namiesto Rastislava Miška pocestuje do Minska Radoslav Ivan.

Takisto zo zdravotných dôvodov SAZ z nominácie vypadol výškar Matúša Bubeník. Vo výškarskom sektore ho zastúpi Lukáš Beer, ako náhradník na túto disciplín odcestuje Tomáš Zeman.

Celkový počet členov slovenskej výpravy na EH v Minsku sa však nezmenil. Vo výprave bude 74 športovcov a 49 členov sprievodu, z ktorých 7 bude bývať mimo dediny športovcov.

Už v nedeľu 16. júna odletí do bieloruskej metropoly ako predvoj výpravy trio pracovníkov športového oddelenia SOŠV – vedúci výpravy Roman Buček, jeho zástupca Boris Demeter a administrátor Roman Hanzel.

Športové časti výpravy sa do Minska presunú vo viacerých várkach: 18. júna šestica boxerov a dvojica lukostrelcov, 19. júna štyria stolní tenisti, piati cestní cyklisti, obe cyklistky, štyria džudisti, sambistka a osem strelcov, 21. júna všetkých 19 atlétov, 22. júna všetkých 14 rýchlostných kanoistov a zápasník, 23. júna dvojica strelkýň na skeet, 24. júna traja dráhoví cyklisti a športové gymnastka a napokon 26. júna karatistka. Návraty členov výpravy domov budú takisto vo viacerých turnosoch.

AKTUALIZOVANÁ NOMINÁCIA SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA EURÓPSKE HRY V MINSKU

 

ATLETIKA

19 športovcov (10 + 9): Ján Volko (100 m), Šimon Bujna (4x400 m mix, náhradník na 100 m), Denis Danáč (stíhacia štafeta – 400 m, náhradník na 4x400 m mix), Marco Adrien Drozda (110 m prek.), Alexander Jablokov (stíhacia štafeta 800 m), Martin Kučera (4x400 m mix), Lukáš Beer (skok do výšky) + Monika Weigertová (100 m, stíhacia štafeta – 200 m, 4x400 m mix), Iveta Putalová (4x400 m mix, náhradníčka na stíhaciu štafetu – 600 m alebo 200 m), Alexandra Štuková (stíhacia štafeta – 600 m), Stanislava Lajčáková (100 m prek.), Júlia Hanuliaková (hod oštepom), Lucia Vadlejch (skok do diaľky, náhradníčka na 100 m prek. a na hod oštepom), náhradníci Tomáš Zeman (skok do výšky), Jakub Bottlik (100 m prek., stíhacia štafeta na 400 m), Patrik Dӧmӧtӧr (stíhacia štafeta – 400 m) + Daniela Ledecká (4x400 mix a stíhacia štafeta – 600 m alebo 200 m), Jana Velďáková (skok do diaľky), Monika Baňovičová (univerzálna náhradníčka). Atléti budú súťažiť v novom formáte tímovej súťaže DNA.

Sprievod (9): Vladimir Gubrický (vedúci), Martin Pupiš (hlavný tréner), Naďa Bendová, Marcel Lopuchovský, Radoslav Ivan, Martin Bercel, Radoslav Dubovský (tréneri), Jana Zavacká (fyzioterapeutka), Pavol Hajmássy (lekár).

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA

14 športovcov (8 + 6): Csaba Zalka (K1 200 m, K4 500 m), Ákos Gacsal (K1 1000 m), Peter Gelle, Adam Botek (K2 1000 m), Samuel Baláž (K4 500 m, K1 5000 m), Erik Vlček, Gábor Jakubík (K4 500 m), Matej Rusnák (C1 5000 m, 1000 m) + Ivana Mládková (K1 200 m, K1 500 m), Gabriela Ladičová (C1 200 m), Jessica Zatlkajová, Mariana Petrušová (K2 500 m), Lucia Valová, Hana Mikéciová (C2 500 m).

Sprievod (9): Filip Petrla (vedúci), Peter Likér, Marian Ostrčil, Ľubomír Hagara ml., Radovan Šimočko, Andrej Wiebauer (tréner), Róbert Erban, Gejza Vass (tréneri/ servismani), Igor Viszlai (masér).

ŠPORTOVÁ STREĽBA

10 športovcov (5 + 5): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap, mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška 10 m), Matej Medveď (ľubovoľná malokalibrovka 3x40) + Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obe trap, mix trap), Danka Barteková, Veronika Sýkorová (skeet), Martina Maršálková (vzduchová pištoľ 10 m).

Sprievod (6): Zoltán Baláž, Miroslav Marko, Marek Sýkora, Branislav Slamka (tréneri), Wilbert Recabarren (lekár), Patrícia Vargová-Compelová (fyzioterapeutka).

CYKLISTIKA

10 športovci (8 + 2): Patrik Tybor, Marek Čanecký (cestné preteky s hromadným štartom, časovka), Jan Andrej Cully, Juraj Bellan, Matúš Štoček (cestné preteky s hromadným štartom), Martin Chren (dráha - omnium), Štefan Michalička (dráha - scratch), Andrej Strmiska (dráha- bodovacie preteky) Alžbeta Bačíková-Pavlendová (cestné preteky s hromadným štartom, časovka, dráha - scratch, omnium, madison), Tereza Medveďová (bodovacie preteky, stíhacie preteky, madison).

Sprievod (6): Michal Rohoň (vedúci/tréner), Martin Fraňo (tréner), Milan Lukáč (mechanik), Jakub Vančo (vodič/logistika), Branislav Delej (lekár), Ľuboš Chren (masér/ fyzioterapeut).

BOX

6 športovcov (6 + 0): Viliam Tankó (do 60 kg), Michal Takács (do 64 kg), Tomáš Zӧld (do 69 kg), Andrej Csemez (do 75 kg), Matúš Strnisko (do 81 kg), Dávid Michálek (do 91 kg).

Sprievod (3): Pavol Hlavačka (vedúci (tréner), Tibor Hlavačka, Tomáš Kovács (tréneri).

DŽUDO

4 športovci (4 + 0): Matej Poliak (do 66 kg), Filip Štancel (do 81 kg), Peter Žilka, Milan Randl (do 90 kg).

Sprievod (1): Ján Gregor (tréner).

STOLNÝ TENIS

4 športovci (2 + 2): Ľubomír Pištej (dvojhra M, miešaná štvorhra), Wang Jang (dvojhra M) + Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra), Taťjana Kukuľková (dvojhra Ž).

Sprievod (2): Jaromír Truksa, Peter Šereda (tréneri).

LUKOSTREĽBA

2 športovci (1 + 1): Vladimír Hurban ml. (olympijský luk M, mix) + Denisa Baránková (olympijský luk Ž, mix).

Sprievod (1): Vladimír Hurban st. (tréner).


BEDMINTON

1 športovkyňa (0 + 1): Martina Repiská (dvojhra).

Sprievod (1): Michal Matejka (tréner).

SAMBO

1 športovkyňa (0 + 1): Silvia Reviláková (do 52 kg).

Sprievod (1): Igor Šašurin (tréner).

KARATE

1 športovkyňa (0 + 1): Miroslava Kopúňová (kumite do 68 kg).

Sprievod (1): Jozef Poliak (tréner).

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA

1 športovkyňa (0 + 1): Chiara Bunce (viacboj)

Sprievod (1): Katarína Krekáňová (trénerka).

ZÁPASENIE

1 športovec (1 + 0): Achsarbek Gulajev (voľný štýl do 74 kg).

Sprievod (1): Erik Cap (tréner).

VEDENIE VÝPRAVY (7)

Roman Buček (vedúci výpravy), Boris Demeter (zástupca vedúceho), Ľubomír Souček (hlavný tlačový atašé), Svetlana Barátová (tlačová atašé), Roman Fano (vedúci lekár), Roman Hanzel (administratívny pracovník), Róbert Caro (fyzioterapeut).