Športové aktuality
Lausanne
3 min. čítania

Exekutíva MOV navrhne na parížske zasadnutie MOV zriadenie „olympijských e-športových hier“

Ilustračná fotografia.
Foto
MOV

V Lausanne rokuje exekutíva Medzinárodného olympijského výboru. V piatok schválila, že na 142. zasadnutí MOV počas olympijských hier v Paríži 2024 navrhne zriadenie „olympijských e-športových hier“. V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že MOV už v pokročilom štádiu diskutuje s potenciálnym hostiteľom tohto podujatia.

„Zriadením olympijských e-športových hier robí MOV veľký krok vpred a drží krok s tempom digitálnej revolúcie. Sme veľmi nadšení, ako nadšene sa e-športová komunita zastúpená v našej komisii pre e-športy zapojila do tejto iniciatívy. Je to ďalší dôkaz príťažlivosti olympijskej značky a hodnôt, ktoré zastáva," povedal na margo návrhu exekutívy MOV prezident organizácie Thomas Bach.

MOV sa od roku 2018 zaoberá e-športom holistickým spôsobom. Zvolil prístup, ktorý umožňuje organizácii byť úspešná v e-športovom priestore a zároveň zostať verná hodnotám, ktorými sa MOV riadi už viac ako storočie. „Pokiaľ ide o e-šport“, naše hodnoty sú a zostávajú červenou čiarou, ktorú nikdy neprekročíme," povedal prezident MOV.

Prvou angažovanosťou MOV v e-športovej komunite bolo zorganizovanie Esports Forum v roku 2018 v Lausanne, po ktorom nasledovalo zriadenie Esports Liaison Group ako platformy na zapojenie všetkých zainteresovaných strán v oblasti e-športu. Tá sa neskôr transformovala na komisiu MOV pre e-športy, ktorej predsedá člen MOV David Lappartient.

V roku 2021 MOV vyvinul Olympijskú virtuálnu sériu, prvý pilotný podnik MOV v e-športe. Na základe poznatkov z tohto projektu MOV v júni 2023 spustil v Singapure olympijský týždeň elektronických športov, ktorý spojil olympijskú a e-športovú komunitu. Vrcholom olympijského týždňa e-športu bolo napínavé živé finále, vytvorené v spolupráci s medzinárodnými športovými federáciami a s vydavateľmi hier.

Viac ako 130 hráčov z celého sveta sa zišlo do Singapuru, aby súťažili v olympijskom duchu na globálnej scéne v 10 podujatiach zmiešaných rodových kategórií. Hráčov povzbudzovalo zaplnené hľadisko v Singapure, pričom celé podujatie bolo streamované online. Vrátane kvalifikačných súbojov prilákala olympijská e-športová séria viac ako 500 000 jedinečných účastníkov a vygenerovala viac ako šesť miliónov zhliadnutí živých akcií na všetkých kanáloch, pričom 75% zhliadnutí mali ľudia vo veku 13 až 34 rokov.

Po tomto úspechu vlani v októbri prezident MOV poveril komisiu pre elektronické športy, aby preskúmala zriadenie „olympijských e-športových hier“. V rekordnom čase komisia prišla s veľmi konkrétnym návrhom. Na zasadnutí exekutívy MOV sa zdôraznilo, že takéto podujatie sa musí uskutočniť v rámci úplne novej špecializovanej štruktúry v MOV, jasne oddelenej od organizačného a finančného modelu olympijských hier.

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque